Blogi

Puutumata valguse poolt

16.07.2021
Puutumata valguse poolt

Radgonske Gorice on Sloveenia üks kuulsamaid veinikeldreid. Just siin valmistati esimest korda üle 169 aasta tagasi Sloveenias Peninat ehk klassikalisel meetodil valmistatud vahuveini. 

2021 aastal sai veinikeldri vahuvein Rose Brut kõrgeima Platinium auhinna mida antakse välja suurimal veinide ülemaailmsel võistlusel Decanter. Võistlusel hinnati 18094 erinevat veini üle maailma ja kõrgeima Platinum auhinna said 179 veini. Juba sellel sügisel on ka meie eesti tarbijatel seda auhinnatud veini võimalik proovida ja soetada meie kauplusest.

Projekti "Untouched by Light" on ettevalmistatud 6 aastat. Meil õnnestus aasta tagasi näha Radgonkse veinikeldris kaetud seina mille taga küpsesid just nimelt need valguse poolt puutumata veinid. Kogu veinivalmistamise protsess tehakse täiesti pimedas . Algselt oli veinimajal plaan neid veine tutvustada Londonis suvel 2020 aga epideemia tõttu jäi see ära. Tegemist on äämiselt haruldase ja unikaalse projektiga. Saada olevate pudelite arv on piiratud. Vaata allpool olevat tutvustusvideot ja kui sul tekkis huvi enda kollektsiooni selline vein hankida siis palun tee meile ettetellimus. Loetud arv veine saabub meile sügisel 2021. 

Vaata tutvustusvideot siit 

 

Jaanikuu uudiskiri

14.06.2021
Jaanikuu uudiskiri

Veinid? Sloveenia veinid? Kas Sloveenias tehakse veini? Kui naljakas, Sloveenia veinid…

29.04.2021
Veinid? Sloveenia veinid? Kas Sloveenias tehakse veini? Kui naljakas, Sloveenia veinid…

 

Eriti lahe oli ühe sommeljee arvamus, et Sloveenia pole mingi veinimaa.

Just täpselt niipalju me teame ja arvame kuid ometi tuntakse Sloveeniat kui ühte parimat veinivalmistamise riiki maailmas. Tänu alpide päikselisel küljel asuv riik saab uhkeldada imeliste veinipiirkondadega, kus auhinnatud veinitootjad villivad pudeleid mainekate veinidega.

Vahemerelisest piirkonnast maalähedaste punaste kuni riigi teises otsas asuvate magusate valgeteni ning vahele jääb palju värskendavat rüübet.

Sloveenia veinivalmistamine on üks vanimaid maailmas, avastavad paljud väärt veinimaa alles nüüd. Kindlasti tasub uurida ka Decanteri võitjaid Sloveeniast….

Jah, Sloveenias on umbes 28400 veinitootjat, mis toodavad aastas 80-90miljonit liitrit veini (me ei maini siinkohal koduseid veinivalmistajaid, kus veinitootmine kõvasti alla selle jääb ja me saame olla õnnelikud, et vein voolab aastaid edasi. Piltlikult võib öelda, et Sloveenias on iga 70 inimese jaoks oma veinivalmistaja ja viinamarjaistandus.

Sloveenia võib küll olla väike riik keset Euroopat ning umbkaudu on riigis 22300 ha viinamarjaistandusi.

Sloveenlased tarbivad 94% toodetud veinist ise ja nad armastavad oma veini väga ning neil on tõesti hea maitse!

Sloveenias valitseb väga hea kliima ja pinnas, mis sobib ideaalselt viinamarjadele ja tänu sellele on siin tõeline mitmekesisus. Üle 50 erineva viinamarjasordi  ja lisaks on siit pärit 7 kohalikku viinamarjasorti.

Sloveenia kõige kuulsam dessertvein müüdi poole miljoni euro eest. Tegemist oli Refoškiga, mis villitud maailma parima valge trühvliga ning pudel oli kaunistatud eheda teemandiga. Muidugi ei olnud see ainus dessertvein, kuulsate nimekirjas on hulgaliselt dessertveine, mis ei sisalda ainult trühvlit vaid on rikastatud meega, vaniljega..

Maailmas auhinnatud aastakäigud, põnevad veinitootjad, võluvad külad, lossid, muinasjutulised viinamarjaistandused on maailmas muutmas lemmikpaigaks pulmade korraldamise osas. Mine tea, ehk leiad sinagi ühel ilusal hetkel muinasjutust.

75% Sloveenia toodangust on valge vein. Maailma tumepunaseim vein on Sloveenia arstide sõnul tervisele äärmiselt kasulik, siis enam populaarsed on valged veinid ja loomulikult ka oranž vein, mis pani kinni ka maailma parima tiitli oranži veini klassis.

Tavaliselt eksporditakse Sloveenia veini umbes 6,1 miljonit liitrit ning võib kinnitada, et see number võiks olla tunduvalt suurem. Peamiselt eksporditakse veini Ameerikasse kui ka naabritele nagu Bosnia, Horvaatia, Tšehhi, Austria, Saksamaa.

Sloveenia Podravje piirkonda peetakse valgete veinide piirkonnaks, kus osakaal on lausa üle 95%. Just siit tuleb maailmatasemel dessertveinid, jäävein kui ka esimesed Sloveenia vahuveinid (penina).  Vahuveine on siin toodetud üle 160 aasta ja on teada, et Gornja Radgona on kuulsaim vahuveini tootja ning on sloveenide hinnangul ainus õige vahuvein. Just selle veinikeldri vahuveinid on esindatud suurematel üritustel, riigi sündmustel jne. Meiegi saame täna pakkuda selle piirkonna parimaid valgeid, tule ja küsi.

 

 

Kas tead kus kasvab maailma vanim viinapuu? Ikka Sloveenias!

Viinamari kasvab Mariboris ning hoone, millele viinamari toetub on pühendatud Steiermargi piirkonna veinikultuuri  ja ajaloo muuseumiks, kooliks. Just seesama viinamari on võtnud õigustatud koha Guinessi raamatus ning see diplom-tunnistus on hoones ka aukohal.

Vanimad oranžid veinid on toodetus Sloveenias.

Oranžid veinid (hellitavalt ka merevaigu vein, apelsinivein) said populaarseks paar aastakümmet tagasi kuid apelsiniveinid pole midagi uut siin maailmas. On teada, et esimesed oranžid veinid toodeti umbes 6000 aastat tagasi Gruusias ning on teada, et umbes samal ajal ka Sloveenia piirkonnas. Ütleme, et apelsiniveini tootmine on taaselustatud alles hiljuti ning alles hiljuti Decanteri hinnangul on Sloveenias toodetud oranž vein maailma parim.

Sloveenia on kirglik ja ajalooga veinimaa. Oleme uhked, et saame esindada Sloveenia suurimat veinikeldrit,  kõige vanemat vahuveini tootjat kui ka oranži veini ja parimat barbera marjast veini! Fotod ja tekst on meile edastanud the slovenian.com 

 

#sloveeniaveinid #sloveenia #veinid #vinakoper #parimadvalged #oranžvein

Sloveenia veinid, oranž vein ja tumepunane barbera

08.04.2021
Sloveenia veinid, oranž vein ja tumepunane barbera

Punane, valge roosa. Need on veini värvid, eks. Kui aga ütleme, et on olemas sinist,rohelist ja oranži värvi veini? Kusjuures oranž vein on täna täielik trend, on oranž vein siiski olemas juba sajandeid.

Maineka veiniajakirja Decanter hinnangul maailma 30 parima oranži veini nimekirjas ka Sloveenia Rebula oranž vein ning tänaseks on Sloveenia veinipopulaarsus gurmaanide hulgas kasvanud tänu seal toodetud erakordsetele oranživeinidele.

Hellitavalt kutsutakse oranži veini apelsiniveiniks või ka merevaiguveiniks. Muidugi ei ole tegemist apelsinidest tehtud veiniga vaid eelkõige on nimi tuletatud oranžikast värvitoonist.

Vein valmistatakse heledatest viinamarjadest kasutades punase veini valmistamise metoodikat ehk Vana-Rooma stiili. Veini valmistamisel jäetakse marjakestad käärimisel sisse.

Valge veini valmistamisel eemaldatakse kestad koheselt ja roosa veini saamiseks jäetakse punaste viinamarjade purustamisel nad lühikeseks ajaks mahla hulka, et veinile kena roosa toon saavutada ning nii nagu eelpool juba sai mainitud – oranži tooni jaoks ei eemaldata käärimise ajal viinamarjakestasid.

Oranži veini on tehtud Gruusias ning arvatakse, et esimene oranž vein ongi sealt pärit. Gruusias kasutatakse spetsiaalset keraamilist anumat, et kääritada veini maa all. Samuti on olemas esimesed kirjalikud andmed oranži veini olemasolust eelkõige just Sloveenias.

Kuidas oranž vein maitseb? Võime kinnitada, et valgest veinist kindlasti tugevamalt ning punasega võrreldes hoopis põnevama maitsega. 

Parimad restoranid Euroopas hoiavad oma veinikaardil alati oranži veini. Tõeline sommeljee teab oranži veini väärtust ehk kui “looduslik vein” sest veinivalmistaja sekkub veini valmimisse võimalikult vähe.

Oranžid veinid on täidlased, sügava maitsega nagu punane vein, lisatud valge veini värskendavate omadustega. Apelsiniveinid on üsna intensiivsed, samas pehmed.

Head oranži veini saab vaid meilt! 

Head ja tõelist oranži veini ei leia sa tõesti supermarketist ega nurgapoest vaid veinikeldrite esinajatelt. Üheks parimaks oranživeini valmistaja on Lavrenčič ja nende Rebula Classic 2017.

Samuti on samast veinikeldrist pärit Barbera marjast Cuvee Rouge. Kui muidu teatakse barbera marja Piemonte piirkonnast (Itaalia) siis Lavrenčič veinikeldrist pärit vein on tõelise kauni värvusega, jõuline ja nauditav vein ning on hinnatud ka Sloveenia 2019 parimaks Cuvee Rouge veiniks.

Veinivalmistamise ajalugu Lavrenčičide perekonnas ulatub aga kaugesse aega ning rohkem kui 150 aastat on peres valmistatud Rebula, Pinela ja Malvaasia marjadest tammevaatides veine. Loomulikult ei ole veinikogused suures kuid tänaseks on nad laiendanud oma viinamarjaistandust ning on valikusse võtnud uusi marjasorte ning peale veinivalmistamise paljundatakse ka kvaliteetseid viinamarjapooke, mida on tänaseks üle Sloveenia eripiirkondadesse müüdud.

 

 Sloveenia on tõeliselt vana ja väärikas veinimaa! Avasta parimat!

 

 

Loosimised ja mängud

26.01.2021
Loosimised ja mängud

VÕIDA, LAIGI JA JAGA ehk erinevad loosimismängud või hoopis KINGITUS, AUHIND ehk võida auhind, mis loositakse välja kõigi vastajate vahel, millalgi…

 • Auhinnaks suurepärane toode ning selleks, et osaleda loosis JAGA, LAIGI LEHTE JA VÕIDA

 

Erinevad loosimängud ja auhinnamängud on üheaegselt põlatud kui ka armastatud ja kas teadsid, et üsnagi rangete reeglitega kaetud. Paljude jaoks tuleb üllatusena, et FB reeglid keelavad „jaga enda või sõbra ajajoonel osalemiseks“, „lisa sõpru kommentaari, et osaleda“. Vot sulle... 

Erinevate mängude korraldajatega (firmadega) vesteldes ja ka meie endi viie aasta kogemused panevad mõtlema, miks ja kuidas korraldada erinevaid auhinnamänge. Mis on õige, eetiline ja mida teha, et mitte eksida ning, et oleks tore kõigi jaoks?

Miks sina osaled FB loosimistel?

Võime kinnitada, et piisab postitada postitus kus mingi ajavahemikul  loosime välja auhinna, siis õige pea ilmuvad välja isikud, kes on korjanud tekstist välja sõnad „KINGITUS“, „AUHIND“ ja me ei oskagi öelda kas võidulootusest „jagatud“ omakorda ka lisab.

Viie aasta jooksul oleme väljaloosinud üsnagi märkimisväärse koguse kingitusi-auhindu, millele paraku järgi ei tulda. On olnud ka juhus kus reeglites on kirjutatud täpselt, mis on auhinnaks ning kuidas selle kätte saab kui võitja on pahane, et tema tahab teistsugust auhinda ja kättegi tahab saada teisiti kui reeglites kirjas...

Detsembris oli meil auhinnaloos tavalisest erilisem.  Päkapikusussis on igal hommikul uus üllatus ootamas, ootas ka meie efoodi jõuluvana igal hommikul uuel lehel, uue auhinnaga ning võimalus võita oli väga hinnalisi, kasulikke, maitsvaid kingitusi.

Paraku jäi silma, et lihtsalt kopeeriti eelpool vastanute vastuseid ning ei loetud mängureegleid, mis sai hoole ja armastusega kokku seatud.  

Võitjaid loosides oleme kasutanud „fortuunade“ abi, kelleks on olnud inimesed kes juhuslikult just sellel hetkel meie esinduspoes on viibinud.

Meie üllatuseks võitjad ühendust üldiselt ei võta (kuigi sõnum saadetud ja kommentaarides nimi avalikustatud) jääb paraku mulje, et loosimistel osalejal lihtsalt osaleb teadmata põhjust, miks osaleda.

Jääb mulje, et osaletakse lihtsalt seepärast, et midagi antakse aga mida ja miks. Tasuta saab, sellepärast?

Osale, mängi ja võida efood.ee mängudes kui naudid kvaliteetset toodet, oled valmis maitsma vahemerelist kööki, katsetama huvitavaid maitsekooslusi. Osale, mängi ja võida kui tunned tõesti huvi ja soovi, mitte lihtsalt niisama ning seetõttu.....tasub meie kodulehte, instagrami kui ka FB lehte jälgida, sest mine tea, millal järgmise loosimise jälle teeme!

Seni avastame maailma toiduga ja see on põnev!

 

Tervisepomm, lihtne ja maitsev

21.01.2021
Tervisepomm, lihtne ja maitsev

Oplalaaa, milline lihtne, maitsev, mineraalide- ja vitamiiniderikas tervisepomm ???? ise tehtud hästi tehtud. Ikka südamest ♥️♥️♥️✅Vajad: 2 spl mett, 120ml puhast vett, värsket ingveri (umbes 5cm jupp) 120ml Natureta sidrunimahla, mineraalvett Radenska ✅ koori ingver ja lõika õhukesteks tükkideks. Kuumuta vesi ning lisa mesi ja ingveri viilud. Lase podiseda umbes 10 minutit. Seejärel lase jahtuda toatemperatuurini. Kalla juurde sidrunimahl, sega läbi ja kurna läbi sõela. Kalla segu klaadidesse ja vala üle Radenska mineraalveega (sobib nii mulliga kui mullivaba). Antud kogusest piusab 2-3 klaasi jaoks aga eks sõltub eelkõige sellest kui "kanget" jooki soovid. ▶️ parim sidrunimahl Hispaania sidrunitest on meil ▶️ loodusliku mulliga väga rikkaliku mineraalsusega vesi on meil ▶️ meie oleme terved ????#radenska#efoodee#mineraalvesi#moktail#kokteil#moctail

efood.ee

#parim#tervisOplalaaa, milline lihtne, maitsev, mineraalide- ja vitamiiniderikas tervisepomm ???? ise tehtud hästi tehtud. Ikka südamest ♥️♥️♥️✅Vajad: 2 spl mett, 120ml puhast vett, värsket ingveri (umbes 5cm jupp) 120ml Natureta sidrunimahla, mineraalvett Radenska ✅ koori ingver ja lõika õhukesteks tükkideks. Kuumuta vesi ning lisa mesi ja ingveri viilud. Lase podiseda umbes 10 minutit. Seejärel lase jahtuda toatemperatuurini. Kalla juurde sidrunimahl, sega läbi ja kurna läbi sõela. Kalla segu klaadidesse ja vala üle Radenska mineraalveega (sobib nii mulliga kui mullivaba). Antud kogusest piusab 2-3 klaasi jaoks aga eks sõltub eelkõige sellest kui "kanget" jooki soovid. ▶️ parim sidrunimahl Hispaania sidrunitest on meil ▶️ loodusliku mulliga väga rikkaliku mineraalsusega vesi on meil ▶️ meie oleme terved ????#radenska#efoodee#mineraalvesi#moktail#kokteil#moctail

efood.ee

„Kui pole vett, joo lihtsalt veini“

06.01.2021
„Kui pole vett, joo lihtsalt veini“

Üks imeline lugu läbi ajaloo, milles on täna ka meil võimalus olla osaline. Veiniaja lood, mis on tuntud väga iidsetest aegadest ning õigetele veiniasjatundjatele tuntud ja hinnatud. Lood, mida on täna oluline säilitada, hoida traditsioone, täiendada ja arendada. Hoides veinikeldri pärandit koostöös uuenduslike lähenemistega.

„Kui pole vett, joo lihtsalt veini“ on sõnum kui oluline on puhas vesi. Kogu meie tegevus mõjutab puhta vee olemasolu ning seeläbi tuletame meelde, et vesi on elu alus. Ka parimad veinid on alguse saanud puhtast veest ning seda teavad ka kõige suuremad gurmaanid. Käitugem mõistlikult!

Elame ajastul kus on palju erinevad suhtluskanalid, suhtlusvõrgustikud ning teame, et igasugune sõnum levib kiiresti ning on täna osa meie igapäeva elust. Jagame sinuga oma rõõmu, et  meie veinid on leidnud tee asutajate nimekirjadesse ning saame olla osake veinikultuurist.

Sloveenia on viinamarjamaa. Valik on suur ja kvaliteetne ning selge teadmine enese identiteedist, missioonist ja visioonist. Me oleme uhked, et saame olla osake Sloveenia suurimast veinikeldrist Vinakoper.

Sa ju tead, et vahemereline köök ilma hea veinita pole olemas ning ei ole saladuseks, et veini ei peeta seal kandis alkoholiks vaid toidu lahutamatuks osaks. Toitu maitsestatakse veiniga, tehakse kokteile, nauditakse ja tuuakse toidu erilisust esile. Ei saa salata, et ka tervisevein „must vein“ on sealsete arstide poolt soovitatud – ikka pisike klaasike päevas.

Üks tähelepanuväärseimaid samme on veinikeldri Vinakoperi noorte harimine ja vastutus. Esimene veinikelder, mis kutsub noori teadma ja nautima veinikultuuri ning kindlasti, et alkohol ja autojuhtimine ei käi kokku. Ka noored oskavad nautida head sööki, suurepärast jooki ning nautida olemist sõpradega. 

Noorte harjumused muutuvad. Tänapäeva noortel on  küll erinevaid alternatiive ning seeläbi on tore kui noorte hulgas muutub vein kogemuseks, mida saab mõista laiemalt – kvaliteedi ja tähenduse poolest, gastronoomilise naudingu osana, ilusa kingitusena, intiimsemate sündmuste elemendina.

See on üks, miks on vaja suunata noori ja julgustada mõtlema vastutustundliku tarbimisele. Ka Viņakoperi kampaania noortele on pisut ulakas, pingevaba, loominguline, mis meelitab, paneb mõtlema ja tunnustab meie veine. Ei keela, ähvarda vaid sõbralikult tuletab meelde, et igal juhul tuleb alati turvaliselt koju jõuda. Samas ei ole see sõnum ainult noortele.

Vaata video:https://youtu.be/Hgt7phN0bt8

Maailma tumedaim vein on Vinakoperi au ja uhkus. Vein, mis eristub ja on tõeline prestiiž. Kõrgem hinnaklass sest Refošk on läbi ajaloo punaste veinide kuningas - rikkaliku ajalooga, lõputute lugudega inspireerivast rollist minevikus ja olevikus ning kahtlemata tulevikus.

Refošk on viinamarjasort, mis elab ka peale meid edasi. Sort, mis viimase kolmekümne aasta jooksul on nii viinamarjakasvatuse kui ka Vinakoperi  veinikeldri osas soodustanud uuendusi, andnud julgust ja ennekõike läbi ajaloo teinud suure sammu  kvaliteedi paranemisel. Seetõttu võib öelda, et Refošk on ka teejuht ning eriline kuningas.

Iga veinisort sõltub tarbijatest ja turu laiemast arengust. Nii peab kohanema, arenema ja lähenema õiges suunas. Nii areneb kogu veiniteadus igal aastal. Refošk on sordiveinina täna lausa 9 nägu, sealhulgas  vahuveinina, roosa veinina kui ka kõrgkvaliteetsetes tammevaatides laagerdunud tõelised rubiinina. Igale maitsele, igale hinnale veinikeldri parim kuid alati jääb alles see õige kuningas.

Oleme siiani panustanud toredatele veiniõhtutele kus degusteerime veine, maitseme parimaid vahemerelise eripiirkonna roogasid, juustusid, trühvleid, kuid täna oleme tervise ohutusele mõeldes need peatanud. Nii pea kui võimalik jätkame nende populaarsete veiniõhtutega.

Meie riiulitelt leiab peale veini erinevaid hõrgutisi nagu trühvel, õlid, šokolaadid, juustud, singid, mahlad, salatid, mineraalvesi ehk palju autentseid maitseid. Hea valik neile kellel on vaja ühest kohast kõrgema kvaliteediga tooteid – on meie esindus selleks parim. Soovime olla parim vahemereliste toodete ja veinide kohtumispaik, kelle jaoks on oluline identiteet, väärtus ja gastronoomia.

Tegutseme ikka edasi ja koos tootjatega Sloveeniast, Kreekast, Itaaliast, Austriast ja mujalt ning igapäevaselt otsime üha parimaid ja kvaliteetsemaid tooteid. Iga pudel, mahl, hoidis, salat, õli on eriline. Kas saanud maailmas auhindu, on geograafilise tähistusega või erilise ajalooga – tavapärast meie juures ei leia.

Oleme uhked, et saame osaleda ühel toredal teekonnal. Hea on teada, et  meie tegevus on aidanud kaasa annetustel. Hea tuleb tagasi ja oleme osa maailmast. Keskkond kust tullakse antakse osa oma edust tagasi. Mõttemaailm, millega maailm elab ja see on äärmiselt kaunis.

Võime uhked olla, et Vinakoperi veinid on kodu- kui välismaiste veinivõistluselt saavutanud kadestamisväärset edu. Eelmine kuu (detsember 2020) võitis Vinakoperi veinid Viinis, maailma suurimal, veinihindamisel lausa 3 kuldmedalit.

Muidugi on konkurents rahvusvahelisel veiniturul äärmiselt tihe. Kindlasti kinnistuvad Sloveenia veinid välisturgudel üha enam ning pehmed, sametised veinid on parimaks eelduseks.

Rääkimata rohelisest ja üheks ilusamaks Euroopa riigiks nimetatud Sloveenia oma traditsioonidega, ülipopulaarne veini- ja kulinaarne sihtkoht, meelitades üle maailma valima oma toidulauale parimaid maitseelamusi.

Vinakoperi veinid pole lihtsalt segu värvist ja maitsest vaid mälestuste-meenutuste parimate hetkede kogum.

Oleme ainus koht Eestis kus nii suur valik häid, kvaliteetseid ja põnevaid Sloveenia veine on saada. Meie jaoks on oluline, et saame anda soovitused veini ja toidu kombineerimiseks,et saaksid leida endale parimad gastronoomilised naudingud.

Väga populaarseks on muutunud veebimüük ning püüame jõudumööda epoodi täiendada. Oleme tuleviku vaates positiivsed. Oleme kevadest kuni tänaseni palju õppinud, kaasa arvatud käinud Vinakoperi veinikeldris kohapeal ja eesootavatele väljakutsetele valmis. Tulevikku peab ja tuleb vaadata optimistlikult sest meil on väga selge visioon kuidas ja kuhu edasi liikuda ja usume sellesse 100%.

 

 

Oraketa! Tõeline vitamiinirakett ja energiajook.

29.12.2020
Oraketa! Tõeline vitamiinirakett ja energiajook.

Rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi Radenska on tuntud kogu maailmas. Magneesium, kaltsium, kaalium, räni, naatrium parimas vahekorras ning loodusliku mulli sisaldus on just see, mille tõttu Radenska mineraalvesi on lausa kahel korral maailma parimaks mineraalveeks tunnistatud. 

Nüüd on Radenska loonud sõpruse 10 vitamiiniga ja selline kooslus on tõeline rakett sinu organismile ning suurepärane vaheldus maitsete maailmas. Mineraalained lisaks toetavad vitamiine  ja vitamiinid seovad end mineraalidega. Loodusliku mulliga mineraalvesi annab veele hea mõnusa mullisuse ja kui sulle mullidega joogid ei meeldi, sobib Oraketa ideaalselt mullivaba Naturellega. 

Oraketa vitamiinipulber on saadaval 19g pakina (valmiskogus 250ml klaasitäis) või 800g pakina (supilusikaga võttes). Päevas on soovitav juua klaasitäis ehk 250ml ning saadaval on 3 erinevat maitset: apelsin; sidrun; eksootiline (banaan,mango, ananss).

Valmistamine: 19g Oraketa vitamiinipulbrit või 1-2tl asetada 250ml klaasi ning kallata klaasi Radenska mineraalvett. Segada ning vitamiinijook on valmis! Vitamiinijoogi "kangust" saad ise endale sobivaks kujundada, kas kallad vähem pulbrit või rohkem vett.

250ml kogus: energiajook ja intensiivne toime. Tõstab kiirelt energiataset ja värskendab kiirelt.

350ml kogus: hea kiire janukustutaja ning annab pikaajalise hea enesetunde.

450ml kogus: hea kerge maitsega ja annab mõnusa värskustunde.

Sobilik: väikelapsest kuni eakani. Oleme terved! Südamest. Radenska

 

 

Oraketa 10 vitamiini

 • C-vitamiini


Toetab immuunsüsteemi ja võitlust paljude haigustega. C-vitamiin lahustub vees ja väljutatakse kehast kiiresti, seepärast on vaja seda iga päev juurde saada.


Olulised faktid:
c-vitamiin hoiab naha tervena, võitleb nakkustega, kaitseb nägemist on ideaalne antioksüdant.
Vaeguse sümptomid:
Veritsevad igemed, verevalumite kerge tekkimine, valud, sagedased külmetus-ja nakkushaigused, punased vistrikud nahal, ninaverejooksud.
 
Kogus: tavaliselt vajab inimene 60mg C-vitamiini, mis on hädavajalik kogus, kuid suitsetajad, alkoholi juues, stressirohkel ajal vajab inimene suuremat kogust.
C-vitamiin toimib koos kaltsiumi ja magneesiumiga – nii imendub c-vitamiin oluliselt paremini.
Radenska sisaldab ideaalses vahekorras magneesiumi ja kaltsiumi – ning lisatuna oraketa vitamiine – on c-vitamiini imendumine parim!
 

 • Niatsiin ehk B3-VITAMIIN

 
Niatsiini on vaja rasvade ja süsivesikute ainevahetuseks ning valkude sünteesiks,närvisüsteemi ja lihaste talitluseks, naha, keele ning seedeelundkonna kudede õigeks moodustumiseks ja säilimiseks ning naha armkoe parandamiseks,kolesterooliringluse parandamiseks ja kolesterooli ning triglütseriidide taseme langetamiseks veres, rakuhingamise protsessides osalemiseks.
Niatsiini puuduse tunnused võivad olla nahakahjustused, kõhulahtisus ja seedehäired ning üldine väsimus. Pikaajalisel niatsiini puudujäägil võib tekkida pellagra ehk „kare nahk”. Tavalise ja mitmekesise segatoidu piisaval tarbimisel niatsiini puudujääki ei teki. Soovituslik päevane tarbimiskogus 15–18 mg kui aga jood vitamiinipulbrit siis tea, et soovituslik päevane kogus on 50% (toiduga saad ülejäänud koguse).
 

 • E-vitamiin

On eriti oluline südame-ja veresoonkonna tervisele ning kasulik nahale. Kuigi E-vitamiin lahustub rasvas, säilib see kehas väga lühikest aega ja seda tuleb regulaarselt juurde saada.
Olulised faktid: imeline antioksüdant, hoiab naha noorena, oluline viljakusele, leevendab menopausi sümptomeid, hoiab veresoonte tervist.
Vaeguse süptomid: verevalumite tekkimine, haavade aeglane paranemine, kurnatus, väsimus, veenilaiendid, silmaprobleemid (kae tekkimine, nägemise halvenemine).
E-vitamiini tasub iga päev lisaks manustada ning vitamiinpulbris on täpselt sobiv annus ning e-vitamiin toimib kõige parmini koos C-vitamiini ja seleeniga, selle omastamist takistab liiga kõrge rauadoos.

 

 • Pantoteenhape ehk vitamiin B5

Pantoteenhappe nimi pärineb kreekakeelsest sõnast pantothen, mis tõlkes tähendab „igalt poolt” ning näitab seda, et pantoteenhapet on võimalik saada peaaegu kõikidest toitudest.
Pantoteenhapet on vajaainevahetuse aktiveerimiseks, kuna ta osaleb energia vabastamisel põhitoitainetest ja teiste vitamiinide, eriti B₂-vitamiini kasutamises,neerupealiste töö stimuleerimiseks, tõstab kortisooni ja teiste neerupealise hormoonide, mis on tähtsad nahale ja närvidele, produktsiooni, rakkude ülesehitamiseks ja tsentraalse närvisüsteemi arenemiseks, kolesterooli, steroidide ja rasvhapete sünteesimiseks,
terve seedetrakti tagamiseks,organismi vastupanuvõime tõstmiseks stressi vastu,vähendab paljude antibiootikumide toksilist efekti, kaitseb enneaegse vananemise ja kortsude tekke eest.
Pantoteenhappe puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 6 mg. Pantoteenhapet leidub toiduainetes piisavalt ning selle puudujääki esineb vaid tõsise alatoitumuse korral.
 

 • B6-vitamiin

B6-vitamiinil on meie kehas palju tähtsaid ülesandeid, kuid üheks olulisemaks võib pidada selle tuge südame-veresoonkonnahaiguste ennetamisel.
B6-vitamiini on vajaaminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks (sh valkude lõhustamine ja kasutamine), süsivesikute, rasvade ainevahetuse tagamiseks, paljude bioaktiivsete ühendite (nt serotoniin) tekkeks organismis, erütrotsüütide valmimise protsessiks tsentraalse närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, B12-vitamiini ja magneesiumi täielikuks imendumiseks, soolhappe tootmiseks.
Kuna B6-vitamiin osaleb valkude ainevahetuses, siis selle vajadus suureneb koos tarbitud valgukoguse suurenemisega, nt sportlastel.
Toiduga saadava B6-vitamiini puudulikkust esineb harva ja tavaliselt on see kombinatsioonis teiste B-grupi vitamiinide puudusega. Imikutel ja lastel ilmnenud kliiniliste sümptomite hulka kuuluvad epilepsialaadsed krambid, kehakaalu langus, seedetrakti probleemid ja mikrotsütaarne aneemia.
 

 • B2-vitamiin ehk riboflaviin 

B2-vitamiin on kergesti omastuv vitamiin, mis omab võtmerolli inimese tervise tagamisel.
B2-vitamiini on vaja: rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks, närvisüsteemi, lihaste ning südamelihase talitluseks,
nägemisprotsessis, silmade väsimise vähendamiseks ja normaalse nägemise tagamiseks, terve naha, limaskestade, tervete küünte ja juuste tagamiseks,
antikehade moodustumiseks. Kuigi B2-vitamiini puuduse ainevahetuslikud mõjud on tugevad, tekib selgeid kliinilisi sümptomeid väga vähe. Nende hulka kuuluvad erinevad nahamuutused. Puuduse üsna levinud tunnusteks on lõhenenud suunurgad.
Rasket riboflaviinipuudust on seostatud raua seisundi halvenemise, aneemia ja vaimsete häiretega. Ainult B2-vitamiini defitsiiti harilikult ei esine. Tüüpiliselt ilmneb selle puudus koos muude toitainete puudusega. Toidus sisalduva B2-vitamiini hulk on reeglina väike, nii et vajamineva koguse saamiseks toidust tuleb toituda hästi mitmekesiselt ning eelistada rafineerimata toiduaineid.
 

 • B1-vitamiin ehk tiamiin

B1-vitamiinil on oluline roll süsivesikute ja osade aminohapete ainevahetuses organismis.
B1-vitamiini on vaja: rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks, närvisüsteemi, lihaste ning südame normaalseks funktsioneerimiseks, maomahla normaalseks tekkimiseks.
B1-vitamiini puudust soodustab rafineeritud toiduainete kasutamine, seega kasutage täisteratooteid, sest need sisaldavad antud vitamiini tavatoodetest rohkem. Vitamiini pikemaajaline puudujääk põhjustab haigust nimega beri-beri. Täiskasvanutel hõlmavad selle sümptomid perifeerse närvisüsteemi ja südame talitlushäireid. Puuduse varaste sümptomite hulka võivad kuuluda anoreksia, kaalulangus, vaimsed muutused ja lihasnõrkus. 

 • Foolhape ehk B9-vitamiin

Foolhapet on vaja eelkõige loote närvikoe normaalseks arenguks,
valkude, rasvade ning süsivesikute ainevahetuseks, närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, DNA ning RNA sünteesiks, mis on oluline kasvuprotsessis ja organismi rakkude taastootmiseks, punaste vereliblede moodustamiseks B12-vitamiiniga, vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks ja maksa töö tõhustamiseks.
Toiduga saadud folaadid või manustatud foolhappest saadud folaadid on eriti olulised rasedatele, seda tegelikult juba enne raseduse algust, et tagada lapse normaalne areng. .

 

 • Biotiin

Biotiin tuleb kreekakeelsest sõnast bios, mis tähendab elu. Biotiin on üks tähtsamaid vitamiine kasvamise, sh rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel. Biotiin on vesilahustuv ühend, mida varem nimetati ka H-vitamiiniks ja mis on üks B-grupi vitamiinidest (B7-vitamiin).
Biotiin on elutegevuseks oluline kõigile tuntud organismidele ning seda sünteesivad taimed ja mikroorganismid, kuid loomadel, sh inimesel, on biotiini süntees puudulik. Toidus leidub biotiini vabas või valguga seotud vormis.
Biotiini on vajarasvhapete ja glükoosi sünteesis ning osade aminohapete ainevahetuses, valkude, foolhappe, pantoteenhappe ja B12-vitamiini ainevahetuses.
Biotiini puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 30 µg.  Biotiini defitsiidi esmasteks tunnusteks on isutus, lihaste valulisus, kuiv nahk ja unetus. Sügava defitsiidi tunnuseks on seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest.
 

 • B12-vitamiin ehk kobalamiin

on unikaalne, sest see on ainus vitamiin, mis sisaldab mineraalainet, so koobaltit. Vitamiin B12 sünonüümina võib kasutada nimetust kobalamiin. Toidus leidub ka vitamiin B12-ga analoogseid mitteaktiivseid ühendeid, eelkõige taimset päritolu toiduainetes.
B12-vitamiini on vaja: aminohapete normaalseks ainevahetuseks,
erinevate aneemiate ennetamiseks (nt erütrotsüütide valmimise protsessiks koos folaatidega), närvikoe normaalseks arenemiseks.
B12-vitamiini puuduse tunnused võivad ilmneda alles 5–6 aasta pärast. Puudujääk võib esineda ebapiisava imendumise puhul ja taimetoitlastel. B12-vitamiini toodetakse mingil määral ka organismi mikrofloora poolt, selle omastumine organismis on küsitav. Samuti on teada vetikatest tehtud spirulina, mis sisaldab B12-vitamiini erinevaid vorme, mis kahjuks ei ole organismis aktiivsed.


Taimetoitlased, kes ei tarbi üldse loomse päritoluga toite, vajavad seetõttu B12-vitamiini toidulisandina. Mõned taimepõhised piimaasendajad (nt sojajook, kaerajook ja riisijook) võivad olla B12-vitamiiniga rikastatud ning olla seetõttu veganite menüüs olulisteks B12-vitamiini allikateks. B12-vitamiini puuduse kliinilised sümptomid kujunevad üldiselt välja alles pärast mitmeid aastaid kestnud puudulikku toitumuslikku tarbimist või vähenenud imendumist. B12-vitamiini piisav saamine on äärmiselt oluline normaalseks vereloomeks ja neuroloogiliseks talitluseks. Vitamiini puudus toob seljaaju, aju ning optilise ja perifeersete närvide mandumise tõttu kaasa makrotsüütilise, megaloblastilise aneemia ja/või neuroloogilised sümptomid.
Puudulikust toitumuslikust tarbimisest põhjustatud puudust võib täheldada üksnes neil täiskasvanutel, kes on olnud mitu aastat veganid ning ei ole tarvitanud B12-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid või B12-vitamiiniga rikastatud toiduaineid. Samuti neist perekondadest pärit imikutel ja lastel, kelle perekondades niisugust toitumismustrit järgitakse. Kui selle vitamiini puudust organismis ei avastata õigeaegselt, võivad tagajärgedeks olla kestev vaimse tervise halvenemine ning halvatus. B12-vitamiini pidevat liigset tarbimist on seostatud eesnäärmevähi riski tõusuga.

 

Milliseid üllatusi sussi sisse ootavad erinevad tähemärkide esindajad?

27.11.2020
Milliseid üllatusi sussi sisse ootavad erinevad tähemärkide esindajad?

Hea sõna õigel hetkel öelduna võib maailma pahupidi pöörata. Käes on peagi advendiaeg ning parim võimalus on sõnadeta öelda, et me hoolime, toreda tervisliku üllatusega! Milliseid advendi pisiüllatusi erinevate tähemärkide esindajad tegelikult ihkavad?


Jäär
Jäär on oma loomult tegutseja ning armastab olla aktiivne. Samuti armastab ta üllatusi ning ta on kindel, et jääb alati nooreks sest täiskasvanud olla on igav. Nii sobib talle advendimaiustuseks midagi tervislikku ja samas lapselikult rõõmsat! Tööl lauanurgale, aknalauale asetatud sussi sisse või õhtul padja alla panna on  ideaalne fruit & veggie mahl.
Roheline pakend mõjub jäärale turgutavalt,  peedi– ja põldmarjamahl on tervislik ning ideaalne aktiivsele tegutsejale ning maasikas meeldib ju alati lastele.  
Jäär kindlasti joob oma mahla ise ära ning küllap ronib sõnni juurde, et osa saada tema jõuluüllatusest.


Sõnn
Sõnn pigem armastab rahulikumalt aega veeta ja küllap ei oska oodata, et keegi võiks teda üllatada. Kui aga sa seda teed, võid kindel olla, et järgmised pool aastat on ta mõtetes väga tänulik ning küllap märkamatult ka sinu kõrval, soovides pakkuda kindlustunnet. Pista talle vaikselt taskusse väike komm või batoon ning parimaks valikuks on hea turvaline minibatoonid metsamarjadega.
Minibatoonid metsamarjadega 10 tk annab sõnnile kindlustunde, et päevajooksul tühja kõhutunde peletamiseks on taskus rohkem kui üks söödav asi. Parajalt magus ja samas hapukas maitse toob päikese silmadesse, et turvaliselt päev õhtusse veeta sest jõudu tuleb ju hoida ning vahepeal juurde ammutada.
Kuigi jäär on oma osa juba minibatoonikotist endale saanud, pakub kohusetundlik sõnn oma advendimaiustust amburile, kellel muidugi on pakkuda alati minibatoone vastu. Nii nad üksteisele üllatusi tänaseni teevad.


Kaksikud
Kaksikud on suured suhtlejad ning uudishimulikud. Seega saab üllatuse tegemine omamoodi põnevaks sest küllap ta rahmeldab igal pool, igal hetkel. Muidugi meeldib talle kõik uus ja huvitav ning kui sul õnnestub poetada lauanurgale või sussi sisse miskit – ei jäta ta sind südamest tänamata.
Pisikeseks advendimaiustuseks ei saa olla miskit kõrbisevat (sest ta kuulmine on hämmastavalt hea) kuid pilkupüüdev ning parimaks tervislikuks valikuks on suhkruroo pakendis granaatõuna mahl!
Loodussõbralik pakend meeldib kaksikule alati ning energiakulutajana vajab ta alati ühte head granaatõunamahla, mis paraja portsu vitamiinidega teda kostitab.
Kaksikud on juba kõikide sõpradega „asjatanud“ ning oma mahla ammu ära joonud. See eest leiad sa kaksikud juba veevalaja juurest ning pool mustikabatooni on ta ka ammu pintslisse pistnud.
 
Vähk
Vähk armastab naudinguid ning head sööki. Kindlasti on tal kujunenud välja oma lemmikmaiustused, mida krõbistada. Ka hind on talle oluline, siiski olulisemaks on talle tema soovidega arvestamine. Seega tasub teda kuulata ning koguda vihjeid. Kuid kindlasti hindab ta klaaspudelis hapukirsi mahla.
Hommikune vitamiinipomm lööb silma särama ning ilusast klaaspudelist saab teha kauni dekoratsiooni aknalauale või pliiatsitopsina kasutada -  meenutamaks, et sa talle sõnadeta aitäh ütlesid.
Vähk tunneb rõõmu alati teiste seltskonnast ning teeb ettepaneku, et kalad ning lõvi võiksid oma advendiüllatust jagada ka teistega.


Lõvi
Lõvi armastab luksust ja talle meeldib kui talle kingitusi tehakse. Seda igal hetkel ning loomulikult ootab ta advendiajal sinu tähelepanu. Varakult on ta jõulusussid välja toonud ning annab vihjeid, et ootab päkapikke. Ta lausa loob võimalusi, et saaksid miskit toredat taskusse või lauanurgale poetada ning kui ta avastab, et tema pingutused on viljakandnud – siis tema siirast lapsikut rõõmu on kuulda kaua. Lõvile sobib ideaalselt energiabatoon tumeda šokolaadiga ja apelsiniga. Suvine suutäis rammusa tumeda šokolaadiga paneb lõvi nurruma.
Küllap lõvi naudib mõnuga šokolaadi-apelsinibatooni ja ootab homme järgmist.
 
Neitsi
Neitsi hindab üllatusi, mis aitavad teda paremaks ja kiiremaks muuta. Samuti meeldib talle leida sussi seest miskit tervislikku ja maitsvat. Talle meeldib elada tervislikult ja hindab väga kingitusi, mis teda sellel teel aitavad püsida. Päkapikul on mõistlik sussi sisse poetada spordibatoon. Eriti hea valik on krõmpsuv banaani-õuna energiabatoon rikastatud magneesiumiga. Spetsiaalne spordibatoon (ideaalne jalgratturitele) viib neitsi mõtted spordile ning ei lähe kaua kui näed teda trenni/õue minemas.
Neitsi peaks rohkem suhtlema skorpioniga või kaladega kellega koos põnevaid seiklusi ette võtta ning mõelda üheskoos kuidas teisi tähemärke adventide ajal üllatada.
 
Kaalud
Kaalud armastavad pisikesi üllatuskingitusi alati. Loomulikult naudib ta tähelepanu ja kui lisad advendimaiustusele juurde pisikese pöördumise – näed kuidas kaalud sulavad. Suurepärane on talle sussi sisse poetada üks smuuti. Suure maiustajana on mõistlik vahepalaks kommidele ja šokolaadile üllatusena pakkuda tõesti tervislikku smuutit. Virsikusmuuti on rikastatud inuliiniga, mis sobib seedimisele ning aasta viimasel kuul kulub suurimale toidugurmaanile selline vahepala alati ära.
Kaalud on lahked jagajad kuid gurmaanina sööb ta alati paremad "asjad" ära. Ometi naudib ta jäära oskust sõnnilt advendimaius kätte saada ning püüab isegi sealt tükikese saada.


Skorpion
Kui vajad pisikest maiustust skorpioni tähemärgi esindajale siis tema jaoks on oluline märksõna turvalisus. Seega on sussi sisse mõistlik pista porgandi-apelsini energiabatoon. Porgand on tuttav ja turvaline ning riisipaberis batoon skorpioni täheesindajale piisavalt üllatav.
Toorbatoon porgandi-apelsiniga on tõesti kaetud riisipaberisse, mis on söödav. Parajalt hapukas, tervislik vahepala on hea igasse päeva. Annab energiat ning sobib hästi tööpäeva, trenni, koolipäeva vahepalaks.
Skorpion on üllatunud, et tema porgandienergiabatooni vastu teised huvi tunnevad, seetõttu sööb ta mõnusa maiuse ruttu ära.


Ambur
Ambur nagu ikka detsembris sündinud esindajale sobilik – tõeline advendiaja esindaja. Küllap kuuled teda jõululaule ümisemas juba oktoobris ning jõulusussid juba ammu aknalaual päkapikke ootamas. Loomulikult ootab ta pisiüllatusi ning magusaid maiustusi. Ideaalne on talle mitu korda päevas taskusse poetada pisikese minibatooni maasikaga. Tervet pakki ära talle kingi vaid ikka ükshaaval ning sa näed kui õnnelik on ambur!
Ambur lahkelt on jaganud enda minibatoonid teistega ja lauldes jõululaule, otsib internetist www.efood.ee epoodi, et ise kastitäis neid endale osta.


Kaljukits
Kaljukitse esindajale sobib alati sussi sisse peita nii kommi kui mahla. Üllatus on talle alati üllatus ning tunneb isegi pisut kohmetust, et kas tõesti… Südames on ta äärmiselt liigutatud ning kindlasti jääb talle see hetk pikaks ajaks meelde. Küllap ära imesta kui jaanikuul on sinu tasku pistetud pisike meelehea sest ega kaljukits „võlgu“ jää. Talle on mõistlik midagi värvilist pakkuda ning selleks on ideaalne 100% maasikamahl. Annab jõudu ja on silmale meeldejääv.
Küllap kaljukits rõõmustab, et keegi teda tähele pani ning on arvutisse juba tabeli teinud kuhu märgib üles – kes ja mida kinkinud on. Jaanikuul näeme!

Veevalaja
Veevalaja on oma loomult unistaja. Ta hindab kui oled teda meeldes pidanud. Talle meeldib teadmine, et sa teda mäletad ja mitte niivõrd maius, mille ta sussi seest leiab. Kuid silmad tal säravad ning tervislik amps meeldib talle ikkagi alati. Pista sussi sisse mustika energiabatoon. Just see batoon on veevalajale tervislik vahepala ja magneesium kulub unistavale veevalajale alati ära. Veevalaja armastab jalutada metsas ning ei imesta kui suvel veevalaja esindaja tassis koju ämbrite viisi mustikaid, mida kohusetundlikult kõikidele tuttavatele laiali jagas - seega mustikabatoon viib teda mõtetes suvisesse aega - aastaaeg, mida ta samuti fännab.
Veevalaja pakub hea meelega oma mustikaenergiabatooni ning lisaks võtab ta välja mustikamoosi, et seda kõigi teistega jagada. Ja pole ime, et kõik teised tähemärgi esindajad toovad miskit hääd tallegi.Peagi on tema advendisuss maiustusi täis.
 
Kalad
Kalad on tundlikud kuigi nad ise seda tunnistada ei soovi. Pealegi nad ise ka ei tea, mida täpsemalt soovivad aga üllatus meeldib neile. Seega tasub kaladele julgelt miskit advendiks kinkida. Soovitame omaltpoolt 100% ananassimahla sest juba hommikul vajavad nad selget silmavaadet ja säravat tuju. 100% ananassimahl on vitamiinilaks ning talvisel ajal annab piisavalt energiat, et kalake saaks rõõmsalt lainetel möllata. Et veelgi paremini päev õhtusse saata, tasub kalal külastada veevalajat – tema sussi seest leiab nii mõndagi põnevat veel!
 
Mõnusat algavat detsembrikuud ja sussi sisse leiab meilt miskit alati!

eFood.ee

Aprikoosiseemneõli - kingitus looduselt!

26.11.2020
Aprikoosiseemneõli - kingitus looduselt!

Aprikoosiseemnetest pressitud õli sarnaneb kõige enam inimese nahas tekkiva rasuga ning ei tasu imestada, et õli sobib ideaalselt kuivale ja tundlikule nahale. Leevendab sügelevat, lõhenenud, haavalist ja valutavat nahka ning aitab naha kiiret paranemist, kusjuures jätmata rasust kihti. On teada, et aprikoosiseemneõli leevendab ka kõhukinnisust ning köha sümptomeid. 


Aprikoosiseemneõli ajalugu
Aprikoosipuu nimi on saanud alguse Armeeniast kus aprikoosipuu on kasvanud iidsetest aegadest ning tähendab otsetõlkes nime „Armeenia ploom“. Puu on ideaalne nikerdamiseks ning puhkpill duduk on voolitud just aprikoosipuust. Osad ajalooallikad kirjeldavad, et aprikoose leidus 3000 a eKr Indias. Lisaks arvatakse, et aprikoos pärineb hoopis Hiinast, kus „aprikoos“ on „haridusring“ ehk õpilased koondusid õppima aprikoosipuu varju, et olla taskukohane ka vaesematele. Nii pole tänaseni kindel, kus aprikoos päris täpselt pärit on.

Hiinas nimetatakse arsti kui „aprikoosisalu ekspert“ – legendi järgi kutsus Hiina arst Dong Feng oma patsiente istutama aedadesse aprikoosipuid, et "tervise"vaevadest vabaneda. Aprikoosipuud justkui esindasid "tänu tervenemise" eest ning selle tulemusena hakkasid kasvama arvukalt kogu piirkonnas aprikoosipuud. Hiina meditsiinis on aprikoosiseemneõli seotud ka viljakuse ning hingamisega.
Samuti kasutatakse Hiina traditsioonilises meditsiinis aprikoosiseemneõli tursete, haavandite, kasvajate ja pahaloomuliste kasvajate leevenduses ning ravis (iidne rahvapärimus, mis on levinud kogu maailmas). Ajurveedas kasutatakse aprikoosiseemneõli niisutavaid omadusi, aeglustada vananemist ja immuunsust suurendavaid omadusi üldise tervise parandamiseks.


Sajandite jooksul on aprikoosiseemneõli kasutatud naha, juuste, tervise parandamisel eelkõige õli pehmendava, niisutava, noorendava ja toitvate omaduste tõttu.  Eks aprikoosid kuuluvad lupeedide perekonda nagu ka mandlid – siis on aprikoosiseemneõli igati võrreldav mandliõliga.

Aprikoosiseemneõli eelised

Aprikoosiseemneõli

peamised keemilised koostisosad on: oleiinhapped, linoolhapped, alfa-linoleenhape, palmitiinhape, steariinhape, A-vitamiin ja E-vitamiin.
 
Oomega 9, oleiinhapped
Säilitab naha ja juuste pehmuse, nõtkuse ja sära
Stimuleerib juuste kasvu (paksemad, pikemad, tugevamad juuksed)
Vähendab vananemist (vähendab enneaegseid kortsude ja peenete joonte tekkimist nahal)
Kõõma korral(eemaldab kõõma ja toetab juukse kasvu)
Suurendab immuunsust, annab organismile vajalikke antioksüdante
Leevendab liigeste põletikke, jäikust ja valu
  
Oomega 6, lioolhapped
Niisutab ja hoiab niiskust  (niisutab juukseid ja soodustab nende kasu)
Hõlbustab haavade paranemist
Põletikuvastased omadused
Akne rahustaja ning vähendaja
 
Oomega 3, alfa-linoleenhape
Vähendab põletikke
Rahustab liigesevalu ja leevendab jäikust
 
Palmitiinhape
Pehmendava toimega jätmata rasust kihti (hea kasutada juustele)

Stearhape
Hea puhastusomaduse poolest – puhastab nahka mustuse, higi, liigse rasu juustelt ja nahalt,
Hea emulgaator (sidudes vett ja õli)
Aitab toodetel püsida pikka aega värskena
Aitab kaitsta juukseid kahjustuste eest, säilitades läiget ega tekita rasust tunnet.
Pehmenda nahka
 
A-vitamiin
Kaitseb nahka UV- kiirguse eest
Aeglustab naha vananemist,
Stimuleerib kollageeni tootmist
Stimuleerib rakkude taastumist, et nahk oleks terve, tugev ja kindel
Aitab haavade kiiremat paranemist
Kaitseb nahka toksiinide ja bakterite eest ning soodustab rakkude tootmist, suurendades seeläbi immuunsust
Aeglustab rasu tootmist nahas, puhastab poore
 
E-vitamiin
antioksüdandid, mis aeglustavad vananemist ja suurendavad vereringet
Parandab armistunud ja plekilist nahka
Väldib naha ja juuste niiskuse kadu
Pakub põletatud nahale rahustavat leevendust
Puhastab poorid sügavalt tasakaalustab rasu tootmist
Välispidiselt kasutatuna niisutab aprikoosiseemneõli kuiva ja tundlikku nahka kuid neil kellel on pähkli- (k.a luuviljade, seemnete) allergia – peaksid aprikoosiõliga olema ettevaatlik.
 
Aprikoosiseemneõli
KOSMEETIKAS: põletikuvastane, antibakteriaalne, antiseptiline, antioksüdant, elustav, pehmendav. Vananemisvastane.
 
RAVIMINA: põletikuvastane, antibakteriaalne, antiseptiline, antioksüdant, elustav, rögalahtistav, köhavastane.
 

Kvaliteetse aprikoosiseemneõli kasvatamine ja koristamine

Metsikuid aprikoosipuid võib leida kasvamas kuivas, kivisel ja vähem viljakal pinnasel, mäenõlvadel. Aprikoos ei tālu liivast ja mullast kasvuala sest liigne niiskus hävitab juurestiku. Kõrgeid temperatuuri taludes on aprikoosipuu ideaalne kasvuala vahemereline kliima ning aprikoose leidub nii Hispaanias, Ungaris, Lõuna-Aafrikas, Austraalias kui ka Ameerikas. Aprikoosipuu on üldiselt vastupidavad ning mõni sort talub lausa -28 külmakraadi aga seda siiski lühiajaliselt. Viljakusevõime poolest ei vaja aprikoos eraldi tolmendamist ning peamine abimees on mesilane. Ka pookimine on edukas ning ploomi, virsiku või mandlipuu sobib selleks ideaalselt. Täielikult viljakandvaks saab puu 2-6 aastat pärast istutamist. Õitsema hakkab puu talvisel perioodil, kevadeti on viljad küpsemas. Juunist  juulini toimub viljade korje ning koristus toimub üldiselt käsitsi. Pärast korjet eemaldatakse aprikoosilt seemne ning seemnetuum(pähkel) eraldatakse.

Kuidas aprikoosiseemneõli saadakse?

Seemnest tuuma/pähkli kättesaamiseks hoitakse luud vees ning leotatakse kuni 20 minutit, seeläbi avaneb luu ning eemaldatakse tuum/pähkel.
Seejärel purustatakse seemned peeneks pulbriks/massiks ning suunatakse pressi. Saadud toorõli on kollane ning iseloomuliku aprikoosi aroomiga.  
Pressitud seemnetest järgi jäävat massi kasutatakse loomasöödaks.


NB! Jälgi, et aprikoosiseemneõli oleks külmpress ning bio sest vahel jääkmassi võidakse kuumutada ning seeläbi uue pressina saadud õlina "turul" pakkuda kuid ettevaatust – kuumutatud seemneõli sisaldab tervisele kahjulikke aineid!

 
Aprikoosiseemneõli kasutamine

Nii nagu eelpool sai kirjeldatud: õli kasutusala on lai – kosmeetikast kuni meditsiinini. Aprikoosiseemneõli on rasvavaba ja hea juustele, nahale. Rahustades nahka sobib hästi akne, põletiku korral. Ka silmade all tumedate silmaalustele on aprikoosiseemneõli ideaalne. Hea naha puhastaja, silmameigi eemaldaja, hea näomask jne.

Aprikoosiseemneõli on hea kasutada ka segamiseks teiste õlidega, seerumitega ja salvidega. Massaažis ideaalne ning loomulikult juustehoolduses ideaalne abimees.
Aitab eemaldada juuste „pusasi“, toidab peanahka, vähendab kuivust. Masseeri aprikoosiseemneõli peanahka ning lase õlil 20 minutit seista (võid teha ka segu – mandliõli + kookosõli + aprikoosiseemneõli). Seejärel pese juuksed pesuvahendiga puhtaks, kasuta palsamit nagu tavaliselt. Võid teha sellist „kuuri“ 3-4 korda nädalas. Aprikoosiseemneõli vähendab juuste väljalangemist.

Meditsiinis on aprikoosiseemneõli kasutatud ka lahtistava omaduse poolest, ainevahetuse kiirendamiseks ja organismist toksiinide väljutamise poolest.
Kõhukinnisuse ja hea seedimise soodustamiseks sega 6 tilka aprikoosiseemneõli 2 tilga piparmündi eeterliku õliga ning masseeri õrnalt kõhtu.
Aprikoosiseemneõli on soovitatud kasutada ka nahal päikesepõletuse korral, raseerimise järgselt.
Hingamisteede mõjutamiseks on hea segada omavahel  4 tilka aprikoosiseemneõli 2 tilga piparmündi eeterliku õli ja 2 tilga musta pipra õli ning lisada mõni tilk auravasse veekaussi. Mõni minut auru sisse hingata. Sama segu võib lisada ka kreemile ning masseerida selja- ja rinnapiirkonda.
 
Toidus:
Aprikoosiseemneõli 100% bio külmpress sobib hästi kasutamiseks ka toidus. Õli on tagasihoidliku aprikoosimaitseline ning annab mõnusa maitse salatitele.

 

100% Bio aprikoosiseemneõli saab osta siit! 

Super kingiidee, hea kingitus alati!

Kirjutas: Katrin efood

Materjal: aprikoosiseemneõli tootja Gea; internet; fotod: internet ja tootja

#aprikoosiseemneõli #bioaprikoosiseemneõli #hiinameditsiin #ajurveda #kingiidee

Vein trühvliga, parim vein trühvliga

25.11.2020
Vein trühvliga, parim vein trühvliga

Retsepte trühvliroogade valmistamiseks on saadaval üsna suur valik kuid tihtipeale pakkudes luksuslikku rooga, tekib küsimus – millist veini pakkuda?
Ilma veinita pole vahemereline söögikord mõeldav. Seesama viinamarjajook ehk veini kasulikku mõju on uuritud – vein on rikas eelkõige antioksüdantide poolest (maailma kõige enam antioksüdante sisaldab Refošk).
Kuid tagasi trühvlite juurde – luksuslik suutäis, millel tuntavalt eriline mekk nõuab kõrvale erilist veini.

 
Vahuvein
Capris Classic Brut
Vahuvein ise on luksus ning tervituseks alati sobilik. Nii võime suupisteks vahuveini kõrvale pakkuda ka trühvlit või hoopis trühvlipastarooga vahuveiniga. Selleks kõige ideaalsem variant on Capris Brut Klassikaline vahuvein. Tõeliselt kollane vahuvein, kauni peenikese mulliketiga sobib ideaalselt trühvlitega!


Valge vein
Rumeni Muškat
Kui trühvel on tugevamaitseline siis eeldaks, et veinivalikuks on tummine punane vein. Siiski sobib pasta, risotto, salatite juurde valge vein. Ja milline on ideaalsem variant kui trühvel, pasta ja valge vein ühildada! Selleks on parim Rumeni Muškat. Tõeline leid! Valge kuiv muskaat – ei ole magus! Nii mõnigi sommeljee on meeldivalt üllatund olnud ning nii on kuiv muskaat leidnud tee mitmesse tipprestorani. Kuid ka sina saad kodus pakkuda maailma tasemega luksust – trühvliroog ja trühvli juustud ja hea valge vein!

Punane vein
Trühvlite hooaeg on üldiselt sügis (hiline september kuni detsembrini) ning toidulauale on leidnud tee pigem liharoad. Nii nagu ikka – talvisel ajal sobivad „raskemad“ maitsed.  Nii on punase veini ja trühvli paaritumine imelihtne. Kuid mitte iga punane ei sobi seeneroaga!
Meie parimaks valikuks on:

 
Koper Cabernet Sauvignon
Capo d`Istria Cabernet Sauvignon
Capris Plemenito Rdeče
Sixty

Oranž vein
Rebula Classic 2017
Vana-Rooma meetodil valminud oranž vein on tõeline glamuur, mis vajab endale kõrvale nii head rooga kui ka asjatundliku veininautlejat. Sloveenia oranžid veinid on auhinnatud maailma parimateks. Ideaalne vein trühvlitega!

Trühvel on seen ja mitte komm

25.11.2020
Trühvel on seen ja mitte komm


Küllap ei mõeldagi poodidest ostetud trühvlikomme maiustades, et need kommid on kaugel tegelikest trühvlitest. Ainus, mis seob on ehk kuju ja teadmine, et saab trühvlikomme ka eheda trühvliga maitsestada – kuid sellisel juhul maksaks trühvlikommid oluliselt teistsugust hinda.

Sest trühvel on maailma kalleim seen! Nii nagu kaaviar ja safran kuulub see seen tõesti maailma kallima toiduaine hulka.
 
Kus trühvleid kasutatakse? Pole vist hõrgutist kuhu trühvel ei sobi: juustud, vorstid, salaamid, pastad, risottod, veinid…
Värske trühvli kaasaostmisel peab arvestama, et ehedalt säilib trühvel nädalakese ning hoiustada tuleks pigem jahedas kuid mitte niiskes keskkonnas. Muide värske trühvel on üsna aroomikas (hapukas-küüslaugune aroom).
 
Värske trühvel sobib kindlasti pastaga (tasub riivida) ning veisesisefileega imeline. Lihtsam variant on osta trühvel, mis on säilitatud klaaspurgis meresoola ja oliivõliga ning ei jää alla millegi poolest värske trühvlile.
Hea on trühvlit kasutada ka suupiste koostisosana, kastmena liharoogade kõrvale ja isegi panna cottas!
 
Suupiste valge trühvli meega
Vajad:
4 viilu krõbedat saia (hea on kasutada kuivanud saia, mille soovitame ahju pista ning lasta veelgi krõbedaks aga ettevaatust, et saiad kõrbema ei läheks)
250g ricottat
Kui soovid siis 2 tl roosivett kuid ei ole oluline
2 värsket viigimarja (lõika sektoriteks)
2 kuivatatud viigimarja (õhukesed viilud)
¼ tassi pistaatsiapähkelid (purusta)
¼ tassi mandleid (purusta)
Valge trühvliga mesi
Kaunistamiseks – las fantaasia lendab
Kuidas teha:
Võta sai (eriti hea kui soojalt ahjust saab võtta, sobib ka röstitud sai). Määri viiludele ricottat, kata saiad viigimarjadega, puista peale pähklid ja nirista üle meega, kaunista ja head isu!


 
Koore-veinipasta koos trühvlitega
1 väike must trühvel
Pastat (tavapärane kogus, millega oled harjunud)
näputäis meresoola
1 spl oliiviõli
4 sibulat, peeneks viilutatud
1 suur küüslauguküüs, poolitatud
125 g sinki (kuubikuteks lõigatud)
1 tass koort
1/2 tassi kuiva valget veini
maitserohelist
1/4 tassi riivitud juustu
Sool ja pipar maitse järgi
 
Ideaalne on kui teed pasta ise kuid sobib hästi ka valmistehtud pasta. Võtke pann ning kuumuta oliivõli, lisa sibul ning küüslauk. Prae umbes 2-3minutit, eemalda küüslaugu poolikud (viska ära) ning lisa sink. Prae veel veidi ning lisa valge vein. Keeda 2-3 minutit, lisa koor ning vähenda kuumust. Lase segul haududa kuni 4 minutit.
Keedetud pasta (al dente) veini-koore kastmesse. Sega juurde riivitud juust, maitserohelised ning maitsesta soola-pipraga. Vaata,et pasta oleks korralikult segatud ja kastmega kaetud.
Seejärel riivi trühvel pastale ning head isu!


 
Trühvlikaste lihale

Vajad: 1 keskmine trühvel
Mesi (sobib hästi ka trühvlimesi)
Oliivõli
 
Purusta trühvel ning sega veidikese oliivõliga. Lisa mett ning sega ühtlaseks massiks.
Lisa praetaldrikule kuni teelusikatäis (hea võimalus serveerida täppidena nagu uhkes restoranis) lihakõrvale.  


 
#retseptidtrühvliga #trühvel #vahemerelised retseptid #trühvel #trühvlitoidud

Pisike räpane saladus ja trühvli paradiis. Suguiha ja potentsi suurendav toime ehk „naised hellemaks ja mehed armsamaks“.

24.11.2020
Pisike räpane saladus ja trühvli paradiis. Suguiha ja potentsi suurendav toime ehk „naised hellemaks ja mehed armsamaks“.

Lihtne sugukirg ehk avastatud „seeme“, millele ei järgne külvi ja nii ongi hea sest trühvlite suuremaks väärtuseks on nende kallidus. Jah, võimalik, et neid ei hinnataks nii kõrgelt, kui nad oleksid odavad!

Trühvlid on gurmaanidele olnud nii "silma kui maitsemeelte" objektiks aastatuhandeid.

Vana-Rooma aristokraadid pakkusid trühvleid alati oma rikkalikel bankettidel eelkõige afrodisiaakumi* seotuse tõttu jumala Jupiteriga, kellel oli maine jumaliku magamistoa võimekuse poolest. Võib arvata, et seetõttu ei soovitanud kirik keskajal trühvlite tarbimist, märgistades neid kui „kuradi seeme“. Nii juhtus, et aastatuhandeid oli trühvel leidnud koha talupoegade söögilaual. Mis aga trühvlitega pole siiani raugenud on trühvli maine seksuaalse stimulandina. Eks ka prantsuse kirjanik A. Dumas kirjutas, et trühvel on gurmaanide püha, mis muudab naised hellemaks ja mehed armsamaks.

Võta sa kinni, kas vastab tõele või mitte…

Ometi oli aeg kus valge trühvli otsimine maailmas piirdus peamiselt Alba ümbrusega, Itaalia Piemonte piirkonnas ning omistades nii geograafilise päritolu nagu Dijoni sinep, Parma sink. Valged trühvlid said Albale sünonüümiks, millel teatakse olevat hoopis oma legend: Piemonte valgete trühvlite müüja Giacomo Morro hakkas valgeid trühvleid saatma kuulsustele – Winston Churchill sai paar trühvlit, Rita Hayworth, Joe DiMaggio ja Marilyn Monroe. Paavst Paulus VI sai lausa karbi. Samuti tipptoidukohad Euroopas ja Põhja-Ameerikas said Morrolt paki trühvleid ja nii hakati rääkima valgetest trühvlitest kui „Alba valged trühvlid“.

Istria piirkonnas leitud trühvleid peeti kohalike arvates räpasteks ja haisvateks kartuliteks, mida visati sigadele.

Lihtne suguiha

On teada, et sead on head jahimehed. Just emised aga miks? Ei ole siin põhjuseks, et kõht on tühi või meeldib lihtsalt maapinda tagurpidi keerata. Emise loomuomane trühvli otsimisekirg on lihtne suguiha. Trühvel lõhnab ja sisaldab ühendit, mis sarnaneb kuldi süljes esinevat sugufermooni, millele on emised väga tundlikud. Kuna aga sigadele maitsevad trühvlid niivõrd, et pärast leidmist lihtsalt seened ära söövad, siis tänased trühvlikütid kasutavad koeri. Praegu on selleks puhuks ainsaks tunnustatud tõuks Romagna veekoer aga tegelikult on võimalik selleks otstarbeks treenida igat koera.

 

 

Ajal on oma lugu,

nii juhtus ka „seatoiduga“. Seesama „räpased, haisvad kartulid“ muutusid ühtäkki huvitavaks itaallaste hulgas ning hakati kokku ostma trühvleid, andes neile päritoluks Itaalia ja see kestis aastakümneid. Väike räpane saladus: paljud valged trühvlid, millele oli aastaid silt „Tartufi d´Alba“(Albast pärit trühvel) on suures osas pärit just Istriast sest itaallastel puudus motivatsioon piirkonda trühvliparadiisina turustada, eelkõige kompenseerisid nad end mugavalt – saades lihtsa vaevaga trühvlite eest raha.

 

Ajalugu aga muutub

1999 aastal leiti Istria poolsaarelt suur tohutu trühvel (2.november 1999, Bujest leitud trühvel kaalus 1,31 kg ning Guinnessi maailmarekordi loetellu lisati kui maailma suurim trühvel.) Rekordi omanik Zigante aga selle asemel, et seen tuhandete dollarite eest maha müüa, tegi  kohalikele õhtusöögi kuhu kutsus ka ajakirjanikud ning isegi presidendi. Seesama õhtusöök pälvis palju tähelepanu.

Ja ühtäkki selgus saladus – valgeid trühvleid leidub ka mujal kui Itaalia. Istria on lisatud valgete trühvlite jahimaaks!Trühvel ise tuleneb ladinakeelsest nimetusest ning tähendab kühmu. Trühvleid on erinevaid ning eelkõige teatakse valget ja musta trühvlit. Kuid on olemas ka Hiina trühvel, Burgundia trühvel, suvetrühvel ning mitmeid vähem kasutatud trühvliliike nagu Scirzone trühvel, Tuber macrosporu jt. Ameerika looderannikul kultiveeritakse mitmeid trühvliliike ning tähelepanuväärseima osa moodustavad Oregoni valged trühvlid. Pekani-hikkoripuu trühvel on leitav aga lõunaosariikides.  Peab tunnistama, et just seesama pekani-hikkoripuu trühvel on tõusuteel. Kokad, kes antud trühvliga on toitu valmistanud, nõustuvad, et see trühvel on väärtuslik ja hea toiduaine ning tõeline gurmee.

Prantsusmaa trühvlisaagid (pea 80%) pärinevad  trühvliistandusest. Trühvleid leidub ka Hispaanias, Hispaanias, Rootsis, Uus-Meremaal, Austraalias, Suurbritannias – peamiselt siis istandustest kuid alati jääb võimalus külastada päris ehedat trühvlikütti, kellega trühvlijahile minna sest looduslikud leiualad on põlvest-põlve edasiantud saladus.

Meie valikus on trühvlitooted just sellest samast talust, mis 1999 aastal maailma suurima valge trühvli leidis

* afrodisiaakum on aine (kas toiduaine või ka ravim), millel on või arvatakse olevat suguiha või ka seksuaalset naudingut või potentsi suurendav toime

Kirjutas: Katrin efood.ee Materjal Gold Istria trühvlitalu materjal, internet. Fotod internet, Gold Istria
#valgetrühvel #efood.ee #legend #trühvel #trühvliajalugu #musttrühvel #istria #trühvliõli #trühvlitooted #trühvlisalaami #trühvlipasta #trühvlimesi #trühvlijuust #eesti #vahemeri 

Millist soola kasutad sina?

11.11.2020
Millist soola kasutad sina?

 

"Sool on sool" on üldlevinud arvamus. Valget värvi ja vahel jämedam ning teinekord täitsa peen. Maitseb soolaselt ning talvel saab jäätunud pinda sulatada. On olemas jodeeritud sool ja meresool. Himaalaja sool on samuti tuttav. 

Ometi võib ühe teraga rikkuda ka kõige parema retsepti ja samas tavalisema roa muuta gurmee vääriliseks. Palju me sooladest üldse teame?

Siinkohal väike ülevaade erinevatest ja maailmas tuntumatest sooladest - mitut sina oled kasutanud?

 • Alpenbergkern sool

Pärit Alpi mägedest, mineraaliderikas ja  rohke rauasisaldus annab soolale maagilise punakaspruuni värvused.

 • Anglesey Sea Salt / Halen Môn

on antud Põhja-Walesis Angleseys asuva Menai väina veest toodetavatele soolahelvestele. Need on kristallilised pehmed valged helbed, mis sisaldavad üle 30 mikroelemendi ja on vabad lisanditest. Soolahelveste läbimõõt ei ületa sortimisel 2 cm.

 • Hawaii sool

Haruldane Hawaii sool, mis on tehtud puhastatud mereveest ning vulkaanilisest savist – see annab ka soolale tema kauni värvuse ja iseloomuliku maitse.

 • Asín tibuok "täissool" või "purustamata sool"

Haruldane Filipiinide käsitööliste meresool, mis on valmistatud merevee filtreerimisest tuha kaudu ja keetmisest kookospiimaga.

 • Bali meresool

merevesi valatakse üle riisutud musta liiva tasasele alale ja lastakse mitu päeva aurustuda. Kuiv soolane liiv kogutakse kokku tühjadesse kookospähklitesse/õõnsatesse kookospuutüvedesse kuhu kallatakse merevett ning lastakse aurustuda.

 • Black lava coarse –garneerimissool

Kogutud väikeselt vulkaaniliselt Vaikse ookeani saarelt. Selles soolas on krõbe tekstuur kombineeritud kõrgekvaliteedilise aktiivsöega (looduslik antitoksiin ja seedimise parandaja).

 • Lauasool e. peensool e. keedusool e. vaakumsool 

on peeneteraline rafineeritud sool, mida kasutatakse põhiliselt toidu maitsestamisel, kuid ka valmistamisel.

 • Horvaatia meresool

on meresool aurustunud Aadria mere mereveest, mis on  kogutud soolakannudesse Nini linnas, Horvaatias

 • Praha pulbersool nr 1

on kuivatussool ehk naatriumnitraati sisaldav sool, mida kasutatakse liha säilitamiseks. Sool annab lihatöötlemisel roosakat tooni ja säilivusaja pikendamiseks.  Nii nimetatakse sellist soola ka roosaks soolaks ning kindlasti ei tasu segi ajada Himaalaja roosa soolaga, millel mikroelemendid annavad roosa värvuse.

 • Küprose sool

(Küprose püramiidsool) on meresool Küprose saare ümbrusest soolakaevandusest.

 • Surnumere sool

surnumerest pärit sool. Erineb oluliselt ookeanisooladest oma mineraalsuse poolest.

 • Egiptuse kristallsool

on kaevandatud kristallsool, mis on nime saanud kristalli tekstuuri järgi (sarnane külmakristalliga)

 • Helvessool/helbesool

iseloomustab plaadilaadseid (lamelloos) kristallid. Seda soola esineb looduslikult kuid suurpäraselt on võimalik ka helbesoola toota. Sellel soolal on tavaliselt väiksem mineraalsisaldus, mis annab tugevama soolase maitse. Kiire sulamisega.

 • Fleur de Sel (soolalill)

on sool, mis moodustub õhukese, õrna aurustumisel merevee pinnale tekkiv koor. Fleur de Seli on kogutud juba iidsetest aegadest. Nüüd kasutatakse seda toidu maitsestamiseks ja kaunistamiseks viimistlussoolana. Nimi tuleneb soolakoores olevate kristallide lilletaolistest mustritest. Kallimaid ja hinnatumaid soolasid.

 • Guerrero Negro

on üks suurimaid soolatootjaid maailmas, mis toodab Guerrero Negro meresoola.  Mehhiko soolaväljadelt aurustatud meresool.

 • Haliit kivisool

kasutatakse eelkõige majapidamistes ja välitingimustes jää sulatamiseks. Kasutatakse ka toiduvalmistamisel.

 • Himaalaja sool

on kivisool, mis on kaevandatud Pakistanis.

 • Jugyeom ehk bambusool

on „küpsetatud“ bambusvarres kõrgel temperatuuril. Küpsemise käigus soolas kas eemaldub või neutraliseeritakse anorgaaniline sisaldus võimaldades valmistootel tasakaalustada ioonide tasakaal.

 • Kalahari sool 

Kalahari kõrbest pärit sool

 • Kala Namak

on must sool Lõuna-Aasiast väävelahjudest põletatud kivisoolaga. Teatakse ka kui Himaalja musta soolana.

 • Khoisani soolapärlid

on Lõuna-Aafrika meresool, mis on tekkinud tänu tuulele soolakaevanduses.

 • Lauasool on jäme toidusool

mis on tavaliselt lisanditeta sool (näiteks jood) ning kasutatakse ainult toiduvalmistamisel.

 • Koššer sool

on suureteraline jodeerimata sool. tavapärastest sooladest selle poolest, et soolaterad ei ole üksikud kristallid, vaid koosnevad mitmest pisemast soolakristallist. Nukilise soolatera pindala on suurem kui siledate tahkudega soolateral ning selline sool imab vedelikke  kalast välja enamalt kui tavaline. 

 • Grassmere sool

pärineb Uus-Meremaalt, kus Vaiksest ookeanist pärinev merevesi pumbatakse Grassmere järve kus aurustamise teel saadakse Grassmere sool.

 • Ilocano Asini meresool

on soolatiikidest aurustunud sool, mida käsitsi korjandatakse. Filipiinide Pangasinani provintsist Ilocano Asin sool on jäme, niiske, valge ja soolane.

 • Maldoni meresool

on Essexis Blackwateri jõest pärit sool – meresoolahelbed. (Suurbritannia)

 • Marase sool

on pärit Peruu, 3000m kõrguselt. Tektooniliste kihtide liikumine merepõhjast ülespoole, on täna meresool ladestunud kivimitesse. Mööda kiviterassi Qoripujio allika on moodustatud umbes 5000 aurustustiiki.

 • Mongoolia järvesool

on pärit Mongoolia soolastest järvedest.

 • Murray jõe soolahelbed

on Austraaliast, Murray jõe sool, olles virsikuvärvusega helbesool. Sool sisaldab kaltsiumi ja magneesiumi ning on maheda maitsega.

 • Namiibia soolapärlid

moodustuvad loomulikult teel tuule poolt.

 • Pärsia sinine sool  

on soolakaevandusest pärit (Iraan, Semnani põhjaprovints). Intrigeeriv sinine värv tekib soolakristalli murdumisel ning üksikud kristallid peegeldava/murravad valgust ebaharilikult (lihtne optiline illusioon), muutes kristallid sinakaks.

 • Marineerimissool või hapusool

kasutatakse peamiselt konserveerimiseks (nt soolakurgid). Sarnane lauasoolaga kuid ei sisalda joodi.

 • Sal de Tavira

on Portugali meresool, mis on saadud Atlandi ookeani rannikult

 • Sale Marino di Trapani

on Itaalia meresool, mis on saadud Trapani, Paceco ja Marsala piirkonnast.

 • Pan-sool

on vähendatud naatriumisisaldusega sool. Selles on tavaliselt umbes 25–40% kaaliumkloriidi ja umbes 10% magneesiumsulfaati. Lisaks on Pan-soolas aminohapet lüsiini, mis võtab ära metalli- ja joodimaitse. Selle soola põhiline eesmärk on vähendada naatriumi tarbimist. Pan-sool on keedusoolast märksa kergem. Kahes teelusikatäies Pan-soolas on sama kogus naatriumi, mis ühes teelusikatäies keedusoolas – sellepärast kiputakse Pan-soola kasutama rohkem. Sel juhul pole vahet, kumba tarvitada, sest naatriumi hulk kokku tuleb ühesuurune.

 • Meresool

meresoola saadakse merevee aurutamise viisil päikese ja tuule mõjul, tavaliselt sooja ja kuiva kliima tingimustes. Kogutud sool läbib töötlemise protsessi – seda pestakse, kuivatatakse ja jahvatatakse, et saada erineva suurusega kristalle. Selline tehnoloogia võimaldab soolal säilitada oma bioloogiliselt aktiivseid aineid.

 • Sel Gris sool

on Prantsuse meresool. Halli värvi, niiskem kristall.

 • Sel de Guérande

Prantsuse meresool Guérande poolsaarelt

 • Suitsutatud sool  

on aromaatne sool, mida suitsetatakse puidusuitsuga. Suitsetamiseks kasutatav puit mõjutab maitset. Levinumad valikud on lepp, õunapuu ja tamm. Suitsusoola kasutatakse roale maitsete tugevdamiseks, andes samas ka suitsuse maitse.

 • Sugpo Asini meresool

on krevettide tõttu kergelt roosakas.

 • Utah sool

pärineb soolamaardlast. Miljoneid aastaid tagasi kattis meri suure osa Põhja-Ameerikast. Nii on Utah sool pärit maa-alusest soolamaardlast.

 • Yellowstone'i sool

on pärit maa-alusest ladestusest, mille allikavesi pinnale toob ning tänu aurustamisele kristallid tekivad.

 

Autor: Katrin, kasutatud materjali internetist kui ka Pirani soola tootja poolt edastatud andmed.Fotod pärinevad internetist. 

Alati on teretulnud teadmised, mis täiendavad ja annavad teadmisi juurde. Kui sa tead, mida meiega jagada - kirjuta meile ja me lisame,teeme parandusi. Vaid nii saame ka meie targemaks.

#soolad #piranisool #meresool #efoodee #gurmee #nauding

Igapäevane maitseaine - SOOL!

04.11.2020
Igapäevane maitseaine - SOOL!

Mis imeasi see sool on, mida tarbime igapäev kas nähtavalt või nähtamatult?

Sool on maitseaine, mida leiab iga eestlase laua pealt. Kuid ikka ja jälle kasutatakse seda kui lihtsalt soola toiduvalmistamisel ning unustatakse ära kasulikud omadused. Inimene vajab maksimaalselt  6 grammi soola ööpäevas, see on umbes üks kerge kuhjaga teelusikatäis, sest organism vajab toimimiseks naatriumi. Paraku on poolfabrikaadid  võtnud võimust ja tihti lugu ei teatagi, et nendest saab rohkem soola kui tegelikult vaja on ning ületarbimine võib viia tõsiste tervise kahjustusteni- „valge surm“. Töödeldud toitu süües võib saada kuni 80% naatriumi ja enne söömise alustamist lisatakse tihti veel kuni 15% juurde, see on ebanormaalselt suur kogus ühe inimese jaoks.  Selleks soovitamegi tarbida puhast toitu, mida ise saab kodus mõnuga valmistada, siis saab ka kontrollida soola koguseid.

Sool koosneb naatriumist ja kloorist (NaCl). Naatriumita poleks normaalset veevahetust vere- ja koerakkude vahel ja happe tasakaalu organismis. Naatriumit on vaja närviimpulsside edasikandamisel ja lihaskontraktsioonide tagamiseks, aga erinevatel sooladel on lisaks erinevaid tähtsaid omadusi, mis aitavad tervist hoida.

On heameel tõdeda, et aina rohkem eestlasi tunneb huvi oma tervise vastu ja puhtamat toitu tarbides tekib ka uudihimu maitseainete kasulikkuse osas, mida meie toidupoed pakuvad.

Peamiselt leiab kodudest kivisoola (jäme) ja lauasoola.
Kivisoola kaevandatakse maa-alustest soolalademetest. Selle kristallid on meresoolast palju suuremad ja võivad olla hallika värvusega. Igas kaevanduses leidub erinevaid lisandeid (nii kahjulike kui ka kasulike), mille tõttu ei ole kunagi kivisool 100% puhas. Toidus kasutamiseks võib kivisool olla nii võrd must, et tegelikult on vaja seda lausa pesta.
Lauasoola ehk keedusoola ehk peensoola ehk vaakumsoola tehakse kivisoolast. Lauasool on füüsiliselt kõige puhtam, kvaliteetsem ja kõrge NaCl sisaldusega, aga läbinud pika töötlemise ehk rafineerimise keetmise ja tsentrifuugimise või vaakumis keetmise näol. Selle soola kaevandamine on üldjuhul palju energiamahukam (nafta, gaas jne) kui päikeseenergia abil toodetav meresool. Sellest tuleb ka hinnaerinevus poodides.

Meresoola nime all müüakse mereveest aurutamise teel saadud soola, milles on peale tavalise naatriumkloriidi ka palju kasulikke mineraale (lausa 80) nagu jood, magneesium ja kaalium jne. Aitab ka suurendada organismis aluselisust.
Soola loomulik tootmine nõuab soodsaid ilmastikutingimusi, mis võimaldavad kristallidel tekkida veepinnale. Toome näitena välja Sloveenia Pirani soolaväljadel kaevandamise. Peamine saladus parima kvaliteedi ja Sečovlje soola loodusliku valge värvuse saamisel on soolaväljade pinnases, mis on kaetud peene petolakihiga - mineraalidest ja mikroorganismidest koosnev bio setete alus. Petola nõuetekohase käitlemisega seotud teadmised, mida tuleb igal aastal uuesti kasvatada, antakse üle põlvest põlve. Sellel on väga oluline roll - esiteks ja ennekõike takistab see soola ja meremuda segunemist, muutes soola puhtaks ja valgeks ning teisest küljest esindab see ka omamoodi bioloogilist filtrit. Kui petolal on olnud mitu kuud aega kristalliseerumisvalamutes valmida, siis on ka mitu nädalat kestnud järkjärguline üleujutus ja merevee aurustumine ning vee kondenseerumine soolaks. Soolvee liikumine kestab kuni teatud soolasisalduse saavutamiseni ning esimeste kristallide moodustumiseni nn. kristalliseerumisbasseinides “Cavedins”. Sool koristatakse kohe ja nimetatakse seetõttu „ühepäevaseks soolaks ”, sest selle kristallid on pisikesed, haprad ja kõrge kvaliteediga. Traditsioonilisel meresoolal on spetsiifiline maitse, mis ei ole selgelt soolane, kuid on erakordselt rikkalik ja täidlane. Paljude kokkade arvates on meresoola maitse puhtam kui kivisoolal. Taoline sool on tervisele kasulik, kuid täpne doseerimine on selle soola suurte ja ebaühtlaste kristallide tõttu raskendatud.
Näiteks 2014. aastal kandis Euroopa Komisjon Piranska soli (Pirani sool) kaitsealuste päritolunimetuste registrisse ja andis geograafilise tähise, mis on kõrgeim kaitse tase Euroopa põllumajandustoodete ja toiduainete kava raames. Pirani meresoola kasutab ka tuntud telekokk Jamie Oliver.

meresoola põld Pirani traditsiooniline meresool


Populaarsuselt kolmas on Himaalaja sool. See on roosa, mineraalide rikas ja töötlemata ehk rafineerimata, loodusliku joodiga, aga keemiliselt sarnane lauasoolale.
Soola reklaamitakse väidetega, et see on tervisele kasulik, kuid neil väidetel puudub igasugune teaduslik alus.
Himaalaja soolast tehakse plaate,mida kasutatakse toidu serveerimiseks, soolalampe, lakukive, erinevate spa hoolitsuste jaoks vannisoola jne, lisatakse ka joogivette, et pH taset organismis tasakaalustada ja lõpetuseks kasutatakse toidu maitsestamisel.
 Eeldatavasti arvad ka sina, et see sool tuleb Himaalaja mägedest? Kuid, oh ei! Meile teada tuntud sool jõuab Himaalja mäestiku ühest küljest – Pakistanist! Nimetus Himaalaja sool on tegelikult puhas turunduslik nipp. Pakistanis Khewras on soolalademed, mida kaevandatakse kindlate meetodite järgi juba pea 200 aastat. Nendest soolakoobastes saab käia turistina ning näha erinevaid tooteid, mis on tehtud Himaalaja soolast.

Lõpetuseks palju kasutatud joodeeritud soola eelis on, et see aitab vältida joodipuudust. Jood on normaalse tervise säilitamiseks vajalik, kuid tavalises toidus seda ei leidu. Kuna seda saab tavalisele toidule lisada ilma maitset muutmata, on see lihtne viis saada joodi. Kuid see aitab võidelda ka teiste vähem teadaolevate joodipuuduse sümptomitega nagu kilpnäärmeprobleemid, kissitamine, kurtus, rinnanäärmete tsüstid ja arenguhäired.
Vältida seda soola hoidistamisel, kus see võib anda kõrvalmaitseid ja vallandada ootamatuid keemilisi protsesse.
Jodeeritud sool on kõlblik vaid viis aastat, jodeerimata sool aga igavesti.

 

Kas teadsid?

 • Rafineeritud sool jääb järele siis, kui mäe- või meresoolast kõik lisanduvad elemendid tööstuslikult eemaldatakse. Rafineerimata sool on meie tervisele kasulikum kui valge rafineeritud lauasool. Tavalist lauasoola on töötlemise käigus kuumutatud kõrgetel temperatuuridel, mistõttu on muutunud selle kristalliline struktuur. Samuti on sinna lisatud paakumisvastaseid aineid ja jodeeritud soola puhul joodi.

 • Ära kasuta keedusoola, vaid vali tervislikumad alternatiivid, näiteks rafineerimata meresool.

 

 • Toidu valmistamisel lisa soola lõpupoole, nii kulub seda vähem – mida kauem toit valmib, seda rohkem väheneb soola maitse. Kui juhtub, et oled toidu valmistamise käigus siiski soolaga liiale läinud, siis on hea nipp lisada potti paksudeks viiludeks lõigatud toorest kartulit. 5-10 minuti keetmise jooksul imab kartul endasse suure hulga soola. Halvimal juhul tuleb pool leemest siiski minema visata ja puhta veega asendada.

 

 • Naatriumi liigtarbimine koormab neere, tekitab turseid, tõstab vererõhku.

 

 • Piisav ja tasakaalustatud soolasisaldus organismis on normaalse ainevahetuse, seedimise, ensüümide toimimise ning hea enesetunde aluseks.

 

 • Klooril on tähtsi roll seedimis- ja hingamistegevusel.

 

 • Meresoolga saab teha ravivaid kompresse häälepaeltele ja lihtsate traumade puhul ning loomulikult võidelda külmetushaiguste sümptomitega. Eriti hea on pikale veninud nohu puhul soe soolakompress!

 
#efoodee #tallinn #sool #salt #oleteadlik #kasulik #kahjulk #tervis #söök #spa #erinevadmaitsed #Oleterve

Delikatess, hõrgutis, gurmee...Küllap see kõik on eriti kallis. Arvad samuti nii?

30.07.2020
Delikatess, hõrgutis, gurmee...Küllap see kõik on eriti kallis. Arvad samuti nii?
 
 
Meie jaoks ei tähenda sõnad gurmee ja delikatess ülikõrgeid hindu vaid eelkõige kvaliteeti.
Delikatess iseenesest ongi hõrgutis, mis mingil põhjusel peetakse eriliseks ja on võrreldes tavapäraste toitude, toodetega haruldasem. Seda, mida peetakse delikatessiks oleneb piirkonnast, kommetest ja ka ajastust (näiteks trühvel)
Mis on meie jaoks gurmee?
Gurmee, mis ei tähenda absoluutselt „rasket rahakoti“ olemasolu ja oleme uhked,et saame pakkuda parimaid hindu, õiglast hinnastamist ja kvaliteetsed toodet – tootjalt otse sinule ja meil on oma põhimõte...

eFood.ee gurmee põhimõte on:

 1. Kasuta ainult parimaid komponente!
See on hea ja maitsva söögi süda! Kuidas olla veendunud ja kuidas leida parimat toorainet?
Kasuta oma mõistust! Kuula, vaata, tunneta, nuusuta, maitse ja mõista.
Kas tooraine tuleb otse tootjalt, kas pakkuja teab ja oskab sulle öelda, millest, kus ja kuidas on tooraine valminud, toodetud, kasvanud. Kas tootel on olemas kogu info? Kas saad pöörduda ja küsida tootja poole? Kas pakkuja haldab “teemat” või on keskendunud vaid müümisele? Vii end kurssi ja hari ennast ja tea,et asjatundja teeb asja alati südamega südamest....
Võid ju väita, et toiduvalmistamine on raske ja aeganõudev. Et gurmee on Michelini tärn ja sina selleni ei küündi. Aga võta põll ja katseta. Võid avastada, et toidutegemine on lõbus ning vastutasuks saad terve inimese kelle „paagis“ on kvaliteetne kütus.
 
2. Otsi ja leia!
Ettevalmistus on alati hea! Ei tasu arvata, et piisab vaid googeldamisest ja sellest, et esimesest kaubanduskeskusest saad kätte kõik vajaliku. Hea toote leidmiseks tasub vaeva näha sest kvaliteetne kaup ei asu poekettide riiulitel. Pärle ei leia masstoodangu lettidel!
 
3. Ole lihtne.
Hea söök on lihtne. Mida vähem seda parem. Toiduvalmistamine on lihtne! Hoia end tagasi!
 
4. Korralikud töövahendid!
Teritatud nuga on peale sinu käte kõige olulisem tööriist köögis! Ja alati pese nuga korralikult enne kui alustad lõikama uut toiduainet!
 
5. Võta aega!
Köögis ei kiirustata vaid nauditakse oma tegevust. Toiduvalmistamine ei ole tüütu töö vaid meeldiv tegevus. Vaata üle retsept ja koostisosad, et vahepeal ei teki ootamatut üllatust.
 
6. Tee kompromisse!
Head toiduvalmistajad on leidlikud ning katsetajad. Ära jää liialt kinni millessegi vaid ole loominguline.
6. Positiivsus!
Tee iseendale pai ja tea, et sa saad hakkama ning lõpptulemus on maitsev. Negatiivsel energial köögis kohta pole.
 
7. Sööme silmadega
Maitsesta toiduvalmimise käigus ning mõtle kogu menüüle. Pane kokku kontrastid: kõrbe ja pehme, soe ja külm, vürtsikas ja mahe, šokolaadipruun ja maasikapunane. Maitsemeel ja nägemine on omavahel seotud.
8. Lase seista
Peale praadimist lase lihal seista, sel viisil säilib prae mahlakus ja lõikamisel ei jookse lihamahl välja. Lisaks taldrikule segunev lihamahl koos kastmega pole üldse isuäratav.
 
9. Lase külalistel oodata toitu aga ära kunagi lase toidul oodata külalisi!
Toidu soojana hoidmine on toidu surm. Toiduvalmistamisel alusta alati sellest, mis võtab kõige kauem aega, seejärel võid keskenduda ürtidega, õrnade köögiviljadega ning kõigele ülejäänud, mida serveerida kiirelt.
 
martasandini

Delikatess, hõrgutis, gurmee...see on maitse, lõhn, hea tooraine ja armastus!

eFood.ee pakub otse tootjalt parima hinnaga pärleid
 

Radenska on tippsportlaste mineraalvesi

27.07.2020
Radenska on tippsportlaste mineraalvesi

Radenska on tegija tippspordis

Aga kuidas? On teada, et sportimise ajal, tänu intensiivsele higistamisele on organismis soolade kaotus üsna suur. Selleks on aktiivsele, sportivale inimesele äärmiselt vajalik mineraalide vajadus ning Radenska on selleks parim ja kiirem lahendus.

Enamus mineraalveed on karboniseeritud – Radenska on loodusliku mulliga! Lisaks on Radenska valikus täiesti mullivaba mineraalvesi.

Paljud sportlased, aktiivse eluviisiga inimesed väidavad, et gaseeritud vesi „kuivatab justkui organismi“ ja põhjustab gaase. Looduslik mull ei tekita puhitustunnet ja lisaks aitab mull taastada vereringesse kiiremini vajaliku vedelikutaseme koos mineraalidega.

Ei ole olemas aluselist mineraalvett – kõrge pH tase võib küll hetkeliselt maohapet tasakaalustada, ei tohi magu pikaajaliselt harjutada, pealegi võib selline vesi sisaldada üle normi fluori sisaldust – mis lõhub hambaid! Kui valid mineraalvett – jälgi, et mineraalsus oleks hästi paigas! Magneesium ei imendu ilma kaltsiumita!!

 eFood.ee

Alles eile öeldi,

21.07.2020
Alles eile öeldi,
 
et me mitte ei müü häid tooteid vaid harime toidumaailma suures mängus, kus selgitame välja vastused ja saladused.
 
Kes me oleme?
 
 
Väga paljud teavad-tunnevad meid Pull Pundina. Just – juba üle 12 aasta oleme vedanud pullpundina seiklejaid mööda põnevaid sihtkohti Eestis kui maailmas. Pannud rahva suvel kelgutama, tutvustanud põnevaid rahvuskööke, viinud läbi teemaõhtuid, lobisenud raadios ning kirjutanud ajakirjades.
 
Ja juttu meil jätkub. Kui üks väsib siis teine laseb edasi…
 
 
Sellel kevadel kohendasime ning sättisime pisut meie epoodi, mis on täna lihtsamast lihtsam ning kasutajasõbralikum.
 
www.efood.ee on epood kus valikus on vahemerelise piirkonna auhinnatud ja parimad tooted otse tootjalt. Olles käinud kõikides tootmistes, saame olla kindlad, et tegemist on tõesti „tõupuhaste“ tootmistega ja toodetega. Lisaks hoiab Terje Kreekas näppu pulsil, et kreeklased käsitööna valmistatud toodetesse oma hinge, südame ja soojuse ikka lisavad.
 
www.efood.ee valikus on palju erilisi tooteid, mis saanud maailmas tunnustuse: parim koostis, parim tooraine, parim maitse… ja selleks, et saada maailmas auhinnatud kohti peab tegemist olema tõesti märkimisväärsete toodetega sest näiteks ainuüksi mineraalvetesid maailmas on oi kui palju ja Radenska lausa kahekordselt suure kuldauhinna omanik.
 
www.efood.ee on sobilik neile, kes hindavad põnevaid maitseid, kes soovivad toituda tervislikult ja teavad, mis on parim tema igapäeva toidulauale. Meie juures käivad toitumisnõustajatest tippsportlasteni ja ka sina.
 
Epood on avatud 24/7 ning kaupadele saab järgi tulla Paldiski mnt 29, Tallinn tööpäeviti kell 11.00-17.00. Saab kasutada ka kullerteenust, pakiautomaadi võimalust ja kui vajad erilahendust - võta julgelt ühendust.
 
Pull Punt meeskond
 
Oleme väike kuid igati aktiivne meeskond. Küllap tervislik toitumine ja meie enda tootevaliku igapäevane tarvitamine, on aidanud pimedatel sügistel ikka ja endiselt energiliselt toimetada ning kevadeti hulljulgeid plaane täide viia. Peale pereliikmete on meid aitamas sõbrad, tuttavad ning nii on pull punt sõpruskond kasvanud päris suureks.
 
 
on see leht kuhu oleme koondanud kokku erinevad aktiivsemad tegevused kodu- kui välismaal. Hingelähedaseim on meile loomulikult Sloveenia, mida oleme saanud esindada juba üle 12 aasta ja ei saa salata, et seda imelist rohelist maad ka hellitavalt „koduks“ nimetame. Esinduses saab tutvuda materjalidega, mis puudutab eelkõige Sloveeniat.
 
Esindus asub Paldiski mnt 29, Tallinn, hoovipoolne osa, I korrus. Avatud tööpäeviti kell 10.00 - 17.00, telefon 53600 9195, ekiri: katrin@pullpunt.eu
SLOVEENIA
 
 
on just sulle kes tahab avastada Euroopa erilisemat paika. Kuigi täna aastal 2020 on reisimine pisut raskendatud, ei keela keegi kedagi unistamast ja tulevikuplaane tegemast. Alati on oodatud ka sinu reisimuljed, soovitused, fotod Sloveeniast. Nii oleme püüdnud tuua kõigile põnevaid vaatamisväärsusi, mida turistilõksuks pidada ei saa.
 
Meie Terje elab juba väga pikalt Kreekas ning on hästi kursis, mis on oluline kreeklastele ja eestlastele ning tänu kahe riigi esindajana – on tema kõige õigem inimene, kellelt küsida Kreeka kohta. Samuti olles saatkonnas tegutsev, teab just tema toodete kvaliteedi, tooraine puhtuse ja nippide kohta kõike.
 
Küllap teame ja tunneme neid nurgataguseid Kreeka turukaupade pakkujaid küll siin Eestis, kelle kaup on Kreeka „säästumarketi“ kaup. Meil on väga hea meel, et Terje saab kohapeal olles kõigel näppu pulsil hoida ning kinnitada, et meie riiulitel on parim Kreeka kaup!
Söö, naudi, armasta Kreeka moodi FB lehel on hea võimalus temaga otse ühendust võtta. Nii toodete kui reisimise kohta. Eks vaata ja uuri ise!
 
 
 
TULEVIK
 
Oleme leidnud oma tee ning õnnelikud, et saame toimetada sellega, mis meile meeldib ja on südamelähedane. Tänulikud, et meie teekonnal on kõrval toredad koostööpartnerid ja külastajad ning iga tore mats õlale – annab vaid jõudu edasi rühkida.
Plaanis on pakkuda üha suuremat valikut nii toodete kui seikluste osas. Igapäevaselt tegeleme, et leida just need kõige paremad maitsed, tooted ja seiklused, mis panevad silma särama ja jala tatsuma!
Tule külla! Hetkel on meil üle 350 erineva toote ja kohapeal saab alati miskit mekkida.
 
Epood 24/7 www.efood.ee
Esindus: Paldiski mnt 29, Tallinn, Mayeri ärimaja, hoovipool I korrus, avatud tööpäeviti kell 10.00 - 17.00, telefon 5300 9195, info@efood.ee; katrin@pullpunt.eu
 

Kuuma nädalavahetuse lõuna soovitus!

27.06.2020
Kuuma nädalavahetuse lõuna soovitus!

 

Hea toidu võti on alati värske ja õige tooraine ning selle oskulikust käsitlemisest saavutatud maitsete koosluse nautimine. Pakume välja ühe lihtsa, tervisliku, maitseka ja taskukohase suvise nädalavahetuse lõunasöögi milles saad kasutada meie tooteid. Tegime seda täna, võtab see aega 15-20 minutit ja maitses täpselt nii nagu olime soovinud. Väga hästi!

Selle suviselt kirju salati jaoks vajad järgnevat kasvuhoonest või turupealt.   

 1. Punast kobartomatit
 2. Kollast tomatit
 3. Väike kurk
 4. Oranz magus paprika ( kindlasti magus paprika)
 5. Frillice salat
 6. Rohelist sibulat
 7. Mugul sibulat
 8. Aedtilli
 9. Värkset basiilikut
 10. Rohelist värkset hernest
 11. Aedpeterselli

 

 eFoodi tootevalikust vajad salatisse:

 1. Kalamata oliividesegu  ( meie Kreeka Terje retsept, Kalamatas Janisse tehtud)
 2. Kanakise Fresh 0,2% happesusega oliivõli
 3. Gea Bio seemnete segu
 4. Natureta päikesekuivatatud kobartomatid

 

Ja külmkapis juhtus olema ka Fetat mida lisasime salatisse.Kanafilee küpsetamiseks kasutame ehedat võid sest see tekitab mõnuse kuldse kooriku. Maitsesta soola ja pipraga.

Serveri kohe kuumalt koos värske salatiga.

 Joogiks vali eFoodi valikust järgnev:

 1. Radenska Medium
 2. VinaKoper Malvazija 2019

 

Malvazija on maailmas selle aasta veini trend. Tegemist on kerge puuviljaselt pehme troopiliste puuviljade aroomiga kuiva veiniga. Serveerimis temperatuur 10-12C. Koos Radenska Mediumiga annavad väga mõnusa maitsetäienduse salatile.  Radenska Mediumit ja Classicut kasutatakse Vahemere ääres populaarsete veinijookide Spritzerite valmistamiseks.

Bon Appetit! 

 

Mineraalvesi Radenska ja Fructal osales jooksumaratonil!

19.06.2020
Mineraalvesi Radenska ja Fructal osales jooksumaratonil!
13.juunil, laupäeval toimus Eesti esimene eriolukorrajärgne jooksumaraton! Ühtlasi tähistas Marathon100 vedaja Janek Oblikas oma 100. maratoni läbimist. Tubli!
 
Suurepärane ilm ei halastanud aga jooksjatele ning seda magusam on ju iga osaleja osalemine. Palju õnne võitjatele ja kõikidele osalejatele! Järgmiste jooksudeni!
 
 
Marathon100, fotograaf Aivo Oblikas
 
 
 
 
Marathon100, fotograaf Aivo Oblikas
Mineraalvesi Radenska on sportlaste hulgas hinnatud ning Radenska on kuldsponsor erinevatel suusaaladel kui ka jalgrattaspordis ja jooksus. Kes tegeleb jooksmisega, teab hästi
Radenska Kolme Südame Maratoni
ja selle aasta juba 40 maraton lükati järgmisesse aastasse https://www.maraton-radenci.si/en/ Võimalus osaleda ka sinul!
 
 
 
 
Taastumiseks ja organismi vundamendiks on Radenska mineraalvesi parim valik!
Nii pole ime, et eFood.ee on rõõmuga valmis Marathon100 jooksumaratonil õla alla panema ja väga hea kooslusega mineraalvesi Radenska leidis koha auhinnana võitjate hulgas.
 
 
100% positiivne. Parim peedimahl Fructal!
 
Ei saa üle ega ümber peedimahla kasulikkusest ja, et mahlast kasu oleks, on vaja tarbida seda kuurina. Peedimahl peab olema tõesti hea sest üldiselt kipub „mudamaitse“ mitte just lemmikmahla valikusse. Oleme superhüper õnnelikud, et lõpuks ometi on olemas peedimahl, mis maitseb mullavabalt! Ka Fructal tooted leidsid tee auhinnaletile ning rõõmustame, et võidumehed saavad head ja paremat enda toidulauale!
 
Ka sina võid saada parimaks! Tuleb lihtsalt rohkem trenni teha ja toita ennast targalt! Sest oleme need mida sööme ja joome! Oleme terved ja aktiived!
 
www.efood.ee
 
#maraton#võistlused#mineraalvesi#sport#radenska#peedimahl#fructal#efoodee#kasulik#tervis#taastumine#parimadtooted#suvi#aktiivsus

Naatrium

16.05.2020
Naatrium

Radenska sisaldab naatriumi ning naatriumi on meil vaja eelkõige

normaalse veevahetuse tagamiseks vere- ja koerakkude vahel,

happe-tasakaalu säilitamisel organismis,

närviimpulsside edasikandmisel,

lihaskontraktsioonide tagamiseks.

Mineraalvesi Radenska sisaldab naatriumi täpselt õiges koguses, et ei tekiks liigtarbimist, isegi kui jood mineraalvett päevas 1,5l!

Nb! Tea, et naatriumi liigtarbimine koormab neere, tekitab turseid (häirub normaalne veevahetus vere- ja koerakkude vahel), võib tekitada vererõhutõusu, toob kaasa vee ja kaaliumi ülemäärase eritumise uriiniga (mis aga ei võta turseid maha).

Suurimateks naatriumi allikateks on naatriumirikkad mineraalveed, keedusool, puljongipulber, valmistoidud, konservid, soolatud ja suitsutatud tooted, juust, leib, lihasaadused, oliivid, kartulikrõpsud.

Magneesium

15.05.2020
Magneesium
Radenska on magneesiumirikas mineraalvesi!
Magneesium on eluliselt tähtis tervisele ja heaolule. Magneesiumi toidulisand on kasulik eriti kiirel ja stressirikkal eluetapil, eakatele ja neile, kel esineb lihaspingeid või jalakrampe.
Magneesiumi on vaja: süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalseks ainevahetuseks, organismis soolade koostises luukoe tekkes, kaltsiumi rolli soodustamiseks inimorganismis (nt luukoe areng, uuenemine),südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks, normaalseks närvitalitluseks.
 
Ole terve!

Kaltsium

14.05.2020
Kaltsium

Radenska on kaltsiumirikas mineraalvesi!

Lihaste krambid, kalduvus osteoporoosile, luude pehmumine, kergesti lagunevad hambad, katkevad juuksed, teinekord südamekloppimine ja käte-jalgade tuimus… see kõik on märk kaltsiumipuudusest!

 

Kaltsiumi on vaja: struktuursete funktsioonide täitmiseks, kuuludes organismi luukoe, hammaste ja teiste kudede koosseisu, kudede ainevahetuses kindlustades veresoonte seinte normaalse läbilaskvus, lihaste normaalse töö tagamiseks, vere hüübimisprotsessides, vererõhu ja vere kolesterooli taseme reguleerimiseks, neerude normaalseks funktsioneerimiseks, närviimpulsside edasikandumiseks.

 

NB!  Kaltsium imendub vaid koos magneesiumiga! Ja see on oluline, et kaltsiumi ning magneesiumi omavaheline vahekord oleks õige!

Magneesiumi tasakaalustava mõjuta võib kaltsium tekitada veresoonte kokkutõmbumist, vererõhu tõusu ja põhjustada peavalu ning kaltsium ei imendu.

 

Radenska  mineraalvesi on just oma koosluse tõttu eriline ja hinnatud! Täpselt õige vahekord ja mineraalsuse rikkalisus on pärl, mida me loodusest saame!

Räni

13.05.2020
Räni

Radenska on ränirikas mineraalvesi ❤️❤️❤️

Juuksed tuhmid, küüned haprad. Ohatis, seedeprobleem, tselluliit, kortsud – kõik need on varmad tekkima kui sul räni puudus!
Me vajame igapäevaselt hinnanguliselt 40mg!
Räni on tähtis mineraalaine ja on olemas kõigis inim- ja loomsetes kudedes. Eriti nahas, küüntes, juustes, sidekoes ja luudes. Nii on, et räni võimaldab meil omada tugevamaid juukseid, küüsi ja tervemat nahka!
Ränivaegusest põhjustatud vaegus on mitmete enneaegsete vananemise ilmingute põhjuseks.
Räni eemaldab organismist kõike, mis sinna ei kuulu. See likvideerib rakkudesse kuhjunud mürgiseid jääkaineid ja teeb seda leebel ja märkamatul viisil vabastades ruumi uute rakkude jaoks.
Räni aitab tugevdada luid, kõõluseid ja sidekudesid, loob paindlikkuse ja liikuvuse.
Räni aitab ravida huuleherpest ning suulimaskesta põletikke. Arvatakse, et räni aitab kaasa rakkude ainevahetusele hoides ära kortsude tekke, nahkkudede lõtvumise (nt. tselluliit). Soolestikus aitab räni seedetrakti probleemide korral nagu kõhulahtisus, oksendamine, kõhupuhitus, iiveldus, kõrvetiste ja ülehappesuse puhul. Ka on tehtud kindlaks, et räni aitab leevendada Alzheimeri edasiarengut.

Olgem terved!

Trühvel, kullas kallim seen

11.05.2020
Trühvel, kullas kallim seen

On ikka hea küll... eheda trühvli armastajad, see on teile!!!!! Parimat ja värskemat trühvlit mujalt ei saa.

Täna saab degusteerida ja varsti on saadaval ka meie valikus #trühvel #istriagold #efoodee #kuld #nauding #gurmee

https://efood.ee/et/c/gurmee-1

 

 

Kaalium

06.05.2020
Kaalium
Radenska on kaaliumirikas mineraalvesi!
 
 
Vererõhutõus, naatriumi peetus. Üldine nõrkus, unetus, südamerütmihäired, lihaskrambid ja vinnilööve noorukitel ja kuiv nahk eakamatel – see kõik on märk, et vajad kaaliumi.
Kaaliumi ööpäevane vajadus täiskasvanud inimese jaoks on erinevatel andmetel umbes 1,4…3,0g. Kõik see sõltub inimese kehakaalust, füsioloogilisest seisundist, kehalisest aktiivsusest, elukoha kliimast jne.
Kaaliumi liiga madalas tasemes on ennekõike süüdi ebatervislik igapäevamenüü, mis sisaldab aina enam töödeldud ja suure soolasisaldusega kiir- ja valmistoite.
Organism omastab küll kaaliumi väga hästi (isegi väikestest annustest tervelt 90%), aga samas ei kannata see palju töötlemist.
Kaaliumivajadus suureneb: oksendamise ja kestva kõhulahtisuse korral, rohke higistamise korral, diureetikumide kasutamisel
Kaaliumi suurenenud väljutamisel uriiniga, mis võib olla tingitud: ülemäärasest naatriumi, kohvi, suhkru ja/või alkoholi tarvitamisest või madalast veresuhkru tasemest.
 
Olgem terved!

Head aega Pull Punt ja tere eFood.ee!

30.04.2020
Head aega Pull Punt ja tere eFood.ee!

Head aega Pull Punt ja tere eFood.ee!

Milline hetk on parim ja pullpundilikum kui Volbriööl, lõkke ümber tantsides anda tuult tiibadesse eFoodile! Homme 1.mail alustab eFood.ee oma pikka ja toredat teekonda.

Pull Punt jääb oma liistude juurde ning tegeleb edasi reisidega, matkadega ja erinevate üritustega. Küll see eriolukord jääb ka ajalukku…

eFood.ee on täna mugav ja tuttavalt lihtne epood kus saab osta väga häid kvaliteetseid tooteid otse tootjalt. 

Üle Euroopa parimaid gurmee valikuid – ei saa saladuses hoida, et palju põnevat on juba meie poole teel!
☘️ Meie valikus kõik tooted on ühel või teisel moel parimad - võitnud parima tiitli, auhinnatud rahva parimaks – olla parim igas mõttes.

Ja kui vähegi võimalik – paneme saadetise võimalikult kiiresti teele – ela Leedus, Lätis, Soomes ja muidugi Eestis ka! .

Kui aga tahad tutvuda meie toodetega ise siis ootame sind Tallinnas, Paldiski mnt 29, Tallinn igal tööpäeval kell 10.00 – 17.00

 

 • eFood.ee on avatud 24/7
 • Kui registreerid meie eFood.ee lehel maikuu jooksul, on kõik tooted sulle – 10%

 

Pull Punt ja eFood meeskond!

Try positive, stay negative

09.04.2020
Try positive, stay negative
Try positive, stay negative - meie eriolukorra slogan!
 
Meie tootesortiment on muutumas! Me kõik vajame rohkelt värsket ja vitamiiniderikast toitu! Oleme püüdnud oma teadmised, oskused, kogemused ja head ideed selleks rakendada.
Mitmeid nädalaid koos Ksenijaga Fructalist on lõpuks koos sortimenti, mis pakub kõikidele meie sõpradele parimat ! 

Me soovime et, meie tooteid hoiaks sinu tervist! 

Ja nii sündis täna ka ühest väikesest "metsajalutuskoosolekust" Katrini loodud slogan TRYPOSITIVE@STAYNEGATIVE  

Oliivõli pettused

11.03.2020
Oliivõli pettused

Meil on hea meel, et üha rohkem leiab oliivõli tee meie toidulauale, kuid kahjuks on oliivõlid tooted, mida kiputakse enim võltsima.

Mis see tähendab ja miks?

Eelkõige ikka selleks, et toode muuta odavamaks, muuta säilimise tähtaega ja ka maitse tõttu. Nii ongi, et oliivõli segatakse mittekvaliteetsete õlidega, sealhulgas ka rafineeritud õlidega ja pole harva, et segatakse lausa eelmise hooaja rääsunud õlidega.
1981 aastal „toksilise õli“ tõttu suri Hispaanias üle 600 inimese. Oliivõli pähe müüdud õli oli segatud aniliiniga (plastiku tootmiseks kasutatav aine). See on küll väga ekstreemne juhtum, näitab ta siiski kui kergesti on võimalik „petta“ ...
Oluline on oliivõli puhtus ka erinevate allergiate korral sest pahatihti leidub oliivõlis maapähklit, sojaõli – mis võib siis allergikutele olla lausa eluohtlik. Muidugi ei ole petturid rumalad ja vaevalt keegi tahab, et neid avastatakse.

 

Mida teha?

Oliive on esiteks sadu sorte. Oluline on küpsusaste ja korjamise aeg. Oliivid hakkavad riknema kohe kui neid korjatakse. Üldiselt kui oled 24 tundi oodanud – on saak juba riknenud. Parimad oliivõlid pressitakse kuni 12 tundi peale korjamist.
Ideaalne kui oliivi korjest oliivid lähevad pressi tunni jooksul. Ka oliivide korje toimuks õigel ajal ning oliivõli villimine toimuks sealsamas kus toimub oliivide pressimine. Paraku paljud tootjad transpordivad pressitud oliivõli hoopis mujale, mille jooksul õli kvaliteet kahaneb ning annab võimaluse õli riknemiseks ja võltsimiseks.

Agoureleo oliivioksaga läbipaistvas pudelis
 

Oliivõli ostes ja võltsingute vastu toimides:

 • Osta oliivõli vaid usaldusväärselt tootjalt. Küsi ja kontrolli ning küsi informatsiooni tootja kohta!
 • Oliivõli pudelil tootja/villija originaal etiketid – õige etikett sisaldab informatsiooni nii tootja, õli kui partii kohta. Mida rohkem informatsiooni peale on kantud – seda parem!
 • Ära osta oliivõli, mis on isetrükitud sildiga ning ei sisalda toote kohta toitumisalast infot, happesuse % jne. Õli ei ole vein, mis läheb seistes paremaks. Ära ignoreeri lihtsaid märkusi etiketil nagu korje kuupäev, parim enne, pudelisse villitud.
 • Extra virgin" märge ei pruugi anda sulle garantiid, kuid selle puudumine on kohe kindlasti märgiks, et midagi on valesti.
 • Ära kunagi osta õli, millele on märgitud "virgin", "pure"(puhas), "light"(kerge), "extra light", "olive oil blend" (oliiviõli segu), "Mediterranean blend", või "olive oil".
 • Õige oliivõli on alati EXTRA VIRGIN OLIVE OIL
 • Ära osta oliivõli kus ei ole märgitud keemiline koostis.
 • Ära osta oliivõli kus on happesus üle 0.8% ideaalne on vahemik 0,1% - 0.5%
Tasub teada, et oliivõli on justkui „pressitud puuviljamahl“ ning oliivõli säilitamine on äärmiselt oluline.
 

Ole tähelepanelik ja...

 • ettevaatlik kui sulle pakutakse osta oliivõli, mida hoitakse suures kanistris ja on „ei tea millal“ avatud! Kanister avatuna on lasknud oliivõlile juurde hapniku, mis on oliivõli vaenlane – iga korgi avamine kiirendab riknemist. Poes avatud kanistrist müügi korral on oliivõli riknenud juba 3 nädalaga!
 • Ole ettevaatlik kui oliivõli (v.a Agoureleo oliivioksaga) on läbipaistvas pudelis ja valgusallika läheduses. Oliivõli ei salli soojust ja valgust. Ideaalne kui oliivõli on hoitud pimedas ja pigem jahedamas ruumis.
 • Ära usu juttu, et oliivõli ehtsust saab kontrollida „külmutuskapi testiga“ - et õige oliivõli muutub tahkeks külmas. Paljud õlid k.a rapsiõli taheneb külmas – seega ei tasu seda versiooni uskuda.
 • Oliivõli ei tohi olla rääsunud maitsega, kirbe ega kibe!

Ole teadlik ja tark! Ole terve ja aktiivne!

#pullpunt #oliivõli Söö, naudi, armasta Kreeka moodi #oleteadlik #tervislik
 EELMINE

Peedista peediga!

27.02.2020
Peedista peediga!
Peedista mind julgelt peediga ...
sest punapeet aitab võidelda nakkuste ja haigustega!

Peedis on rohkelt beetakaroteeni ja C-vitamiini, mis aitavad võidelda nakkuste ja haigustega. Lisaks sisaldavad peedid ka B6 vitamiini, foolhapet, kaltsiumi, rauda, mangaani, magneesiumi, fosforit ja kaaliumi, mis aitavad parandada neerude, sapipõie ja maksatalitust ning hoolitsevad tervete luude, hammase ja lihaste eest.

Peedis sisalduv raud ja foolhape aitavad kaasa vere punaliblede loomele, mis ennetab kurnatust ja aneemiat. Foolhape mängi olulist rolli ka südame isheemiatõve ärahoidmises.
Peedis olev raud ja mangaan tõstavad madalat hemoglobiinitaset.

Punapeedi esivanem harilik peet pärineb Vahemere rannikult. Algselt kasutati toiduks vaid peedilehti (lehtpeet). Juurviljana on peeti kasvatatud arvatavalt alates 15. sajandist, 16.–17. sajandist on pärit rohkesti söögipeedi kirjeldusi ja jooniseid. Eestisse jõudis peedikasvatamine arvatavalt 19. sajandil.
Peedi toiteväärtus: energiat 36kcal, valku 2g, süsivesikuid 8g, rasva 0g, kiudaineid 3g, C-vitamiini 5mg, kaaliumi 380mg, kaltsiumi 20mg, magneesiumi 11mg

Peet parandab vastupidavust!

Peedimahla tarvitavad näiteks maratonijooksjad, aga ka teiste vastupidavusalade esindajad. Nimelt leidub mahlas nitraate, mis mõjuvad lihaskoele ja aitavad alandada hapniku hulka, mida on lihasel pikema pingutuse ajal vaja. Tule aga julgelt meie esindusse, meil on maailma maitsvam peedimahl!

Mahl, mis maitseb 100% positiivselt!

Koostisosad: 100% punase peedimahl (konsentreeritud), sidrunhape.
Enne tarvitamist loksutada ning avatuna tarvitada 3 päeva jooksul.
Soovituslik kogus klaas päevas.
Hinnatud toode meie tootevalikus, kasulik ja väga hea maitsega mis erineb oluliselt teistest peedimahladest (ei ole mudamaitset).

Plokis 6 klaaspudelit

Keskmine toiteväärtus 100ml kohta:
energiat 176kJ/ 42kcal
rasva 0g, millest küllastamata 0g
süsivesikuid 8,5g, millest suhkruid 6,9g
kiudaineid 0,5g
valku 1,6g
soola 0,1g

Peet võitleb ideaalselt ka kõhukinnisusega sest peedis sisaldub palju kiudaineid, mis mõjuvad organismi puhastajana. Kui tarvitad peeti iga nädal, siis ilmselt kõhukinnisusega muret ei teki. Kuid tea – et peedi söömise järgselt võib uriin või väljaheide omandada roosaka või punase tooni. Tegu pole siiski veritsuse, vaid peedi tugeva punase pigmendiga, mis ei kujuta endast mingisugust ohtu.

Peet toidulaual

Peeti süüakse toorena, keedetuna, ahjus küpsetatuna, konserveerituna või marineerituna. Punapeete keedetakse tervelt ja koorimata. Võimaluse korral ei lõigata ära juure otsa ega pealsetüükaid. Samuti tuleks vältida peedi koore vigastamist. Lõikepinna kaudu eraldub peedist mahla ja ta muutub heledamaks ning maitsetumaks. Värvi saab säilitada või taastada, kui lisada keeduvette väheses koguses sidrunimahla või äädikat.
Erinevalt teistest köögiviljadest keedetakse peeti ilma maitseaineteta (sool halvendab peedi maitset). Olenevalt peedi suurusest valmib see vees keedetuna või aurutatuna 30–60 minuti jooksul. Peedi küpsust saab kontrollida voolava vee all. Valminud peedil eraldub koor kergesti. Terava köögiriistaga kontrollimisel hakkab peedist mahla välja jooksma. Pärast valmimist "ehmatatakse" peeti külma vee all.
Praeahjus küpsetatud peetidel säilib hästi maitse ja punane värv muutub veelgi intensiivsemaks. Ja kui hästi sobib peet kitsejuustuga!

Et, elu oleks lihtsam! Meie pakume sulle kvaliteetsed ja head peeti!
 • Krõmpsuv suutäis puhtast peedist – ideaalne võimalus kasutada smuutide valmistamisel! Kerges soolvees punapeet annab ideaalseid võimalusi köögikunstis olla tippkokk!
 

https://pullpunt.ee/pood/natureta/marineeritud-koogiviljad/peedikuubikud-kerges-soolvees-280g
Punapeet on kuubikutena ning hea võimalus kasutada ka smuutide valmistamisel.

Koostisosad: peet, vesi, sool
Keskmine toiteväärtus 100g toote kohta:
energiat 186,6 kj/ 44,6 kcal
rasva 0,2g millest küllastamata <0,1g
süsivesikuid 10,0g, millest suhkruid 8,0g
valku 2,0g
kiudaineid 1,7g
soola 0,76g
 
 • Bio peet
https://pullpunt.ee/pood/natureta/bio-tooted/bio-peet
Veiniäädikas peediviilud on meie menüüd aastakümnete vältel varustanud vitamiinide, värskuse ja meeldiva maitsega. Kahtlemata on peet kõige populaarsem salatina, kuid sobib suurepäraselt ka lisandina.
Kui lisame supilusikatäis oliiviõli või kõrvitsaseemneõli, saame kerge ja tervisliku suupiste, mis on eriti värskendav kuumadel suvepäevadel. Natureta Bio punapeedi peamine eelis seisneb keskkonnasõbralikus tootmises, mis on täiesti vaba pestitsiididest, kunstlikest väetistest või geneetiliselt muundatud organismidest.
Koostisosad: punapeet*, vesi, veiniäädikas. * Punapeet on kasvatatud mahepõllumajanduslikult.
Keskmine toiteväärtus 100g toote kohta:
energiat 161kj/ 38kcal
rasva 0,1g, millest küllastamata 0,1g
süsivesikuid 7,4g, millest suhkruid 7,0g
kiudaineid 2,0g
valk 1.0g
sool 6.3g

 • Marineeritud punapeedi fännidele! Mõnusalt krõmpsuv valik!
https://pullpunt.ee/pood/natureta/marineeritud-koogiviljad/peet-marineeritud-280g
Valmistatud traditsiooniline Sloveenia retsepti järgi, sisaldades õhukesi viile ja koduseid vürtse.

Lisada oliivõli või kõrvitsaseemneõli supilusikatäis ja sa saad kerge ja tervisliku suupiste, mis on eriti hea kuumadel suvepäevadel.

Koostisosad: punane peet, vesi, suhkur, sool, valge veiniäädikas, looduslik lõhna- ja maitseaine, vürtsid, võib sisaldala sinepit.

Keskmine toiteväärtus 100g toote kohta:
energiat 128kj/ 30kcal
rasv 0,1g millest küllastunud <0,1g
süsivesikuid 5,5g, millest suhkruid 4,5g
kiudained 1,9g
valk 0,9g
sool 0,73g

Meie peetitooted on naturaalsed, ilma säilitusaineteta ning alati peale vamist hoia jahedas. Tarvitada paari päeva jooksul sest nii nagu ikka - säilitusaineteta tooted lihtsalt ei säili kauem. Samuti on tooraine kasvanud mägises piirkonnas - eemal saastusest ja saades mõnusat vahemerelist päikest ja tuult. Ilma lisaaineteta ja värvaineteta tooted on väga populaarsed ja meil on hea meel pakkuda parimat ka sinule! Kusjuures, väga heade hindadega!

EELMINE

VinaKoperi veinikeldri õhtu!

20.02.2020
VinaKoperi veinikeldri õhtu!
20. veebruar on see päev, mil esmakordselt külastas päikselisest Sloveeniast, VinaKoperi esindaja.
 

Kaunis päikseline päev andis energiat juurde ning küllap tänu heade mõtetega kujunes õhtust üks tore meeleolukas koosviibimine. Lisaks meeldivale seltskonnale ka hariv õhtu ning ühtteist põnevat saime ka meie veinide kohta teada.  


Suveks trimmi Roll Studio kinkekaartidega!

03.02.2020
Suveks trimmi Roll Studio kinkekaartidega!
SUVEKS TRIMMI! Osta, võida ja naudi!
Kui oled ostnud ajavahemikul 6.-27. veebruar ükskõik millisest poest vähemalt 1(üks) ükskõik, millist Radenska mineraalvett ning edastad aadressile inf@efood.ee ostutšeki ja osaledki loosimisel.  Osta, võida ja naudi ning saa suveks trimmi! Mida rohkem ostad - seda suurem on võiduvõimalus! 

Kõik ostud meie esinduses Paldiski mnt 29, Tallinn või e-poest efood.ee osalevad loosimisel automaatselt.

 

Osaledes võid võita: 
1 resti (24purki) loodusliku mulliga rikkaliku mineraalsusega mineraalvett Radenska (kokku läheb loosimisele 72 purki),
RollStudio 60minutilise hoolitsuse (loosimisele läheb 3 kinkekaarti).

 

Radenska mineraalvee plokid loositakse välja: 14. veebruar, 21. veebruar ja 28. veebruar
RollStudio kinkekaart 3 tk loositakse välja:  28. veebruar.

 

Nb! Külastades Roll Studiot veebruarikuus koos sõbraga siis ootab sind ees mitmed üllatused. Sealhulgas Radenskalt!  

 

Lisainfo
Auhinnad saab kätte Paldiski mnt 29, Tallinn esindusest ja me ei edasta auhindu posti teel.
Võitja peab endast märku andma peale igat loosimist nädala jooksul.  Võitudele tuleb järgi tulla märtsikuu jooksul ning võitja kes jätab auhinna vastu võtmata, kaotab õiguse auhinnale ning auhind läheb uuesti loosimisele.  Võidud anname välja võitjale isiklikult.


Loosimisel osalevad kõik ostud mis on tehtud ajavahemikul 6.veebruar-27.veebruar 2020 k.a

Radenska mineraalvesi on müügil: Tallinna Kaubamajas, Tartu Kaubamajas, eDrinks poodides, Eliksiiri poes, Bio4You, LaCopita, Siesta Saaremaal, Pull Punt esindus.

Täna on ka sinul võimalik hoolitseda enda ja oma tervise eest. Juues loodusest, loodusliku mulliga, vulkaanilisest kihist rikkaliku mineraalvett Südamest. Radenska. Siin, Radenskas, on see alati südamega seotud.

Iga ettevõte, mis on tegutsenud 150 aastat on tõesti eriline. Ja mitte ainult – ka kvaliteet, töötajad, kliendid  - kõik on omavahel seotud. See kõik tuleb südamest sest Aadria mere regiooni suurima mineraalvee tootjana on kohustus pakkuda vaid parimat.

Miks Radenska?

Mineraalvesi, mis on rikkalik mineraalainete poolest
Sisaldab loomulikku süsinikdioksiidi (looduslik mull)
Kõrge kaltsiumi ja magneesiumisisaldus – 2:1
1 liiter mineraalvett on 20% päevasest kaltsiumivajadusest
1 liiter mineraalvett on 25% päevasest magneesiumivajadusest
Mineraalvesi Radenska on sobilik sportlastele
Mineraalvesi Radenska on sobilik füüsilise töö tegijatele
Kaltsiumi puuduse korral
Magneesiumi puuduse korral
Oluline allikas mikroelementide osas,eriti seleen ja liitium
Ei mõjuta vererõhku
Sobilik kehakaalu/rasvamassi korral ning soodustab lihaste kasvu ning suurendades massi
Ainus vesi, mida jõi Viini keiserlik õukond ja Vatikani paavst

Radenska erinevad valikud

Mineraalvesi Radenska Klassika on pärit vulkaanilisest kihist ning on väheseid mineraalvetesid, mis sisaldab 100% looduslikku mulli. Klassikaline mineraalvesi on kahel korral nimetatud maailmas parimaks mineraalveeks just oma mineraalsuse, maitse ja mineraalide omavahelise vahekorra tõttu. Seepärast on Radenska tegija ka tippspordis. Maitselt mittesoolane on ideaalne veinide segamiseks kui ka väikelastele joomiseks. Rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi, mis sisaldab looduslikku mulli, magneesiumi, kaltsiumi, kaaliumi, räni, naatriumi

Mineraalvesi Radenska Medium on samuti pärit vulkaanilisest kihist, olles vähendatud loodusliku mulliga. Mineraalsus on sama, mis klassikalisel mineraalveel ning on sobilik joomiseks ka sporti tehes.

Mineraalvesi Radenska Naturelle on pärit savikihist ning on hinnatud oma harmoonilise maitse ja mineraalsuse poolest parimaks mullivabaks mineraalveeks. Alati savikihtidest pärit mineraalveed on väiksema mineraalsusega, on ometi Naturelle väga rikkalik mineraalvesi. Ideaalne sporti tehes ja väikelastele joomiseks.

Mineraalvesi maitsestatud on mõnusalt värskendav mineraalveejook kui sulle meeldib, et veel on kergelt värskendav maitse. Ilma lisatud suhkruta, just paraja suurusega purkides, et säiliks värskenav looduslik mull on populaarne jook.


Vaid klaasike mineraalvett Radenska ja sinu organsim ütleb sulle AITÄH!

EE

Lust, lust ja veelkord lust!

01.02.2020
Lust, lust ja veelkord lust!
Ohoo! Lust, lust ja veelkord lust!
Maitsev. Värske. Mitmekülgne. Mahlakas. Tummine.
Lust - armastatud kobartomat. Lust - armastatud kobatomatipüree. Lust- maitsvam, puhtaim ja ehedaim tomatisort.
Need tomatid on tunnustatud Euroopas oma aroomi ja veelgi parema maitse poolest. Ehedad, ümarad, mahlased ja lihavad ning mis peamine – tomatid küpsevad eheda päikese käes ja korjatakse päev varem, et purki panduna säilitada tomati parimad omadused ja soovitud kvaliteet.
 
 
Taim vajab kasvuks viljakat, huumusrikast ja vett läbilaskvat mullapalli ning õisi tolmendavad mesilased.
Praegu, just jaanuaris istutatakse tuhandeid tomatitaimi, et lõpuks pakkuda parimat meie toidulauale.
 
 
 
 
Tomati kõige märkimisväärsem kasulikkus tuleb lükopeenist, mis on antioksüdant ja mida organism ise ei suuda sünteesida, vaid seda saadakse vaid toidust.
Lükopeen jõuab ainevahetuse kaudu vereplasmasse ning seeläbi organitesse ja eelkõige kõrge lükopeenisisalduse tõttu on tomatid üldiselt punased.
Mis on tore – seesama lükopeenisisaldus suureneb tomati kuumtöötlemisel kuni kolm korda!
Lükopeen on rasvlahustuv ja meie organism suudab omastada koos rasvaga (ideaalne tomatid koos oliiviõliga. Tomatites sisalduva lükopeeni mõju südame-veresoonkonna haiguste vähendamiseks ja vähi ennetamiseks on mitmes uuringus tõestatud.
Tomatiallergia
Kuigi tomat on üks enimkasutatavaid toiduaineid, on tomatiallergia üsna levinud. Seda põhjustab seesama lükopeen.
Kobartomatitest LUST tehtud püree on ilma lisatud suhkruta ning säilitusaineteta. Mõnusalt tomatine püree sisaldab seemneid ning populaarne igasuguse vahemerelise roa valmistamisel. Erinevalt itaaliapärasest tomatipüreest on antud püree koos viljaliha ja seemnetega.

Koostisosad: tomatipüree koos seemnetega (tomatisort Lust), sool

Keskmine toiteväärtus 100g toote kohta:
Energiasisaldus 18 kcal
Rasv 0,2g, millest küllastunud 0,0g
Süsivesikud 3,9g, millest suhkruid 2,6g
Kiudained 1,2g
Valk 0,8g
Sool 0,1g
 
 

Natureta Lust kobartomatipüreed saab meie esindusest

 

Paldiski mnt 29, Tallinn tööpäeviti kell 10.00-17.30
Tallinna Kaubamajast ja Tartu Kaubamajast.
 
Lust, lust ja veelkord lust sinu toidulaual!
 Serveeri vett õigesti!

19.01.2020
Serveeri vett õigesti!
Me sööme silmadega. Kiirustades, kiirsööki haarates 

 ja just niisama käigu pealt süües teeme tegelikult „karuteene“ vaid iseendale. 

Ka kõige lihtsam toit maitseb kaunilt kaetud lauas hoopis paremini, silmadega anname signaali oma organismile, et keha saaks informatsiooni, mis on oluline nii seedimisele kui ka sellele, et kui palju süüa.  Lihtsad teadmised kuluvad meeldetuletuseks alati ära. 

Tea, et lauda kattes, roogi serveerides ja koristades liigutakse päripäeva. Serveerimisel vasak käsi kannab – parem töötab. Külmad toidud serveeritakse jahtunud taldrikutel ja kuumad toidud eelsoojendatud taldrikutel. Alati serveeritakse toit aukülalisele ja siis alles lastele. Naistele enne kui meestele. Vanematele külalistele enne  kui noortele. Alati võõrustaja tõstab viimasena.

Paremalt poolt serveeritakse taldrikutelt roogi ja ka koristatakse taldrikuid. Serveeritakse kõiki jooke. Vasakult poolt aga pakutakse leiba, serveeritakse toitu vaagnalt, presenteeritakse jooke.

Veeklaas jäetakse lauale söögikorra lõpuni või kuni külaline soovib.

Hästi levinud on, et vesi asetatakse lauale kannuga ja lauavesi pudelis. Mineraalvett tuleb serveerida alati originaalpudelis, et säilitada looduslik puhtus ja omadused (värvus, maitse, lõhn).

Vee serveerimine, nii nagu peab...

Mõned aastad tagasi oli soovitatud juua väga õhukesest klaasist valmistatud veeklaasist.  

Tänapäeval professionaalide poolt serveeritakse vett kindlasti jalaga klaasist.  See on sõnum elukeskkonna säilimise, puhta vee olemasolu väärtustamise kohta. Vesi laual on aukohal ning serveerimisel kauni jalaga klaasist kuulub teiste klaasidega ühte perekonda. 

Jalaga klaasis serveerides on veeklaasil kaunis kõla. Vee väärtustamine on iga võõrustaja ja söögikoha au, mida tuleb uhkusega esitleda.

Alati söögiisu tekitamiseks on soovitav serveerida klaasike rohkete mullidega vett- see stimuleerib vereringet.
Kerged eelroad (pasta, salatid) paku vähema mulliga mineraalvett – see ei varjuta toidu aroomi.
Kreemjad supid, rasvarikaste toitude kõrvale – mullivaba vesi.
Mullid ja kombinatsioon erinevates rasvadest tekitavad suhu metalse maitse.
Vürtsikad liharoad – rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi kus on vähendatud mulle.
Kalatoidud – rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi kus on vähendatud mulle.
Mineraalvesi on suurepärane kaaslane veinidega – nii rõhutades ja tuues välja veini omadused.
Mineraalvesi on suurepärane viskiga ja teiste alkohoolsete jookidega.
Rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi on alati soovitav juua koos kohviga. Nii taastad vajalikud mineraalained, mida kohviga väljutad.

Fotod: the FineWaters
FineWaters represents the Fine Water category, educating the consumers and the media and F&B professionals about water not just being water.
#mineraalvesi #gastronoomia #veeserveerimine #pullpunt #veesommeljee #lauakombed #vesi #serveerimine 

Mustuse surma pole keegi surnud

08.01.2020
Mustuse surma pole keegi surnud
Kas käisid jõululaadal, suvel mõnel väljanäitusel? Tänavaüritusel?
Oled mekkinud ja suhu pistnud, mida hoogsalt degusteerimiseks pakutakse?

Ühest topsist võtad proovilusikaga/pulgaga ja suhu see lusikas rändab. Järgmist topsi ründad sama lusikaga ja siis kolmandat.  Mis on 100% kindel - peale sinu teeb nii veel paljud laadalised. Ikka suust läbikäinud lusikas/pulk läbi toote. Vahet ju pole, et mõnel on köha, hammas katki .... ja ei päästa see kui proovipulk/lusikas teispidi pööratakse. Peopesad, sõrmed on ideaalne mikroobide "pesa".

Ikka on tore laadal, turul.  Või seal,  kus ühtteist degusteeritakse ja pakutakse maitsta mõnda „tahedamat“ tükki.  Kohe saab, kohe lõigatakse – pole probleemi.

Enne lihtsalt vahetatakse sularaha, vahepeal korra pühime nina vajadusel kah. Kes viitsib ühekordseid kindaid kätte panna või ära võtta. Ikka selle sama toimeka käega saad maitsmiseks miskit „tahedat“.

Kuidas on lood veel marinaadides ja vedelikega kaetud toodetega? Pole muret – võta aga julgelt! Ikka näppudega sisse ja kui tore, et päeva jooksul on peale sinu teisedki sõrmedega seal sees solberdanud. Täitsa ehedad hetked elust enesest. 

Kui lehte lugedes veel selgub, et kodus enne toidu valmistamist ei pese kõik inimesed käsi, mis rääkida avalikes kohtadest müügiplatsil.

Ometi väikesest peale korrutatakse, käsi peab pesema ning nakkushaigused ja piisknakkused levivad peamiselt käte kaudu, rääkimata toiduga seonduvatest haigustest on lausa 40% põhjustatud ebapiisavast hügieenist.

„Mustuse surma pole keegi surnud ja kui… siis oli vale mustus“ on omamoodi õige ütlus ja täielik steriilsus pole hea, on kõigel oma piir.  

Peale tarbija teadlikkuse hügieeni osas oleme siiralt üllatunud kui kergeusklikud me oleme. Oled ostnud toodet, mille kohta puudub igasugune tooteinfo? Selliseid ümberpakendajaid ja villijaid "omatoote" pähe on tegutsemas küll ja  on varmad teisi "mustama".

Kuigi kirume „paberimajandust“ on tooteinfo tootel oluline, mis aitab langetada tervislikemaid valikuid kuigi alati tuleb meeles pidada, et ükski toit ega toiduaine üksikuna ei saa olla kasulik või kahjulik. Võti tervislikuma elustiili poole on siiski oluline toitumine tervikuna ja regulaarne toote koostise jälgimine.

Iga toode ja toiduaine peab olema varustatud koostisosade kirjeldusega ja välja peavad olema toodud toiteväärtused. Samuti peavad toiduinfo sisaldama säilivusaega, allergeene ja kontakte.  

Kui pakendil need puuduvad – jäta kaup katki. 

Igasuguse lubaduse õnge ei tasu langeda ja suhtuda tasub pigem kriitiliselt.  

 

Magushapud paprikad

05.01.2020
Magushapud paprikad

Magushapud paprikad sealiha ja krõbedate ahjukartulitega.

Ikka meilt küsitakse kuidas ühte või teist toiduainet kasutada.  Veiniäädikas on üks nendest toodetest millega peale salati maitsestamise ei osata suurt miskit peale hakata.  Meie kasutame magushapude paprikate retseptis Natureta punaseveiniäädikat mis on valmistatud Refoski, Merlot ja Cabernet Sauvingoni baasil   ja kannab ehedat Sloveenia maitse märki.  

Koostis :  värske punane paprika, kollane paprika, punane sibul ja basiilik,  Kanakise oliivõli, Natureta veiniäädikas, sool ja pipart.   

Viiluta paprikad ja sibul.  Karamellista pannil oliivõli sees paprikad ja sibul koos suhkru ja soolaga.  Peale paari minutit lisa veiniäädikat ja lase podiseda madalamal kuumusel. 

Veiniäädika leem hakkab paksenema, maitse kindlasti ja vajadusel lisa suhkrut. Kõige viimasena lisa hetkeks juurde pannile värske basiilik. Serveeri koos sealiha ja krõbedate ahjukartulite-porganditega. Veiniks vali  kõrvale Koper Shiraz

 

EELMINE

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Uluk ja veinivalik

20.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Uluk ja veinivalik

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne! 

Uluk ja veinivalik

Uluki ehk  metsloomade liha on peaaegu rasvavaba ning üsna tumepunane, sarnane veiselihaga. Tervislik ja maitserikas. Rasvavaba liha on taisem ja seetõttu ka kuivem on tema töötlemine pisut teistsugusem. Hea tulemuse annab pikk hautamine

Kuid ulukist saab ka imehead vorsti, pasteeti, böfstrooganovi ja sellised toidud armastavad enda kõrvale tugevamaid maitseid ka veinina.

 

Vein Capo D`Istria Cabernet Sauvignon 

Capris Plemenito Rdeče

Shiraz, Capo d ´Istra, 

Sixty, nummerdatud, 

Refošk Rex 

Koper Shiraz

Vein Koper Cabernet Sauvignon

 

Punase veini serveerimine

 

 • Suurim tavapärane eksimus on veinide serveerimisel veini vale temperatuur.
 • Liiga jahe punane vein serveerimisel ei tunne me veini aroomi.
 • Liiga soe punane vein kaotab oma värskuse ja domineerima hakkab alkohol
 • Vein soojeneb klaasi valades kohe paari kraadi võrra
 • Punast veini serveeritakse alati suurtest ümaratest pokaalidest.
 • Punane vein avatakse paar tundi enne serveerimist.
 • Punane vein puutudes õhuga kokku valmib alles siis lõplikult.
 • Veiniklaas täidetakse maksimaalselt poolenisti.
 • Veiniklaasi hoitakse ainult jalast.
 • Vanemate veinide ja ka kui pole võimalik punast veini avada paar tundi enne serveerimist – kasuta dekanteerimist (ümbervalamist karahvini, läbi dekantri kallamist)
 • Punase veini serveerimistemperatuurid on tavaliselt (kvaliteetveinidel on üldiselt etiketil serveerimistemperatuur märgitud)

kerged punased veinid: 14-15 °C
tugevad punased veinid: 16-18 °C

 


 

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Trühvlid

19.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Trühvlid

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne!

Trühvlid ja veinivalik

Trühvlid on seened, mis kasvavad tammede, kastanite ja sarapuude lähedal asudes kuni 40cm sügavusel maa all. Korjeaeg on lühike ning häid trühvleid kasvab väga piiratud alal. Kõige haruldasem on valge trühvel ning sõltuvalt aastaajast on trühvlite- nii musta kui valge kilohind väga kõikuv. Trühvel on väga nõutud ning gurmaanid on nõus maksma õige trühvli eest hingehinda.

 

Trühvlit lõigatakse paberõhukeseks, ta on üsna jõuline ning isegi kirbe, milles pähklit, seent ja muskaati. Ka maitseelamus on lõhnaga sarnane kuid toiduga koos on toit tõeline maitseelamus. Purustatud trühvel, mesi ja oliivõli – viib keele alla! Ka kanaga, risotoga, kastmetesse ja isegi magustoitudele sobib trühvel ideaalselt. Kuid alati kõigis trühvliga roogades kasutada kõiki teisi komponente võimalikult vähe ning maitsestamisel võiks jääda tagasihoidlikukd – nii saame õige maitse, mida trühvel pakub.


Vahuveinivalik
Klassikaline Capris 2011 ideaalne valik trühvlitega, trühvliroogadega

Valge vein
Rumeni Muskat – suurepärane trühvliga

Punane vein
Vein Capo D`Istria Cabernet Sauvignon 2011  trühvel ja trühvlikastmed
Capris Plemenito Rdeče trühvliga road
Vein Koper Cabernet Sauvignon hea valik kui menüü sisaldab trühvlikastet

Teised seeneroad
Rumeni Muskat – hea valik seeneroogade kõrvale

Valge veini serveerimine

 

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest.

Punase veini serveerimine

 

 • Suurim tavapärane eksimus on veinide serveerimisel veini vale temperatuur.
 • Liiga jahe punane vein serveerimisel ei tunne me veini aroomi.
 • Liiga soe punane vein kaotab oma värskuse ja domineerima hakkab alkohol
 • Vein soojeneb klaasi valades kohe paari kraadi võrra
 • Punast veini serveeritakse alati suurtest ümaratest pokaalidest.
 • Punane vein avatakse paar tundi enne serveerimist.
 • Punane vein puutudes õhuga kokku valmib alles siis lõplikult.
 • Veiniklaas täidetakse maksimaalselt poolenisti.
 • Veiniklaasi hoitakse ainult jalast.
 • Vanemate veinide ja ka kui pole võimalik punast veini avada paar tundi enne serveerimist – kasuta dekanteerimist (ümbervalamist karahvini, läbi dekantri kallamist)
 • Punase veini serveerimistemperatuurid on tavaliselt (kvaliteetveinidel on üldiselt etiketil serveerimistemperatuur märgitud)

kerged punased veinid: 14-15 °C
tugevad punased veinid: 16-18 °C

 Vahuveini serveerimine:

 • Vahuveini klaasist -klassikaline flööt, tulp või valge veiniklaas
 • Iseseisva joogina: serveerida jahutatult 6-8 kraadi juures
 • Toidu kõrvale: 8-10 kraadi juures
 • Eemalda foolium ja traat ning hoia sõrm korgil. Pudelis on rõhk kõrge ning võib lennata suure kiirgusega ning kindlasti mitte sihtida inimeste suunas.
 • Avamisel hoia kork tugevasti paigal ja keera pudelit – see teeb avamise lihtsamaks.
 • Hoia kaldus, et pudelis olev rõhk saaks välja pääseda.
 • Ära ava pudelit pauguga. Pauguga avades kaotab vahuvein oluliselt mulle. Ava vaikse vihinaga.
 • Pühkide pudelisuu enne vahuveini avavist puhta rätikuga kuivaks. Kalla pokaali natukene ja lase vahul langeda. Seejärel täida pokaalid 2/3 vahuveiniga.
 • Vahuveini kallamiseks hoia sõrmedega pudeli alumisest poolest ning pöial olgu põhjas olevas õõnsuses.

Vahuveini mullid:

 • Vahuveinide juures on oluline mullid: millise suurusega mullid valades tekivad. Milline on mull hiljem klaasis ja kas moodustab „keti“.
 • Väike mull on kõrgema kvaliteedi tunnus.
 • Suur mull on lihtsama ehk nn limonaadise joogi tunnus.
 • Vahuveini mullid klaasi põhjast tõusevad erineva kiirusega ja kiiresti pinnale  siis on tegemist noore vahuveiniga.
 • Laisad ja aeglased mullid, mis aeglaselt pinnale jõuavad on tegemist väärika vahuveiniga.
 • Värvus: mida kollasem vahuvein on, seda vanem.

Vahuveini juua:

 • Võetakse väike lonks, ei jooda klaasitäit ühe sõõmuga. Jälgitakse mullikettide moodustamist, nauditakse aroome.

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Pasta!

15.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Pasta!

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

 Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne! 

Pastaroad, risoto ja veinivalik 

Mis pasta on? Lihtne teraviljajahust ja veest valmistatud toiduaine. Pasta tähendabki itaalia keeles tainast. Sellised taignast tooted läksid moodi pärast Itaalia riigi sündi 1870 aastal. Pastasid liigitatakse kuju, suuruse ja koostisainete järgi. Maailmas on pastasorte väga palju, ainuüksi Itaalias on neid 300 ringis.

Mis on risoto?  Traditsiooniline Itaalia riisiroog olles Milano ja Torino köögi alustalasid. Risotot tehakse alati ümarast risotoriisist.

Nii on mõlemal roal – pasta ja risoto oluliseks osaks on kaste, mis annab mõnusa maitse. Pastakaste võib olla vürtsikas, hakklihast, köögiviljadest, juustust, singist ning samuti risoto juurde kuulub köögiviljad, mereannid, kana, seened, ürdid… millest tuleks lähtuda ka veinivalik.

 
Vahuvein
Capris Bela, -superhea erinevate pastaroogadega, risotoga
Capris Klassikaline  tummiste pastaroogadega
Capris Rose – kergemate pastaga, risotoga
Capris Marine, vahuvein pastaga, riisitoitudega


Valge vein
Capris Malvazija, malvaasia, valge ideaalne kerge pastaga, risoto
Chardonnay hea pastaga ja risotoga
Capris Plemenito Belo (Noble White), sobib hästi rikkaliku pastaga, köögivilja risotoga
Rumeni muskat, kuiv muskaat pastaroad
Sivi Pinot  pastaga, risotoga


Punane vein
Vein Capo D Istria Cabernet Sauvignon  liharikkad pastaroad
Capris Merlot lihaga ristoto ja pasta

 

Valge veini serveerimine

 

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest.

Punase veini serveerimine

 

 • Suurim tavapärane eksimus on veinide serveerimisel veini vale temperatuur.
 • Liiga jahe punane vein serveerimisel ei tunne me veini aroomi.
 • Liiga soe punane vein kaotab oma värskuse ja domineerima hakkab alkohol
 • Vein soojeneb klaasi valades kohe paari kraadi võrra
 • Punast veini serveeritakse alati suurtest ümaratest pokaalidest.
 • Punane vein avatakse paar tundi enne serveerimist.
 • Punane vein puutudes õhuga kokku valmib alles siis lõplikult.
 • Veiniklaas täidetakse maksimaalselt poolenisti.
 • Veiniklaasi hoitakse ainult jalast.
 • Vanemate veinide ja ka kui pole võimalik punast veini avada paar tundi enne serveerimist – kasuta dekanteerimist (ümbervalamist karahvini, läbi dekantri kallamist)
 • Punase veini serveerimistemperatuurid on tavaliselt (kvaliteetveinidel on üldiselt etiketil serveerimistemperatuur märgitud)

kerged punased veinid: 14-15 °C
tugevad punased veinid: 16-18 °C

 Vahuveini serveerimine:

 • Vahuveini klaasist -klassikaline flööt, tulp või valge veiniklaas
 • Iseseisva joogina: serveerida jahutatult 6-8 kraadi juures
 • Toidu kõrvale: 8-10 kraadi juures
 • Eemalda foolium ja traat ning hoia sõrm korgil. Pudelis on rõhk kõrge ning võib lennata suure kiirgusega ning kindlasti mitte sihtida inimeste suunas.
 • Avamisel hoia kork tugevasti paigal ja keera pudelit – see teeb avamise lihtsamaks.
 • Hoia kaldus, et pudelis olev rõhk saaks välja pääseda.
 • Ära ava pudelit pauguga. Pauguga avades kaotab vahuvein oluliselt mulle. Ava vaikse vihinaga.
 • Pühkide pudelisuu enne vahuveini avavist puhta rätikuga kuivaks. Kalla pokaali natukene ja lase vahul langeda. Seejärel täida pokaalid 2/3 vahuveiniga.
 • Vahuveini kallamiseks hoia sõrmedega pudeli alumisest poolest ning pöial olgu põhjas olevas õõnsuses.

Vahuveini mullid:

 • Vahuveinide juures on oluline mullid: millise suurusega mullid valades tekivad. Milline on mull hiljem klaasis ja kas moodustab „keti“.
 • Väike mull on kõrgema kvaliteedi tunnus.
 • Suur mull on lihtsama ehk nn limonaadise joogi tunnus.
 • Vahuveini mullid klaasi põhjast tõusevad erineva kiirusega ja kiiresti pinnale  siis on tegemist noore vahuveiniga.
 • Laisad ja aeglased mullid, mis aeglaselt pinnale jõuavad on tegemist väärika vahuveiniga.
 • Värvus: mida kollasem vahuvein on, seda vanem.

Vahuveini juua:

 • Võetakse väike lonks, ei jooda klaasitäit ühe sõõmuga. Jälgitakse mullikettide moodustamist, nauditakse aroome.

 

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Juustuvalik ja vein!

13.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Juustuvalik ja vein!

Juustuvalik ja vein

Küllap paljude jaoks on juustu ja veini kombinatsioon alati see õige kuid kui ainuüksi mõeldes, et maailmas on mitmeid tuhandeid juustusorte siis küllap see niisama lihtne siiski pole. Lisaks on levinud arvamus, et veini ja juustuga sobib kokku vaid punane vein, viinamarjad ja küpsised siis ka see just reeglina paika ei pea. Õnnestunud maitseelamus tekib siiski veini ja juustu omavahelises maitse koosmõjul. Juustuvalikul tuleks arvestada rasvasusest, happelisusest ja soolakusest. Rasvasemate juustudega sobib külluslikum vein. Kui ühildada happeline vein ja happeline juust – on tulemuseks hoopis pehmem maitseelamus kui oodatud ning teinekord võib punane vein kitsejuustu maitse hoopis metalseks muuta.

Roosa valik, vahuvein:
Capris Rose – roosa mull, mozzarella ja roosa vein on parim kooslus
Capris Marine, vahuvein, Brut pehme juustuga super

Valge valik:
Malvaasia magus – valge vein, sinihallitusjuustuga ideaalne


Punane valik:
Shiraz, Capo d ´Istra, nummerdatud, punane vein, tugeva juustuga parim valik
Capris Merlot  kauaküpsenud juustuga
Koper Merlot kauaküpsenud juustuga ideaalne
Koper Shiraz juustuvalikuga suurepärane vein

Serveerimine

Juustutükki ampsates lase juustul aeglaselt suus sulada võttes väikese sõõmu veini ning tunneta maitseelamust, mis tekib.

Serveerida võiks 6 erinevat juustu, mille hulgas võiks olla noored ja pehmed juustud, laagerdunud ja tugevamaitselised juustud ning lõpuks valikus võiks olla ka kreemised ja muredad juustud.

Juustuvalik peaks enne serveerimist soojenema toatemperatuuril vähemalt pool tundi, et juustuaroom oleks piisavalt tugev.

Juustuvalikule võib kõrvale lisada juustumoose, pähkleid, viinamarju ja värskeid puuvilju.

Ka hea valik on kõrvale lisada bruchettad, koorikuga saiad.

Valge veini serveerimine

 

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest.

Punase veini serveerimine

 

 • Suurim tavapärane eksimus on veinide serveerimisel veini vale temperatuur.
 • Liiga jahe punane vein serveerimisel ei tunne me veini aroomi.
 • Liiga soe punane vein kaotab oma värskuse ja domineerima hakkab alkohol
 • Vein soojeneb klaasi valades kohe paari kraadi võrra
 • Punast veini serveeritakse alati suurtest ümaratest pokaalidest.
 • Punane vein avatakse paar tundi enne serveerimist.
 • Punane vein puutudes õhuga kokku valmib alles siis lõplikult.
 • Veiniklaas täidetakse maksimaalselt poolenisti.
 • Veiniklaasi hoitakse ainult jalast.
 • Vanemate veinide ja ka kui pole võimalik punast veini avada paar tundi enne serveerimist – kasuta dekanteerimist (ümbervalamist karahvini, läbi dekantri kallamist)
 • Punase veini serveerimistemperatuurid on tavaliselt (kvaliteetveinidel on üldiselt etiketil serveerimistemperatuur märgitud)

kerged punased veinid: 14-15 °C
tugevad punased veinid: 16-18 °C

 Vahuveini serveerimine:

 • Vahuveini klaasist -klassikaline flööt, tulp või valge veiniklaas
 • Iseseisva joogina: serveerida jahutatult 6-8 kraadi juures
 • Toidu kõrvale: 8-10 kraadi juures
 • Eemalda foolium ja traat ning hoia sõrm korgil. Pudelis on rõhk kõrge ning võib lennata suure kiirgusega ning kindlasti mitte sihtida inimeste suunas.
 • Avamisel hoia kork tugevasti paigal ja keera pudelit – see teeb avamise lihtsamaks.
 • Hoia kaldus, et pudelis olev rõhk saaks välja pääseda.
 • Ära ava pudelit pauguga. Pauguga avades kaotab vahuvein oluliselt mulle. Ava vaikse vihinaga.
 • Pühkide pudelisuu enne vahuveini avavist puhta rätikuga kuivaks. Kalla pokaali natukene ja lase vahul langeda. Seejärel täida pokaalid 2/3 vahuveiniga.
 • Vahuveini kallamiseks hoia sõrmedega pudeli alumisest poolest ning pöial olgu põhjas olevas õõnsuses.

Vahuveini mullid:

 • Vahuveinide juures on oluline mullid: millise suurusega mullid valades tekivad. Milline on mull hiljem klaasis ja kas moodustab „keti“.
 • Väike mull on kõrgema kvaliteedi tunnus.
 • Suur mull on lihtsama ehk nn limonaadise joogi tunnus.
 • Vahuveini mullid klaasi põhjast tõusevad erineva kiirusega ja kiiresti pinnale  siis on tegemist noore vahuveiniga.
 • Laisad ja aeglased mullid, mis aeglaselt pinnale jõuavad on tegemist väärika vahuveiniga.
 • Värvus: mida kollasem vahuvein on, seda vanem.

Vahuveini juua:

 • Võetakse väike lonks, ei jooda klaasitäit ühe sõõmuga. Jälgitakse mullikettide moodustamist, nauditakse aroome.

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Magustoit!

10.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Magustoit!

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne!

Magustoit ehk dessert

Alati lõpetatakse maitsev söök magustoitudega. Just siin saab kokk veel pakkuda keeruka naudingu lõppfinaali. Kuid alati tuleb meeles pidada üks reegel, mis alati kehtib kui magustoit siduda veinivalikuga – mida magusam on magustoit seda magusam peab ka vein olema. Seega tasub alati olla tähelepanelik – mõõdukas magustoit on vägagi soovitav. Liiga magus kombinatsioon ei ole kohe kindlasti meeldiv ning tekitab suus ebameeldiva põletava tunde.

Magus malvaasia – valge, jääveini sarnane (hiline viinamarja korje) sobib suurepäraselt õunakoogiga, pirnikoogiga ning erinevate marjapirukatega

Magus muskaat  - valge vein, sobib hästi vaniljekastmega, ricottaga,millel lisatud tsitruselised maitsed, keeksiga, kõik rasvas küpsetatud magustoidud (pontšikud, flancitid), kissellid

Cipro – punane vein, sobib imeliselt suhkrustatud puuviljadega, karamelliste magustoitudega

Dessertveinid on magusad veinid, millel on käärimine lõpuni toimunud ning kasutatakse magusaks küpsenud viinamarju.  Just meie veinid on üleküpsenud ja marjad on korjatud tavaliselt hiliskorjena. Kõik dessertveinid on oma loomuliku magususega ning neile ei ole lisatud suhkrut.

Neid veine serveeritakse 10 kraadi juures.

Dessertveini klaas on väiksem kui valge veini klaas ning võib oma disainilt olla erinev.

Dessertveini serveeritakse poole klaasi jagu ning alati koos magustoiduga.

 

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Punane liha

08.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Punane liha

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne!

Punane liha ja veinivalik

Siin domineerivad tugevamad, täiuslikumad maitsed ning liharoogadel on sageli domineerivam iseloom. Üldiselt on punane liha pidusöömaja pearoog, millega saavutatakse maitsemeelte rikastamisel kõige põnevam hetk. Maitsekombinatsioonid, mis loovad mitmekesise spektri gurmeekogemusi. Seetõttu pakutakse neile kõige paremini eripärase, mitmemõõtmelise iseloomuga veine.

Vali alati vein, mis on silmapaistev iseloomu poolest, et valitud roale oleks suurepäraseks täienduseks. Ja kindlapeale minek on hea punane vein.  

Gastronoomias eristatakse:

 

 • punast liha: lamba-, talle-, hobuse-, veise-, vasika- ja sealiha
 • valge liha: linnu – ja küülikuliha
 • tume liha: ulukiliha


Vein Capo D`Istria Cabernet Sauvignon hea valik kui pearoog on beefsteak, tumedast lihast praed, millel pipra-sibula-trühvlikastmega

 

Capris Plemenito Rdeče hea valik kitsega, lambalihaga, teiste punaste lihadega

Shiraz, Capo d ´Istra, suurepärane veiselihaga, sealihaga ning vürtsikate kastmete juurde

Sixty veinikeldri pärl, mis alati sobib veiselihaga, sealihaga ning vürtsikate kastmetega

Merlot see sametine vein sobib punase lihaga ja erinevate lihakastmetega


Refošk Rex Fuscus, tumepunaseim vein maailmas, Casanova lemmikvein, mis sobib hästi kuivatatud lihaga, rikkalike liharoogadega, kõikide punaste lihadega

Capris Merlot  on hea valik punase lihaga. Veinil on kergelt sametiselt suitsune.

Capris Shiraz  lihatoidud, eriti beefsteik, erinevad praed ja lihakastmed

Koper Cabernet Sauvignon beefsteak, medaljonid, tumedast lihast praed, kitse ja lambaliha, millel pipra-sibula-trühvlikastmed

 

Punase veini serveerimine

 

 • Suurim tavapärane eksimus on veinide serveerimisel veini vale temperatuur.
 • Liiga jahe punane vein serveerimisel ei tunne me veini aroomi.
 • Liiga soe punane vein kaotab oma värskuse ja domineerima hakkab alkohol
 • Vein soojeneb klaasi valades kohe paari kraadi võrra
 • Punast veini serveeritakse alati suurtest ümaratest pokaalidest.
 • Punane vein avatakse paar tundi enne serveerimist.
 • Punane vein puutudes õhuga kokku valmib alles siis lõplikult.
 • Veiniklaas täidetakse maksimaalselt poolenisti.
 • Veiniklaasi hoitakse ainult jalast.
 • Vanemate veinide ja ka kui pole võimalik punast veini avada paar tundi enne serveerimist – kasuta dekanteerimist (ümbervalamist karahvini, läbi dekantri kallamist)
 • Punase veini serveerimistemperatuurid on tavaliselt (kvaliteetveinidel on üldiselt etiketil serveerimistemperatuur märgitud)

kerged punased veinid: 14-15 °C
tugevad punased veinid: 16-18 °C

 

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Valge liha!

07.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Valge liha!

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne! 


Valge liha ja veinivalik 

Valgest lihast pearoa valik on alati kergema ja õrnema maitsevalik. Valge liha juurde ei kasutata domineerivaid vürtse, nii peaks valima ka pehmema alatooniga veine. Juhul kui valgele lihale on plaanis tugevama iseloomuga kastet serveerida – võib proovida siduda ka tugevama veiniga, et luua maitsete sulandumise.  Hea valik valge liha juurde on ka mullivein.

Gastronoomias eristatakse:

 

 • punast liha: lamba-, talle-, hobuse-, veise-, vasika- ja sealiha
 • valge liha: linnu – ja küülikuliha
 • tume liha: ulukiliha

 

Valged vahuveinid:

Capris Klassikaline sobib alati valge lihaga

Capris Bela sobib hästi linnulihaga

Capris Muskat on hea valik kui menüüs on vürtsikas kastmes kana

Capris Rose: hea roosa mull, mis paaritub hästi kodulindudega

Capris Marine Brut: sädelev hetk koos kodulindudega

Capris Marine Sec: glamuur linnuliha nautides

Roosad veinid:

Rose Refošk  sobib suurepäraselt grillitud lindudega

Valged veinid:

Capris Blemenito Belo: ideaalne linnulihaga ja valge lihaga

Chardonnay: alati hea valik kodulindude kõrvale

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Salatid ja köögiviljad!

06.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Salatid ja köögiviljad!

Salatid ja köögiviljad peolaual, milline vein sobib?

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister! See on tõesti imelihtne! 

Värsked salatid, köögiviljad on leidnud üha rohkem koha pidulaudadel ning kui pearoog põhineb peamiselt antud valikust, on peoroog kergem, õhulisem ja ka värskem. Lisades vürtsikaid maitseaineid, kastmeid siis tuleb kindlasti pöörata tähelepanu veini valmimisel seda, et vein ei varjutaks salati/köögivilja maitseid. Hea soovitus on valida hele vein, kerge ja värske maitsega, mis muudab road veelgi täiuslikumaks. Nii nagu ka kalaroogadega, sobib värske salati kõrvale mullivein. 

Valged-roosad vahuveinid:

Capris Muskat on ideaalne puuviljasalatitega

Capris Rose: sobib väga hästi suviste värskete salatitega, tomatiga, värskete marjadega

Roosad veinid:

Rose Refošk  erinevad salatid, tomatid

Valged veinid:

Capris Blemenito Belo: ideaalne koos köögivilja risottoga

Chardonnay: küpsetatud kartulid, kartulitoidud, grillitud köögiviljad

Sivi Pinot: hea valik grillitud köögiviljade kõrvale

Malvazija: sobib hästi sparglitoitudega

 

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest.

 

 

 

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Kalaroad!

05.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Kalaroad!

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Kalaroad, mereannid - appi! Mida pakkuda kõrvale?

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister!

See on tõesti imelihtne!

Kalatoidud on kerged kuid samas "keerukamad maitsed", mis avanevad alles siis kui kõrval ei ole liialt kontrastseid maitseid. Kalaroad ei armasta kõrvale tugevaid jooke. Kui soovid pakkuda parimat kooslust, vali alati kerge ja värske vein, sobib ka ideaalselt mullivein. Nii saab roale täieliku maitsekoosluse, ilma maitset rikkumata. Rõõmustav uudis!! Ka punaste veinide nautijatele – on olemas punane vein, mis sobib imeliselt kalaroa kõrvale! 

Valged vahuveinid:

Capris Muskat on ideaalne grillitud krevettidega

Capris Klassikaline sobib  värskete mereandidega, homaaridega

Capris Bela, kuiv  ideaalne kooslus mereandidega

Capris Rose: sobib väga hästi kalaroogadega, eriti lõhega

Capris Marine Sec: sobib hästi erinevate mereandidega

Capris Marine Brut: ideaalne austritega, külmade mereandidega, lõhega, praetud kalmaaridega, grillitud krevettidega

Valged veinid:

Capris Blemenito Belo: maitselt sile ja küps, õrnalt puiduse alatooniga ja vürtsika viimistlusega ning ideaalne mereandidega

Chardonnay: sobib hästi kalaroogadega, eriti erinevate koorikloomadega

Rumeni muskat kuiv muskaat:  sobib imeliselt mereahvenaga, kaheksajalaga, krevettidega

Sivi Pinot: kindlasti ideaalne lõhega, tuunikalaga, kaheksajalgadega, krevettidega, koorikloomadega.

Punane vein, mis sobib mereanniga:

Refošk sobib imehästi sardiinidega, tuunikalaga, makrelliga.

Valge veini serveerimine

 

 • Serveerimistemperatuur valgete veinidel peab olema jahedam ning soovitav temperatuur on veinidel 8-12 kraadi juures. Tavaliselt on temperatuur märgitud veini etiketil.
 • Mida värskem, happerikkam, mõrkjam või magusam on vein, seda külmem võib olla serveerimise temperatuur, külm „peidab“ võimalikud veini teravused.
 • Valged veinid avatakse vahetult enne serveerimist.
 • Valge veini serveerimiseks mähitakse valge servjett ümber pudeli.
 • Valget veini valatakse pokaali poole pokaali jagu.
 • Kui sulle kallatakse väike tilk veini, siis selle eesmärk ei ole tegelikult maitsmine, vaid hoopis teada saamine, kas vein on värske ja lõhnab õigesti. Reegel on, et kui vein lõhnab puuviljaselt ja värskelt, on sellega kõik korras, kuid kui lõhn on äädikane ja liisunud, siis on veiniga midagi pahasti.
 • Veinipokaali hoitakse alati jalast. Pokaali hoidmine peos on inetu ning käest eralduva soojuse tõttu muutuvad veini maitse- ja lõhnaomadused.
 • Valget veini saab nii heledatest kui ka tumedatest viinamarjadest. 

 


Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Vahuvein

03.12.2019
Nipid, et olla maailma parim võõrustaja. Vahuvein

Nipid, et olla maailma parim võõrustaja – peomenüü glamuurse „tooniandja“ auhinnatud veinivalikuga.

Alusta pidu vahuveiniga – sest vahuvein äratab isu ja valmistab ette maitsemeeli.
Parimaks on suupisteid ühildada kerge, värske kuiva veiniga. 

 

Meie soovitajaks/sommeljeeks on viinamarjaväljadel kasvanud ja mänginud ning mitmenda põlvkonna veinimeister!

 • Capris Klassikaline: pudelis küpsenud, imetihedate väikeste mullidega. Maitselt tammene, vürtsikas. Sobib värskete mereandidega, valge lihaga, pastaga, homaariga ja ka valge trühvliga. Ideaalne ka iseseisva joogina. Tõeliselt sügava kollase värvusega.
 • Capris Bela: kuiv vahuvein. Parim mereandidega, külmroogadega, pastaroogadega, risottoga, linnulihaga ja värskete puuviljadega. Ideaalne ka tervitusnapsuks.
 • Capris Muskaat: magus vahemereline luksus. Sobib hästi vürtsikate toitudega, grillitud krevettidega, vürtsikas kastmes kanaga. Tore ja hea tervitusnapsuks magusama jookide armastajale.
 • Capris Rose: lõhekala armastajate pärl! Hea mull koos toiduga, ideaalne ka iseseisvaks joogiks. Parim kooslus lõhega, paellaga, salatitega, mozzarellaga, tomatiga, kõikide mereandidega, kodulindudega, pastaga, risottoga.
 • Capris Marine Brut: glamuur, glamuur! Imeilus plink-plink pudel sisaldab head vahuveini sobides austritega, külmade mereandidega, pehmete juustudega, lõhega, praetud kalmaaridega, grillitud krevettidega, Aasia toitudega, linnulihadega ja proscuittoga.
 • Capris Marine Sec: glamuur glamuuris veelgi! Hea vahuvein tervituseks ja hea kooslus koos mereandidega, eelroogadega, pastaga, riisiga, kergemate kastemetega, linnulihaga, puuviljadega. Ja ideaalne on kasutada ka sorbeti valmistamisel!

 

Vahuveinist parimat naudingut saada, anname mõned nõuanded ja nipid, mida tasuks meelde jätta. Mullidega vein oma õrnusele on ideaalne erinevate pidulike ürituste, pulmade ja vastuvõttude ajal. Vahuvein on ideaalne ka erinevate roogade kõrval täiendamaks erinevaid maitsenüansse.

 

 • Aperatiiviks: söögiisu tõstjaks sobib kuiv, poolkuivad ja puuviljased vahuveinid.
 • Vahuvein tekitab söögiisu ja aitab toitu seedida.
 • Magusad vahuveinid on suurepärased kaaslased kergematele dessertidele

 

Vahuvein Charmat või klassikaline:

 

 • Charmat meetod:  erinevus klassikalisest meetodist seisneb selles, et teine kääritamine toimub suures survetankis. Peale teist kääritamist jook jahutatakse ja selgitatakse. Peale suhkru lisamist villitakse vein surve all pudelisse. Maitserikkus ja täidlus, mis on omane pudelis kääritatud (setetel laagerdunud) vahuveinile, jääb puudu, see-eest on veini hind märkimisväärselt odavam.
 • Klassikaline meetod: käärimine toimub pudelis. Mullideta veinile lisatakse suhkrut ja pärmi. Kork suletakse tihedalt ning vein alustab uuesti käärimist. Nii pannakse vein aastaks laagerduma pärast seda eemaldatakse pärmist tekkinud sete. Aasta jooksul keeratakse millimeetri haaval pudeleid, et pärmisete koguneks pudeli suule. Seejärel pudelisuu külmutatakse, kork eemaldatakse ja kogunenud sete eemaldub. Vajadusel lisatakse veinile enne lõplikku korkimist pisut magusust, mille järgi pannakse pudelid jälle seisma, et maitsed muutuksid pehmemaks ja tekkinud happed tasakaalustuksid.

 

 

Vahuveini klaasid: vahuveini juua tulp (tulip)klaasist. Klassikalist vahuveini soovitatakse flöötklaasist (flute).

 

 • Flöötklaas: säilitab mulli pikemalt ja on eelkõige kuivade klassikaliste vahuveinide nautimiseks, kuid täna ei peeta flöötklaase just kõige paremaks valikuks ja peetakse veidi "iganenud" valikuks. 

 


 

 • Tulpklaasid: sobib hästi charmat meetodil valminud vahuveinidele. Tulpklaas koondab aroomi ja mulli klaasi laiemasse ossa ja klaasid on piisavalt pikad, et mullid ja aroomid saaksid täiendada. Selline klaas on eelkõige aromaatsete ja marjaste vahuveinide nautimiseks.

 

 

 

 • Valge veini klaas: on tulnud tänapäeva suund, et pakkuda vahuveine ka valge veini klaasist, mis tõesti toob aroomi esile. Hea valik kui õiget vahuveiniklaasi võtta pole.

 

 Vahuveini serveerimine:

 

 • Iseseisva joogina: serveerida jahutatult 6-8 kraadi juures
 • Toidu kõrvale: 8-10 kraadi juures
 • Eemalda foolium ja traat ning hoia sõrm korgil. Pudelis on rõhk kõrge ning võib lennata suure kiirgusega ning kindlasti mitte sihtida inimeste suunas.
 • Avamisel hoia kork tugevasti paigal ja keera pudelit – see teeb avamise lihtsamaks.
 • Hoia kaldus, et pudelis olev rõhk saaks välja pääseda.
 • Ära ava pudelit pauguga. Pauguga avades kaotab vahuvein oluliselt mulle. Ava vaikse vihinaga.
 • Pühkide pudelisuu enne vahuveini avavist puhta rätikuga kuivaks. Kalla pokaali natukene ja lase vahul langeda. Seejärel täida pokaalid 2/3 vahuveiniga.
 • Vahuveini kallamiseks hoia sõrmedega pudeli alumisest poolest ning pöial olgu põhjas olevas õõnsuses.
 •  Klaasi hoitakse jalast või tallast.
 •  Valamine. Klassikalisel meetodil valmistatud vahuveini pudeli põhjas on õõnsus, kuhu saab panna pöidla. Pudel toetub ülejäänud sõrmedele. Kaelast hoidmine on matslik ja solvab šampanja väärikust. Kui valaja pole oma oskuses kindel, võib pudelikaela veidi teise käega toetada. Klaasi ei täideta rohkem kui 2/3 ulatuses.

 

Vahuveini mullid:

 

 • Vahuveinide juures on oluline mullid: millise suurusega mullid valades tekivad. Milline on mull hiljem klaasis ja kas moodustab „keti“.
 • Väike mull on kõrgema kvaliteedi tunnus.
 • Suur mull on lihtsama ehk nn limonaadise joogi tunnus.
 • Vahuveini mullid klaasi põhjast tõusevad erineva kiirusega ja kiiresti pinnale  siis on tegemist noore vahuveiniga.
 • Laisad ja aeglased mullid, mis aeglaselt pinnale jõuavad on tegemist väärika vahuveiniga.
 • Värvus: mida kollasem vahuvein on, seda vanem.

 

Vahuveini juua:

 

 • Võetakse väike lonks, ei jooda klaasitäit ühe sõõmuga. Jälgitakse mullikettide moodustamist, nauditakse aroome.

 

Vahuveinide kuivusaste:

 

 • Extra brut – väga kuiv šampanja
 • Brut – kuiv šampanja, on lisatud  veidike uhkrut, suhkrusisaldus 3-12 g/l.
 • Extra sec – veidi magusam, suhkrusisaldus 12-20 g/l.
 • Sec – magusam kui extra sec, suhkrusisaldus 15-35 g/l.
 • Demi sec – peaaegu magus šampanja, suhkrusisaldus 35-50 g/l.
 • Doux - magus, suhkrusisaldus üle 50 g/l.

 

Vahuveinide pudelite mõõdud

 

 • Klassikaline vahuveini pudel on 75cl

 

Vahuveinide ja veinipudelite nimetused:

 • Tavapudel – 0,75 l
 • Magnum – 1,5 l
 • Jeroboam – 3 l
 • Rehoboam – 4,5 l
 • Methuselah – 6 l
 • Salmanazar – 9 l
 • Balthazar – 12 l
 • Nebuchadnezzar – 15 l
 • Melchior – 18 l
 • Solomon – 21 l
 • Sovereign – 25 l
 • Primat – 27 l
 • Melchizedek – 30 l

Kõrvitsaseemneõli „ema ja isa“ maailmas

12.11.2019
Kõrvitsaseemneõli „ema ja isa“ maailmas

 

Traditsioon, kõrvitsaseemneõli

 

Maailmas, esimene kõrvitsaseemneõli nägi ilmavalgust aastal 1750, kui Štajerskas ehitati esimene kõrvitsaseemnepress ja alates sellest ajast on Sloveenia uhke oma kõrvitsaseemneõli üle. Gea õlitehas sai originaalretsepti järgi tootma hakata alates 1904. aastast ning teeb seda tänaseni.

 

Parimast Parim

 

Kõrvitsaseemneõli kvaliteet sõltub peamiselt seemnete kvaliteedist. Mida peenem ja kvaliteetsem on seeme, seda peenem on kõrvitsaseemneõli.  

 

Geograafilise tähisega

 

Euroopa kaitstud geograafilise tähise registrisse on kantud õli alates 2012
Sloveenia Vabariigi põllumajandus-metsandus ja toiduministeerium on andnud Gea kõrvitsaseemneõlile sertifikaadi ning annab teada, et Gea õlitootjal on õigus toota geograafilise tähisega originaalretsepti järgi kõrvitsaseemneõli.
Gea kõrvitsaseemneõli on kaitstud põllumajandustoode.
 

 

Gea kõrvitsaseemneõli sisaldab 
valgud 25 - 30%
süsivesikud 4 - 8%
kiudaineid 2–4%
mineraalid (kaalium, kaltsium, fosfor, magneesium, vask, tsink, seleen  ja teised mikroained) 4–5%
vitamiinid E, A, B1, B2, B6, C ja D E = 380 - 850 ppm
fütosteroolid 2,100–5,600 ppm 

 

Õige ja originaalkõrvitsaseemne õli

 PEAB olema tumerohelist värvi. Väga meeldiva pähklise maitsega. Kõrvitsaseemneõlile on sajandeid omistatud kasulikke mõjusid tervisele ning on tervisliku toitumise vajalik koostisosa. Unustamatu ja ainulaadne kulinaarne ja maitseelamus ning kõrvitsaseemneõli kasutatakse erinevate salatitega, ka kartuli, oaroogadega, liharoogadega, õunaäädikaga, kastmete ja pastaga, suppidega, võimäärete valmistamisel, kohupiimatoodetega.

 

Ainus õli, mis on ideaalne vaniljejäätisega!

 

Reikopi lasanje

09.11.2019
Reikopi lasanje
Kuidas nullist teha üks vürtsikas Reikopi lasanje. 
Mõned päevad tagasi toimus  meil PullPundis veiniõhtu. Üks külalistest, Marko kirjutas mulle järgmine päev ja saatis pildi itaalia päritolu belshamelkastme pulbripakist küsides ega meilt seda saada pole.  Sellist kraami meie putkas aga pole . Lubasin Markole et, teen  nädalavahetusel nullist  oma lasanje valmis , klõpsan pilte juurde ja panen info üles meite blogisse.   Olgu siis kohe öeldud ,  et minul kui harrastajal läheb ühe korraliku lasanje peale 3 tundi ära ,  nii et kellel niipalju aega pole mõni nädalavahetus köögi raisata ei pea edasi lugema. 
Hakkame siis pihta  :)
Kõige tähtsam asi on alati tooraine.  See on igasuguse kokkamise juures A ja O! Eestis on küll palju poode aga valik heast kraamist on kesine, kahjuks.  Hommikul sõidame Paldiskisse vene kirikus vastas asuvasse väikesse lihakarni. Seda peab Moldovast  7 aastat tagasi eestisse elama asunud proua kelle pelmeene ja tshebureke oleme tutvustanud paljudele sõpradele. Ühe minilinna äärealal asuv tilluke pood saab  eksisteerida ainult seetõttu et kohalik rahvas seda igapäev külastab. Meiesuguseid kaugemakandi  rahvast sattub sinna ju haruharva.  Hakkliha on tunnike tagasi valmistatud,   selline ehe! Maksab 3,50 kilo ja erinevalt  tavalisest  tehasekraamist ei ole sinna lisatud vett! 
Väike 10 km pekipõletusringike metsas trampimist ja ongi aeg lõunaks käes.
Kõigepealt tuleb valmis teha lasanjeplaatide tainas.  Teen seda alati natukese varuga .  Kasutan durumjahu  ( siiani olen seda Selveritest saanud, soome päritolu kraam) .  Umbes 400 ml  jahu, 3 muna ja tunde järgi oliivõli.   Natike soola kah, nii näpuotsa täis. Kõik see saab köögilaule kokku pandud ja edasi läheb sõtkumiseks .Kätega ikka. Seni kuni valmis saab selline vetruv tainapall mis käte külge kinni ei jää. Vahel tuleb natuke nisujahu juurde panna või õliga mängida. Selline tunde küsimus.
Pane see  taina pall külmkappi rahunema. Las ta olla seal vähemalt pool tundi. Ega sa muude asjadega enne tundi niikuinii valmis ei saa :)
Järgmine samm.  Pruunista hakkliha  500g ( mulle meeldib kusjuures puhas seahakkliha )  ja   haki sibulad ning riivi porgad. Mina miksin 1 punane ja 1 valge sibul ning  selline   suurem mehine porgandijurakas läheb riivi alla. Haki 3 küünt küüslauku juurde, ära purusta, just haki .  Puupliidi juures on päris palavaks läinud ning kergem punane vein kulub abiks ära.   Proovi näiteks Koperi Cabernet Sauvingioni . Kui hakkliha on  pruunistunud, lisa sibulad, porgand ja küüslauk.  Soola ja pipart ka. Pruunista kraam . Nüüd on aeg   tomatikastme  jaoks. Mina kasutan Sloveenia kobartomatisest Lust tehtud püreed.  See on  vürtsikas ja tihke, koos seemnetega püree mis ei ole võrreldagi  miskite maitsetute suurtest tomatitest tehtud  maitsetu kraamiga. Nagu ikka väiksed cherry tomatid versus vesised suured  tomatid.   Kaks purki  läheb ära , üks purk on 350g.  Edasi läheb juurde hakitud paprika, kimp hakitud peterselli,   Natureta päikesekuivatud tomateid ja chillit. Teravaga on nõnna, et see on tõesti maitse küsimus.  Alati maitse keelega pipra teravust ja kui kogemusi vähe siis lisa ettevaatlikult seda podisevasse patta. Oluline on see, et sa ei tapaks liigse teravusega toidu maitset ära.   Ära unusta soola,pipart ja  Kanakise oreganot. Kõige lõpuks värkset basiilikut.
Las ta nüüd podiseb puupliide serval, maitse ja maitsesta vahepeal, muide näpuotsatäis suhkrut toob maitsed tugevamalt välja. On aeg pastamasin valmis panna ja tainas külmkapis välja tuua. Jah, see pasta valmistamine on paras kunst. Mäletan, kui esimest korda tegin ja kui lihtsalt see kohe välja tuli. Järgmised  3 korda läks kogu aeg aia taha ja tuli otsast peale  alustada. See on selline tunde küsimus, sa saad kohe aru kui suurest tainapallist  hakkad väiksemaid tükke murdma kas  tainas on õige või mitte. Seekord läks  täppi. Kui masinat pole siis aitan tainarull. Kui masin on siis kutsu mõni pereliige appi, läheb lihtsamalt. Mina lasen taina kolm korda  läbi, algus number 6-ga, siis 4-ga ja siis 2-ga.  Kindlasti pane kergelt jahu alla kui laotad  pastapoognad lauale ootama.  Ära unusta, et hea toit valmib ainult siis kui see on südamest  mõnuga tehtud !  Beshamel kaste  -  lõika veerand 200g pakist võid ja sulata see poti põhjas, kui või on sulanud lisa see 1 dl nisujahu ning tee nüüd puulusikaga kiireid ringe potis et jahu kergelt pruunistuks , see võtab aega 20-30 sekundit. Lisa 1 liiter normaalset piima. Seda milles ikka rasva ka on, see 3,5% dine. Keeruta puulusikat seni kuni piim pakseneb ja enne keema minekut võta pott pliidilt ära ja lisa riivitud juustu. Lisa Juustu,  ikka päris juustu,  sellist maitsega, emmentali näiteks 200g ja natuke veel.  Sega koguaeg et tekiks selline mõnusalt veniv juustukaste. Tshekka et pliidi all tuli ikka möllab ja ahjus oleks 160-170C.   Enam ei ole palju jäänud. Ongi jäänud viimane pingitus. Võta suur ahjuvorm . Esimene kiht on beshamell kaste, siis pastalehed ja siis  hakkliha koos kõige heaga. Hakkliha peale järgmine kiht kaste, jälle pastalehed ja hakkliha. Korda seni kaua seda protsessi kuni kõike jagub võid ahjuvormi piir ette tuleb. Ära unusta , et enne ahju panekut on viimane kiht  beshamellkaste! Küpseta lasanjet ahjus  20-30 minutit, ikka piilu aknast vahepeal ka. Kui pealmine kiht hakkab  kergelt pruunistuma ja on tahkunud siis tõsta lasanje välja lisa riivitud juust , miski 200g ikka.  Kes siis krõbedat juustu ei armastaks! Nüüd on 20 mintsa küpsemist ja  ongi kõik!  Tõsta ahjust lasanje rahunema . Lase tal vähemalt 15 mintsa  taheneda enne kui kahvli sisse lööd.  Eelroaks naudi kõrvitsapüreesuppi mille abikaasa samal ajal valmistanud on!  Veinisoovituseks on Capris Merlot 2012! 

Kõrvitsaseemneõli plekid riietel?

20.10.2019

Kõrvitsaseemneõli on tumerohelise värvusega ja kui juhtub, et tilgutad laudlinale, riietele siis parim on koheselt plekk pesta.

Kuivanud kõrvitsaseemneõli plekk võib olla üsna kangekaelne ning päris raske on riietelt seda eemaldada.

 

 • Hoia päikesevalguse käes
Kõrvitsaseemneõli on valgustundlik. Riputa lihtsalt rikutud riie päikese kätte ja UV valgus pleegitab inetuid laike lühikese ajajooksul. Seejärel pese riietust tavaliselt ja plekid on kadunud.

 

Nõuanne: seepärast peab kõrvitsaseemneõli olema kindlasti tumedas pudelis. Kui kõrvitsaseemneõli saab valgust, muutub maitse mõrkjaks. Hea on seda ka meeles pidada kui kasutad kõrvitsaseemneõli õues, kui kallad oma salati kõrvitsaseemneõliga üle (ja kui päike paistab peale) siis salat võib muutuda mõrkjamaks. Söö salatit ikka päiksevarjus.

 

 

Vala plekilisele kohale mineraalvesi ja kuivata paberiga ning korda tegevust. Ära hõõru kangast sest kangas imeb õli uuesti sisse.

 

 • Sapiseep

 

Määri sapiseebiga ja lase mõjuda mõnda aega. Seejärel pesumasinasse või pese käsitsi.

 

 • Keemiline puhastus

 

Kõrvitsaseemneõli plekkidest saab vabaks ka keemilise puhastusega.

Kõrvitsa latte

19.10.2019
Kõrvitsa latte

Millal siis veel kui mitte kõrvitsakuul ja hommikul end hellitada ühe väärt kohviga. Ja tea, et just kõrvits muudab kohvi sametiseks ja vürtsid sobivad ideaalselt kohviga. Kui õues on loodus end riietanud kauniks, värviliseks siis meie enesetundesse päikesekiired mõnusa joogiga on ju alati teretulnud.


Sul on vaja vaid ahjus küpsetatud kõrvitsat, kvaliteetset kohvi, piima, jäätist ja vürtse. Veidike apelsini-või sidrunimaitselist mett (või suhkrut). Ettevalmistus: viiluta kõrvits, küpseta 200kraadi juures (umbes 15-20minutit) pehmeks. Kui küpsetad koos koorega siis eemalda koor ning püreesta.

Hommikukohvi kahele:
3 spl kõrvitsapüreed
vürtsisegu, mis koosneb kaneelist, ingverist, muskaadist, nelgist
apelsinimaitseline mesi või sidunimaitseline mesi
1tl vaniljesuhkur
4 dl piima
60ml kanget head kohvi
1-1,5dl vahustatud vaniljejäätis
1 tl Gea originaal kõrvitsaseemneõli

Valmistamine: kuumuta kastrulis kõrvitsapüree ja vürtsisegu. Sega kuni segu on mõnusalt aromaatne. Lisa juurde mesi (või suhkur) ja lisa vaniljesuhkur. Kalla juurde piim ja kuumuta segades, kuni kogu segu on ühtlane ja mesi (suhkur) lahustunud. Kalla segu blenderisse sest nii muutub konsistent siidiseks ja õhuliseks.

Tee valmis kange kohvi ja kalla blenderist kõrvitsasegu kohvile. Lõpetuseks kata vahustatud vaniljejäätisega. Tilguta jäätisele kõrvitsaseemneõli ja veidi kaneeli.

Mõnusat nautimist  

Külmpress kõrvitsaseemneõli ?!

17.10.2019
Külmpress kõrvitsaseemneõli ?!
Kas teil külmpressitud kõrvitsaseemneõli on?

Seda küsimust küsitakse ja kui teile vastatakse jah – siis tegelikult ei räägita kogu tõde. 

Kõrvitsaseemneõli, mida toodetakse vastavalt nõuetele ja ametlikele spetsifikatsioonidele siis õige kõrvitsaseemneõli ei ole külmpress ega ka kuumpress.

Nii ongi, et kõrvitsaseemneõli on saanud täitsa eristaatuse ja liigitatakse täiesti eraldi kategooriasse.

Kui asjasse süvitsi minna siis külmpressimine tähendab õlisaamist mehaanilise pressimise teel ehk ilma soojust andmata. Peale pressimist filtreeritakse õli. Oliive annab ideaalselt nii pressida...

Kuumpressi käigus kuumutatakse röstimisnõud tavaliselt temperatuurini kuni 120 kraadi ning seejärel toimub mehhaaniline pressimine.

Kõrvitsaseemneõli aga ei toodeta ei külmpressina ja ka mitte kuumpressina. 

Alustuseks peab muidugi teadma, et õli saadakse kindlast kõrvitsasordist. 1 liitri kõrvitsaseemneõli saamiseks läheb tarvis keskmiselt 33 kõrvitsat – 2,6-2,8 kg seemneid.

Seemned kontrollitakse ja puhastatakse. See samm on äärmiselt oluline lõpptoote kvaliteedi jaoks. Seemned harjatakse vahakesta eemaldamiseks, õhuga eemaldatakse lisaks kõik lisandid (kõrvitsa enda viljaliha, tolm, liiv, lehed..)

Seemned sorteeritakse suuruse ja kaalu järgi ning seejärel kuumutatakse kergelt seemneid (püüa sa pigistada kõrvitsaseemnest õli niisama välja). Peale seda purustatakse seemned ning õli esilekutsumiseks lisatakse vett ja soola. Ettevalmistatud mass suunatakse röstimispannidesse ning toimub pidev segamine ja alles pärast seda suunatakse mass pressi. Seesama õli jäetakse seisma, et saaks looduslikult settida. Ajaliselt kaks kuni kolm nädalat.

Seejärel villitakse õli pudelitesse ning koiks mis kõrvitsaseemneõli tootmisest järele jääb on „kõrvitsakook“, mida kasutatakse loomasöödaks.

Seega – ei ole  olemas külmpress kõrvitsaseemneõli aga ka mitte kuumpress.

Nii nagu kõrvitsaseemneõli, seda originaalretsepti järgi toodetakse vaid Gea õlitehases, on just seesama õli ka eriline! Ei külmpress ega kuumpress vaid üdini hea, tervislik ja maitsev, mida looduse meile pakkuda saab!

Kvaliteedimärgid toitudel

16.10.2019
Kvaliteedimärgid toitudel

Poes tooteid valides teame, et pääsukesemärk  (tunnustatud Eesti maitse) näitab, et põhitooraine pärineb Eestist, ristikumärk kõrgemat kvaliteeti, Eesti parim toiduaine aga uut Eesti toodet, mis on läbinud oma tootegrupi aastakonkursi.

Euroopas valmistatakse tegelikult hulgaliselt suurepäraseid toidutooteid ning toite. Ja tahame või mitte siis kõike kodumaal kasvatada ei saa. Ka Euroopas tunnustatud toit võib sattuda suurel Euroopa turul konkureerima samalaadsete toodetega, mis esitlevad end algupärase toote pähe ning kasutavad sama nime.

Selline ebaõiglane konkurents heidutab tootjaid ning eksitab tarbijaid. Seetõttu loodi Euroopa Liidus kvaliteedimärkide süsteem, mis võimaldab ettevõttel konkreetse päritoluga ja traditsioonilise nimetusega toodet ebaõiglase konkurentsi eest kaitsta.

Traditsioonilised tootenimetused kantakse registrisse, kus on kirjeldatud nende geograafiline päritolu või traditsiooniline iseloom. Registreeritud nime võivad kasutada kõik tootjad, kes asuvad konkreetses geograafilises piirkonnas ja toodavad registreeritud spetsifikatsioonile vastavat toodet. Nimetuste kaitse ühenduse tasandil tagavad riigisisesed sõltumatud inspektsioonisüsteemid. Ühenduse tasandil on kogu registreerimisprotseduur ning märkide kasutamine tasuta.

Kasutusel on kolm erinevat tähist kaitstud päritolunimetus (Protected Designation of Origin, PD) , kaitstud geograafiline tähis (Protected Geographical Indication, PGI) ja garanteeritud traditsiooniline toode (Traditional Specialty Guaranteed, TSG) 

Kaitstud päritolunimetus ehk Protected Designation of Origin, PDO Meie Kanakis oliivõli ja VinaKoperi veinid on tähistatud just selle märgiga!

Mida näitab? Toode, mis pärineb kindlast riigist või regioonist ning millel on kohale iseloomulikest inim-ja keskkonnafaktoritest tulenevad erilised omadused. 

Kriteeriumid: tooraine pärineb kindlast geograafilisest piirkonnast ning ka tootmine, töötlemine ja müügiks ettevalmistamine toimuvad sealsamas. 

Kaitstud päritolunimetust kandva toote omadused on otseselt sõltuvad piirkonna inim- ja keskkonnafaktoritest.

Kaitstud geograafiline tähis ehk Protected Geographical Indication, PGI Meie kõrvitsaseemneõli kannab just seda märki!

Mida näitab? Kaitstud päritolunimetusega sarnane, kuid tingimused on vabamad. Mõni tootmise etapp võib toimuda ka väljaspool määratletud geograafilist piirkonda

Kriteeriumid: vähemalt üks tootmisetapp on toimunud määratletud geograafilises piirkonnas kaitstud geograafilise tähisega toote seos geograafilise piirkonnaga võib põhineda ka mainel 

Garanteeritud traditsiooniline toode ehk Traditional Specialty Guaranteed, TSG

Mida näitab? Toode on traditsioonilise tootmisviisi või koostisega ning erineb seetõttu teistest samalaadsetest toidutoodetest, kusjuures välimust tunnusjooneks ei loeta

Kriteeriumid: eripära ei või piirduda kvalitatiivse või kvantitatiivse koostisega ega tootmisviisiga, mis on määratletud ühenduse või siseriiklikes õigusaktides, standardimisasutuste kehtestatud või vabatahtlikes standardites registreerimiseks peab toode olema kas traditsioonilisest toorainest, traditsioonilise koostisega või toodetud ja/või töödeldud traditsioonilisel viisil. Nimi peab väljendama eripära ning ei tohi olla seotud mingi geograafilise piirkonnaga. 

Kõrvits ja ajalugu

15.10.2019
Kõrvits ja ajalugu

Arvatakse, et kõrvits on pärit Põhja-Ameerikast. Just Mehhikost on leitud seemneid, mis pärinevad 7000-5000 eKr. Viiteid kõrvitsale pärinevad veel paljudest erinevatest sajandidtest ning nimi pärineb eelkõige kreeka keelest  pepon ehk „suur melon“. Omakorda prantslased muutsid suupärasemaks peponi „pompooniks“, mille omakorda inglased muutsid „pumpion“ ning lõpuks ameerika kolonistide hulgas kutsuti hellitavalt „pumpkin“, mis siis tänaseni kasutusel on.

Ka indiaanlased kasutasid kõrvitsat läbi ajaloo ning on teada, et nad kuivatasid kõrvitsaribasid, millest tehti matte (põrandale, külje alla, istumiseks, tekkideks jne). Samuti röstiti kõrvitsat lõkkel söömiseks.

Hilisemalt hakati kasutama kõrvitsat ka erinevates retseptides ning katsetati kõrvitsat hautistes, suppides, magustoitudest. On ajaloost märke ka selle kohta, et kõrvits on avatud pealt, seest on eemaldatud sisu (seemned ja viljaliha) ning täidetud piimaga, vürtsidega ja meega ning nii küpsetatud.

Fakte:

 

 • kõrvits kuulub samasse perekonda,kuhu kuuluvad kurgid ja suvikõrvitsad
 • Kõrvits sisaldab rikkalikult kaaliumi ja A-vitamiini
 • Kõrvitsa õied on söödavad (praetud kõrvitsaõied, täidetud kõrvitsaõied jne)
 • Maailma suurim kõrvitsapirukas on olnud 152,4 cm ja kaalus üle 158.75 kg ning selleks kulud 36,3 kg hautatud kõrvitsat, 16,33 kg suhkrut, 12 tosinat muna ja küpsetamiseks kulus kokku 6 tundi.
 • Ajalooliselt on teada, et kõrvitsat soovitati madude hammustuste korral
 • Kõrvitsalised koosnevad 90% veest

 

Kõrvitsalaternate ajalugu

Tõenäoliselt ulatuvad juured paganlike ja keldi rituaalidesse kuid on arvatud, et kõrvitsalaternate pidustused tulenevad Rooma puuviljade ja seemnete jumalanna Pomona pidustustest, kuid siiski kõige enam peetakse seda keldi Samhain festivaliga, mis tähendab suve lõppu.

Kõrvitsalaternaid hakati tegema siiski Ameerikas ning komme on pärit alles 18.sajandist. Küllap Iirimaal levinud komme tuua Samhaini ühislõkkelt söed koju õõnestatud kaalika sees, kusjuures kasutati ka naerist, peeti, kartulit.

 Juurviljalaterna komme viitab iiri rahvajutule Ihnuskoi Jackist, keda jumal tema pattude pärast ei võtnud paradiisi ja eelnevalt kuradiga sõlmitud lepingule ei saanud ka kurat teda põrgusse vastuvõtta – nii pidi Jack mööda maad kondama ringi. Teed valgustas ta köögivilja õõnestatud hõõguvate sütega, millega kurat teda põrgust loopis.

Sellest legendist ajendades, hakkasid iirlased ja šotlased pimedal ajal eemale peletama kurje vaime õõnestatud köögiviljadega kuhu sisse oli lõigatud hirmutavad näod.

 

Erinevad joogiveed

15.10.2019
Erinevad joogiveed
Vesi on elu ning ilma veeta inimesed hakkama ei saa. Veed liigitatakse:

 

 • Allikavesi
 • Arteesia vesi
 • Kaevuvesi
 • Vihmavesi
 • Jäämäe vesi
 • Liustiku vesi
 • Süvamere vesi 

 

Allikavesi

Väga paljud pudelivee tootjat väidavad, et nende vesi päritolu on allikad. Allikaveed on mineraalse koostisega ja mineraalsus võib olla väga erinevad, olles mõjutatud piirkonna geoloogiast.

Vähesed allikad on loodusliku mulliga. Parima maitsega allikaveed pärinevad vabalt voolavast allikast ning selliseid vetesid töödeldakse võimalikult vähe.

Allikavee määratlus on erinev. Geoloogide arvates iseloomustab allikavett kui vesi voolab läbi maapinna ilma abita. Kuid allika kõrval puuritud puurkaev, millest sama vesi meieni jõuab, saab nimetada samuti allikaveeks kui vesi on keemiliste andmete poolt sama ning puurauk ei takista allikal ka vabalt voolata.

Allika toob vee enda rõhk pinnale ning seesama rõhk võib takistada põhja-ja pinnavees sisalduvate saasteainete segunemist allikaveega. Puuraugud võivad ohustada loodusliku allika elu sest sedasi on eraldatud vee maht suurem kui looduslikult pinnale surudes.

Allikavesi on vesi mis koguneb maa all ning võib olla juhtunud juba väga ammu. Enne sellise vee villimist võib allikavesi vajada kerget töötlemist, peab säilima samasugused füüsikalised omadused ning keemilised andmed nagu looduslikul allikaveel kus vesi pärineb.

Arteesia vesi

Arteesia vesi on surveline põhjavesi. Surveline põhjavesi on maa-alune vesi, mis asub kahe vettpidava kihi vahel. 

Kaevuvesi

Kaevuvesi on mehaaniliste pumpadega põhjaveekihist pinnale saadud vesi. Kaevuveeks võib nimetada ka salvkaevu

Salvkaeve esineb kõikjal, kus pinnakatte setete veeandvus on piisav nende rajamiseks. Need kaevud pärinevad põhiliselt eelmise sajandi algus- ja keskperioodist. Viimastel aastatel on hakatud rohkem rajama puurkaeve.
Salv- ehk šahtkaevu läbimõõt on tavaliselt 1 meeter, sügavus valdavalt 5 kuni 10 m ja need kaevud ammutavad maapinnaselähedast põhjavett..  

Puurkaev

Puurkaevud, kus vesi saadakse maasse puuritud või mehaaniliselt maasse taotud toru kaudu, mis on täiesti kinnine ega võimalda reostusel tungida maapinnast torru ja selle kaudu põhjaveekihtidesse, on üldjuhul paremini kaitstud kui salvkaevud. 

Vihmavesi

Vihmavett on ajalooliselt kasutatud põllukultuuride niisutamiseks ja joogiveega varustamiseks; tavaliselt korjatakse see katustele ja hoitakse hilisemaks kasutamiseks. Paljud saareriigid kasutavad vihmavett oma veevarude olulise osana. Vihma kogumiseks kasutatakse isegi pilvelõhkujate katuseid. Hiljuti hakkasid ettevõtted villima vihmavett, mis langeb maailma kaugemates saastamata kohtades. Mitmed neist vetest pärinevad Tasmaaniast, kus õhusaaste on äärmiselt tühine. Sademevesi tuleb saastumise vältimiseks koguda ettevaatlikult. Pudelivesi on noor vesi, madala mineraalisisaldusega. Enamikul juhtudel on see nitraadivaba, kuigi vee villijad filtreerivad vett tavaliselt. 

Jäämäe vesi

Uus ja põnev pudeliveeallikaks on sulatatud jäämäed. Kuigi tootmine on tehniliselt keeruline ja ka füüsiliselt ohtlik. Jää merest välja tõstmine, kaldale toomine, sulatamine, villimine vajab spetsiaalseid vahendeid. Jäämäed võivad ümber libiseda, paadi uputada tähendab see omakorda, et kogused on piiratud. Vajalikud tükid murduvad jäämäe küljest merre ning triivivad hoovustega kuni sulavad. Jäämäe tükkide korjamiseks on vaid mõned kohad kogu maailmas: Svalbardi saarestiku, Gröönimaa lääneosa ja Kanada idaosa arktilised rannikualad.

Jäämäe vee valmimisel tuleb olla hoolas. Jää ei tohi olla sulanud ja uuesti külmunud. Samuti ei tohi olla jäämäe tükk liustiku küljest või põhjast sest võib olla juba kogunud setteid ja tänapäevast saastet. Õige jäämäe vesi peab olema pehme, kerge, õhuline ning madala mineraalsisaldusega.

Jäämäe vett kasutatakse spetsiaalsete kokteilide jääkuubikute valmistamiseks. 

Liustiku vesi

Kui 20 000 aastat tagasi oli maa 1/3 ulatuses kaetud liustikega siis täna kasutatakse liustike sulavett pudelivee allikana. Alaskas sulatatakse spetsiaalselt liustike, et vett saaks villida. Liustikuvesi on vana vesi ning tavaliselt puudub seal või on äärmiselt madala mineraalsisaldusega. Maitselt ja omaduste poolest sarnane vihmaveega.

Süvamere vesi

Gröönimaa lähedal asuvad jäämäed sulasid tuhandeid aastaid tagasi ning toodetud vesi oli ümbritseva mereveega võrreldes erineva temperatuuri ja soolasusega. Tänu sellele erinevusega on vesi mittesegunenud ja juskui eraldi vajus ookeani põhja. Hawaii Keahole Pointi Hawaii loodusliku energia labor (NELHA) pakub juurdepääsu sellele sügavale mereveele torujuhtme kaudu, mis ulatub ookeani 914 m. Ettevõtjad on hakanud magestatud vett villima, seda peamiselt Jaapani turul müümiseks.

Kasutatud materjal: wikipedia, finewaters, Radenska

Vein ja mineraalvesi

11.10.2019
Vein ja mineraalvesi
Iga tarbitud alkoholikoguse kõrvale joo vähemalt klaas vett, et oleks hea sul kui teistel.

Kuid mitte ainult…

Sobitame roogade kõrvale head veini ja sama oluline on kõrvale võtta vett, mis sobib nii veini kui toiduga.

Alati on punase ja valge veini vahel erinevus

 

 • Valge veini puhul vali madala mineraalide sisaldusega ja neutraalse pH tasemega vesi
 • Punane vein vajab kõrgema mineraalide sisaldusega ja neutraalse pH tasemega vett.
 

 

Vesi peaks olema veini temperatuurist pisut kõrgem ja kindlasti serveerige vesi veeklaasist. 

 

 • Õige veeklaas on õhukesest klaasist valmistatud klaas. 
 • Tänane trend on pakkuda mullivaba mineraalvett jalaga klaasist. 
 • Mulliga mineraalvett serveeritakse ülalt kitsamaks minevas klaasis.

 

 

 

Mineraalvee maitse ja mineraalsus

10.10.2019
Mineraalvee maitse ja mineraalsus

Mineraalvee maitse ja sisalduse määravad mineraalvees sisalduvad mineraalid ning nende omavaheline vahekord.

Mineraalvetesid hinnatakse eelkõige lahustunud mineraalainete sisalduse mg/l kohta.

Jälgi, mis on sinu mineraalvee pudelile märgitud sest need andmed peavad olema etiketil esitatud. Tea mida jood.


Ülimalt madal 0 - 50 mg / l
Madal 50–250 mg / l
Keskmine 250–800 mg / l
Kõrge 800 - 1500 mg / l
Väga kõrge 1500 mg / l
Väga rikkalik 3000mg/l ja rohkem

Mineraalvee õige temperatuur

08.10.2019
Mineraalvee õige temperatuur

Sajandeid on joodud vett otse allikast looduslikul temperatuuril. Enamiku maa-aluste veinikeldrite temperatuur on 13 kraadi siis on loomulik, et ka 1 kraadi võrra veinitemperatuuri muutust võib muuta maitse oluliselt.

Kui omakorda muuta kõikide vete temperatuur 13 kraadi juurde, mõistame ja tajume koheselt kui erinevalt võivad veed maitseda. Maitse avaldub eriti mullidega vete puhul. Ütleme, et mida külmem vesi on, seda vähem me tajume maitseerinevusi.

Vett võib juua igal temperatuuril, kuid meil on teada, et temperatuuriga saab mängida. Nii võimaldab vett toiduga paremini siduda ja luua omavahelise sideme.  Allika Finewaters.com on soovitav vett juua:

Still ehk mullivaba 12C
Light (vähesed mullid) 14C
Classic (klassikaline, tugevamad mullid) 16C

 

Õigest kõrvitsaseemneõlist

08.10.2019
Õigest kõrvitsaseemneõlist
Kõrvitsaseemneõli on unikaalne – saab kasutada erinevate roogade valmistamisel, kasutada ihuhoolduses kui ka juua „ravi“ eesmärgil. Kõrvitsaseemneõli saadakse taimsest massist ning tasub teada, et kõrvitsaseemneid peab röstima kergelt, et saada seemnetest kätte vajalikke ühendeid, mis ainult suurendab kõrvitsaseemneõli väärtust.

Ehtsus

 

 • maailmas on vaid üks kõrvitsaseemneõli, mida toodetakse 1750 aasta esimese retsepti järgi. Äärmiselt oluline on sealhulgas nii kõrvitsasordil, kasvukohal kui ka retseptil, mida hindasid esivanemad.
 • Kõrvitsaseemneõlil on tähtis värv. Kvaliteetne kõrvitsaseemneõli on roheline, mitte pruun või kahtlaselt pruunikasroheline. Kõrvitsaseemneõli on särav, küllusliku värviga ning ei kindlasti ei ole hägune.
 • Kõrvitsaseemneõli on tummine. Kui sõrmele „kukutad“ piisakese õli, ei valgu see nahal laiali vaid jääb tilgana nahale üsna pikaks ajaks.
 • Kõrvitsaseemneõli peab olema meeldiva lõhnaga ja maitsega. Kindlasti ei ole õige kõrvitsaseemneõli mõru, kirbe.

 

Säilimine

 

 • kui oled pudeli avanud siis säilib kõrvitsaseemneõli 6 kuud. Kinnisena, pudelil olev tähtaeg näitab, millal on viimane kuupäev pudeli avamiseks –et kehtida täpselt 6 kuud avatuna.
 • Külmkapis hoides toode pakseneb ja tekib hägusus. See küll ei vähenda kõrvitsaõliseemne omadusi aga soovitame õli hoida kapis, mitte jahedas.

 

Mida kõrvitsaseemneõlis leidub?

F-vitamiin
A-vitamiin
E-vitamiin
B rühma vitamiinid
Vitamiin K
C-vitamiin
Mineraalid: magneesium, tsink, seleenium ...
Pole ime, et rahvapärimus väidab, et kõrvitsaseemneõli kooslus ja tohutu kontsentratsioon annab suurepärase tervise ja ennetuse viljatuse, impotentsuse, prostatiidi, eesnäärmehaiguste osas. 

Kõrvitsaseemneõli sisaldab palju rauda, mis omakorda on suurepärane vereloomes.
Kõrvitsaseemneõli suur fosfori ja kaltsiumi sisaldus aga luu, kõhre ja lihaskoe moodustamisele, mis on kasvava organismi jaoks ülioluline. 
Fosfolipiidid ja fütosteroolid mida kõrvitsaseemneõli sisaldab, peaksid naised üleminekuajal tarbima, et hoida eemal menopausi sümptomeid. Lisaks aitab kiirendada maksa rakkude taastumist, normaliseerida sapi moodustumist ja eristumist. Ka on fosfolipiididel limaskesta ja naha paranemise stimuleeriv toimega, aktiviseerides ja normaliseerides hüdrolipiidide barjääri.

Kõrvitsaseemneõli kasulikkus

õli sobib üldiseks tooniks ja tervendavaks looduslikuks abinõuks polüküllastamata rasvhapete, vitamiinide ja mineraalide allikana.

Lisades igapäevasele dieedile/toidujälgimisele annab kõrvitsaseemneõli vaheldust maitsete osas, olles samaaegselt veresoonkonna haiguste, ainevahetushäirete ja enneaegse vananemise vältimiseks ideaalne. Samuti on kõrvitsaseemneõli hea toksiinide puhastumisel.

 

 • Seedimine – kiirendab taastumist, kõrvaldab infektsioonid, parandab soolestiku tööd. Hea võimalus kombineerida meditsiinilise raviga koos: hepatiit, tsirroos, alkoholimürgitus, pankreatiit, gastriit, mao-ja kaksteistsõrmiksoole haavandid, ärritunud soole sündroom, kõhupuhitus, krooniline kõhukinnisus.
 • Südame ja veresoonkonnale: kõrvitsaseemneõli tugevdab veresoonte seinu, normaliseerib vere koostist ja omadusi. Kõrgvererõhu puhul kasulik, südame rütmihäired, kapillaaride haprus, migreen, isheemia, südamepuudulikkus, stenokardia, hüpotensioon, hüpertensioon, veenilaiendid

 

Lisaks regulaarne kõrvitsaseemneõli tarvitamine on hea veenilaiendite, närvisüsteemi stabiilsuse, unehäirete, allergia vähendamise, mälu parandamise, nägemisteravuse, energia taastamiseks.

Kõrvitsaseemneõli ei tohi kasutada kui oled ülitundlik kõrvitsale.

Õli kasutada kõhulahtisuse korral ettevaatlikult sest kõhulahtisus võib süveneda.
Kõrvitsaseemneõli ei ole soovitav kasutada inimestel kellel on sapipõie probleemid. Võib juhtuda, et kõrvitsaseemneõli aktiveerib sapipõit ning võib mõjutada setete vabanemist kanalites.

Kasutamine

Kõrvitsaseemneõli võib kasutada kõikjal ning maitseks lisada igale poole. Ainus mida ei tohi  - ära prae. Kõrvitsaseemneõli ei ole praadimiseks!

Kasutusalad: salatid; kastmed; kala; kartulid; köögiviljad suupisteid; lihatoidud; magustoidud; magusad kastmed.

Ihuhooldus

Kõrvitsaseemneõli on ideaalne ihuhoolduses kui on kuiv nahk; koorimine; ärritunud nahk;
kalduvus allergiatele; beebi nahahoolduse jaoks; lööbed; vananev nahk. Ideaalne pragunevatele huultele, kätenahale.
Juuksehooldudes soovitatakse juukseid õliga hõõruda ja lasta enne pesemist imenduda. Hoia rätt peas. Pesta tuleb juukseid vähemalt kolm korda sest õli on üsna „paks“.

Kõrvitsaseemneõli on jagatud kaheks: sissevõtmiseks ja välispidine kasutus. Ideaalne siseelundite haiguste jaoks ja ennetamiseks. Välispidine kõikide nahakahjustuste korral, samuti külmetuse korral.


Kasutamine: kõrvitsaseemneõli on hea võtta 30 minutit enne sööki või hommikul tühjale kõhule. Kasuta üks või kaks teelusikatäit korraga ja hea kui kolm korda päevas. Vähemalt üks kuu.

 

 

Mineraalvee põhimõisted

06.10.2019
Mineraalvee põhimõisted

Teatud haruldased geoloogilised tingimused loovad looduslikku mulliga (gaseeritud) vett. Peamiselt võib sellist mullivee (karboniseerumine) seostada vulkaanilise aktiivsusega, vulkaanilisest kihist pärit veega. 

Loodusliku mulliga mineraalveed on väga nõutud sest on leitud ja kliiniliselt tõestatud  vee raviomadused. Looduslik mull (süsinikdioksiid loodusest) aitab alati vees absorbeerida mineraale väga kõrgel tasemel.

 

Mineraalvesi Radenska on väheseid mineraalvetesid maailmas, mis on loodusliku mulliga mineraalvesi! 

Lisatud süsihappegaas

Tänapäeval lisatakse süsihappegaasi vett. Veepudeli avamine vabastab rõhu, lastes süsihappegaasil moodustada mullid. 

Vana ja väärtuslik?

Pudelivete puhul tuleb määrata etiketil tähtaeg. Kui vein vajab tanniini silumiseks aega, ei määra mineraalvee kvaliteeti siiski vanus, samas väga noorel veel, mida villitakse pudelisse, ei ole olnud aega mineraalide imendumiseks ning nende mineraalsus on tavaliselt väga madal. Samas võib maitselt tunduda äärmiselt puhas ja värske. Seisnud veel aga maitse tänu mineraalsusele tugevneb. 

Mineraalvee karedus

Mineraalvee kareduse määramiseks jälgitakse kaltsiumi ja magneesiumi taset.
Pehme 0-17,1mg/ö
Kergelt kare  17.1-60mg/l
Keskmiselt kare 60-120,g/l
Kare 180 mg/l 

Mineraalvee happelisus

Vee pH-faktor - pH mõõdab vee happesuse või leeliselisuse taset

 Happeline pH 5 - 6,7
Neutraalne pH 6,7–7,3
Kergelt leeliseline pH 7,3 - 7,8
Leeliseline pH 7,8-10

Puhtus

Mineraalvee ja üldiselt vee puhtus on oluline. Puhtus näitab kui hästi on vesi kaitstud ning selle määrab vee nitraaditase.

parim 0 - 1 mg / l
väga hea 1 - 4 mg / l
hea  4 - 7 mg / l
aksepteeritav 7-10 mg / l
joogikõlbulik 10-50 mg / l

Tähistused karboniseeritud mineraalvete kohta

Still – mullivaba
Light – vähesed mullid
Classic – klassikaline, sädelev, tugevamad mullid


Kasutatud materjal: wikipedia, finewaters.com, Radenska

 

 

Hooli oma lemmikust, kõrvitsaseemneõli

03.10.2019
Hooli oma lemmikust, kõrvitsaseemneõli

Meie kõrvitsaseemneõli pole mitte ainult maitsev vaid sellel on positiivne mõju tervisele. Ja mitte ainult! Sama kehtib ka neljajalgsete sõprade kohta. Kõrvitsaseemneõlil on koertele positiivne mõju kui enamikel teistel õlidel.


Miks on originaal kõrvitsaseemneõli koertele väärtuslik?
Koerad vajavad asendamatuid aminohappeid, rasvhappeid, vitamiine ja mineraale. Nagu inimestele, on ka mono-ja polüküllastumata rasvhapete osakaal koerte organismis rakkude metabolismiks ja paljude keha funktsioonide jaoks väga kasulik. Kuna koera organism ei suuda neid ise moodustada, imendub kõrvitsaseemneõli rasvhapped ideaalselt.
Regulaarse kasutamise korral soodustab see ka koera organismis vedelike olemasolu ja kuseteede haiguste ennetamise osas. Lisaks sisaldab kõrvitsaseemneõli mineraale ja vitamiine: seleen, kloor, raud, fluor, jood, kaalium, kaltsium, vask, magneesium, väävel, tsink, A-,B-, C- ja E-vitamiini.
Muide, regulaarne kõrvitsaseemneõli tarvitamine hoiab usside nakatumise eest. Ka on kõrvitsaseemneõli sajandeid kasutatud haavade parandamiseks. Samuti on kõrvitsaseemneõli hea põletikuvastase toimega, tugevdab füüsilist vastupidavust ja on hea aju arenguks, nägemise ja läikiva-tiheda naha-karvkatte jaoks.


Annustamine:
Kasuta kõrvitsaseemneõli regulaarselt. Sega õli koeratoiduga ning sinu sõbrale maitseb kindlasti!
Kõrvitsaseemneõli kogus sõltub koera kehakaalust:
väike koer saab päevas 0.5 teelusikatäit (umbes 2,5 ml)
keskmine koer 1 teelusikatäit (5 ml)
suur koer 2 teelusikatäit (10 ml)
 
Kuid võib võtta aluseks reegli: pool teelusikatäit 10 kilogrammi kehakaalu kohta.
 
Kõrvitsaseemneõli kasutamine välispidiselt:
Kõrvitsaseemneõli sobib ideaalselt käpahoolduses, lõhenenud naha, ekseemi, nahaprobleemide korral.
 
Kõrvitsaseemneõli säilita jahedas ja pimedas.
GEA originaal kõrvitsaseemneõli on maailma kõrvitsaseemneõlide "ema" ja geograafilise tähisega

 

 

Vähem rasva, rohkem muskleid

01.09.2019
Vähem rasva, rohkem muskleid
On teada fakt, et see mineraalvesi on väga hea magneesiumi, naatriumi, kaaliumi ja klooridide allikas.
 

Kliinilised uuringud Radenska Klassik mineraalvee kohta on olnud väga head!  On teada fakt, et see mineraalvesi on väga hea kaltsiumi,magneesiumi, naatriumi, kaaliumi ja klooridide allikas. Läbiviidud veeuuringud arstiteaduskonna ekspertide poolt Sloveenias, Mariboris asuvas Tervise Instituudis, kinnitavad mineraalvee Radenska Klassika uutest kliinilisteuuringute tulemustest: regulaarne mineraalvee tarbimine vähendab kehakaalu, kehamassiindeksi ja rasva kehas ning soodustab lihaste kasvu ja suurendab mineraalide hulka. 

See on tõesti unistuste kombinatsioon ning tekib küsimus, kas Radenska Klassika sobib kõigile?

Doktor Averelija Cencič (Terviseinstituut Mariboris, Sloveenia) juhendamisel uuriti Radenska Klassika mineraalvee sobivust sportlaste, mitte aktiivsete inimeste, nii naiste kui meeste hulgas. Tulemused veensid, et mineraalvesi sobib kõigile. Igapäevase tarbimise tulemusena (kolm kuud) vähenes kehakaal keskmiselt 2kg. Juues iga päev 1,5 liitrit Radenska Klassika mineraalvett muutmata käitumis- ja toitumisharjumusi, siis tõesti, keskmiselt kehakaal väheneb 2 kilogrammi. Samuti avastasid teadlased, et Radenska Klassika mineraavett tarbides väheneb kehamassiindeks kui ka rasvamass. Sportlased ja raske/füüsilise koormusega inimesed (sõltumata vanusest) oli märgata lihaste kasvu ning lisaks suurenenud mineraalide hulk. Radenska Klassika on suurepärane toidulisand.

Aktiivne eluviis: Radenska Klassika on suurpärane sportlasele, füüsilise/raske töö tegijatele, neile kes soovivad stimuleerida lihaste aktiivsust ja kasvu.

Mitteaktiivne eluviis: Radenska Klassika on suurpärane mitteaktiivsetele inimestele - regulaarselt juues Radenskat aitab mineraalvesi vähendada liigset kehakaalu ja keharasva ning aitab kaasa üldisele heaolule.

 Eakad: hea võimalus tagada ja parandada organismi mineraalide hulk ning imendumine. Lisaks on suurepärane lihastele. 

Radenska Klassika on sobilik kõigile!

Röstitud paprika

01.09.2019
Röstitud paprika

Parimatest parim on ahjus röstitud paprika. See mõnus suutäis külmal talvel...mmmm, toob soojad suvemeenutused meie toidulauale. Kui sa ise hoidistamisega tegeleda ei saa, siis tea, et meil on juba purki pandud parimate kokkade poolt, otse vahemerelisest piirkonnast röstitud punased paprikad. 

Kuid nagu me juba aimu andsime, siis paprikaid on imelihtne valmistada. Varu hunnik piklike punaseid paprikaid, võta parimat toiduõli (meie võtsime umbes 2dl Kanakis Fresh õli), 1 dl äädikat, küüslauku, soola, suhkrut.
Pesime ja kuivatasime paprika, asetasime eelsoojendatud ahju (200C) ning röstisime paprikad seni kuni nahk muutus osaliselt mustaks. Seejärel jahutasime paprikad, viilutasime (soovi korral võib lausa ribadeks hakkida). Vahepeal röstisime küüslaugu õlis,  lisasime soola ja maitsestasime suhkruga ning lisasime äädika. Jahtunud röstitud paprika asetasime purkidesse (purgid hoia eelnevalt 110 kraadi juures ahjus 10 minutit) ning lisa küüslaugu-äädika segu. Vajadusel lisa õli, et paprikad oleksid kaetud. Kaanetatud purgid aseta jälle ahju ja kuumuta 100 kraadini. Seejärel jahuta purgid aeglaselt. 

Moussaka

29.08.2019
Moussaka
 
Moussaka ehk mirjukirju maailm. Võta kuidas tahad aga samavõrd kui kihiline on seesama vormiroog on ka arvamused moussaka ümber. Kes kirjutab ja ütleb, et õige moussaka kreekas on ainult loomaliha hakklihast, kes aga väidab kindlalt, et kreekas valmistatakse ka lambahakklihast. Ja kui küsid kreeklaselt endalt, muiates ütleb, et tegemist turistidele mõeldud roaga. Ei olevatki päris see…

Meie ütleme, et moussaka on üks lihtne mugavustoit ja küllap on igal perel päris oma versioon omast Moussakast ja põhiline – peaasi, et tehakse seda mõnusat rooga!

Jah aga ikkagi veisest või lambast hakkliha? Eks see ikka sõltub sinu maitsest.
Kas baklažaan või kartul? Ikka baklažaan aga miks mitte teha eesti variant kartulitega?

Baklažaan: traditsiooniliselt praetakse baklažaaaniviilud kuid on variante kus kasutatakse grilli, keedetakse jne.
Meie kasutame ahju. Lõikame õhukesteks viiludeks ja katame soolaga. Miks? Selleks, et eemaldada liigne vedelik ja baklažaan ei muutuks kibedaks. Laseme seista vähemalt 30 minutit, seejärel küpsetuspaberil ahju ja küpsetada kuni muutub ilusasti kuldpruuniks.

Hakklihatäidis
Parim on veiselihast kuid paljud armastavad lambalihast moussakat. Meie jaoks on oluline, et valmistad nii, et just sulle maitseb. Meie armastame kaneeli ja oregano nüanssi – see on parim meeldetuletus, et tegemist ei ole bologenese kastmega vaid ikka moussakaga. Samuti on moussaka lihakaste tunduvalt paksem.

Béchameli kaste
Valmistatakse nii nagu ikka bechameli aga seekord lisatakse muna ning kaste peab olema paksem kui lasanjes oled harjunud kasutama.

Paneme vormiroa kokku
Ikka kihiti. Tee nagu lasanjet ainult plaatide asemel kasutame baklažaani. Nii mõnigi lisab riivsaia vahele, et oleks veidi krõmpsuv suutäis. Ülemiseks kihiks jäta bechameli kaste. Pane seejärel ahju ning küpseta kauniks kuldpruuniks. Meile meeldib lõpus katta juustuga ning seejärel küpsetame kuni juust on kenasti sulanud.

Vaja läheb:  baklažaani (viiluta õhukestes viiludeks) 1 kg, 1 tl soola, 2-3spl oliivõli.
Hakklihatäidis: 1 spl Kanakis Fresh oliivõli  , 1 sibul (lõika kuubikuteks) 3 küüslauguküünt (haki peeneks), 700g veiselihast hakkliha, kui soovid siis ½ tassi punast kuiva veini, 400g purustatud tomateid (parim Natureta kooritud tomatid, saab vaid meie esindusest ), 3 spl kobartomatitest pasta  , 250ml veiselihapuljong (ideaalne kui oleks isetehtud), 2 loorderilehte, 1,5tl suhkrut, 2tl oreganot/pune, ½ tl kaneeli kui kasutad tervet siis üks oks, ¾ tl soola
Bechameli kaste: 2 spl võid, 5 spl jahu, 625ml piima, ¼ tl muskaatpähklit (riivitult), ½ tassi 50g parmesani juustu (riivitud), 1 muna, 1 munakollane, 1,25tl köögiviljamaitseaineid, ¼ tl pipar
Pange baklažaanid kergelt kattuvad suuresse sõelasse. Puista peale veidi soola. Korda ülejäänud baklažaaniga.
Valmistamine: viilutatud balklažaan lase seista 30minutit. Vahepeal tee lihatäidis ja Bechamel kaste. Kuumuta ahi 240C kraadini. Kuivata baklažaan (kuivata hästi sest muidu jääb sinu roog soolaseks). Aseta ahjuplaadile pärgamendile ning küpseta. Vahepeal kata õliga. Küpseta umbes 15-20 minutit kuni on kergelt pruunistunud ja pehmenenud. Lase jahtuda.
Hakklihatäidis: kuumuta pannil oliivõli ning lisa küüslauk ja sibul. Seejärel lisa hakkliha ning prae kuni hakkliha on kenasti pruun ning on sõmer. Lisa veini ning lase podiseda paar minutit. Seejärel lisa ülejäänud koostisosad ning lase madalal tulel podiseda 15 minutit kuni on muutunud paksuks.
Bechamel kaste: või sulata pannil, lisa jahu ja sega umbes 1 minut. Seejärel lisa aeglaselt piim, seejärel segage regulaarselt 3-5minutit kuni muutub paksemaks. Lisa sisse riivitud juust, muskaatpähkel, maitseained ning lase jahtuda 5 minutit. Seejärel vahusta sisse munad.

Paneme kokku:
Jahuta ahi temperatuurini 180C ning valmista ette ahjuvorm. Alumiseks kihiks pane baklažaan, siis hakklihatäidis ning veidi Bechamel kastet. Kui soovid, lisa riivsaia. Seejärel aseta uus kiht baklažaane ja seejärel hakklihatäidis ja nii korda kuni viimaseks kihiks jäta Bechamel kaste.
Küpseta 30-40 minutit kuni on kuldpruun (meie oleme enne lõpliku valmimist katnud veelkord riivitud juustuga).
Ahjust võttes lase vormiroal kindlasti seista.
 
 

Maailma tumepunaseim vein. Et kunagi ei ununeks lugu. Rex

27.08.2019
Maailma tumepunaseim vein. Et kunagi ei ununeks lugu. Rex

Maailma tumepunaseim vein. Et kunagi ei ununeks lugu. Rex

Meie riiulitel leidub erilisi veine. Kindlasti kuulub au ja uhkus maailma tumepunasemale veinile nimega Rex. Juba Refošk ise on ainulaadne, eelkõige oma värvuse  ja antioksüdantide sisalduse poolest (tumepunaseim/must vein) ja maailma kuulsaima seelikuküti Casanova lemmikvein, millega ta naisi meelitas.  Teada on, et seelikuküti loendamatute magamistubade uksi avas Casanova sarm ja viis kuidas ta naisi kohtles. Olles osavõtlik, mõistev, kannatlik ning teades väga hästi, et tee naise magamistuppa viib ikka läbi südame, kõrvade ja parima Refošk veiniga. 

Täna Refošk on pühendatud Itaalia kiirauriku Rex auks.  

1. augustil 1931 vette lastud 51 062 tonnise brutomahuga Rex oli suurim laev, mis Itaalias kunagi ehitatud. 1933. aasta augustis ületas Rex Atlandi ookeani keskmise kiirusega 28,92 sõlme ja sai niimoodi esimese ja ainsa Itaalia laevana „Sinise lindi” omanikuks. Kuid sõidul läänest itta ei suutnud Rex kunagi teiste laevade varasemaid rekordeid purustada. Rexi interjöör oli luksuslik ning kujundatud itaalia barkoki stiilis. 2400 m² ja läbi kahe teki ulatuv ballisaal oli suurim ruum, mis tolle ajani ühte laeva ehitatud.

1939. aasta oktoobris jäi Rex Lõuna-Itaalias Bari sadamas ankrusse. Seoses liitlaste vägede edasitungimisega otsustati viia Rex üle Trieste  sadamasse. 1944. aasta septembris, kui Itaalia oli juba kapituleerunud, võitlesid poolsaarel ikka veel Saksa väed. Sakslased kavatsesid takistada liitlasi ning otsustasid 268 meetri pikkuse Rexi uputada. Inglased tahtsid laeva säästa. Kui aga Inglise luurelennukitelt nähti, et aurik liigub aeglaselt mööda rannikut, otsustati siiski Rex ohvriks tuua.
8. oktoobril 1944 ründasid Inglise lennukid Rexi. Aurik sai kahe õhurünnaku ajal ühtekokku 123 pommitabamust, süttis põlema ja vajus päev hiljem Koperi lahes madalas kohas põhja. Hiljem tõsteti laev üles ja aastatel 1947/48 lammutati Rexi vrakk Sloveenias.

Maailma tumepunaseim vein sisaldab rikkalikult antioksüdante, muutes veini kergelt hapukaks.
Maailma tumepunaseim vein on ideaalne erinevate liharoogadega, kuivatatud lihaga
Maailma tumepunaseim vein ei ole taniinine ehk ei tee suud „paksuks“
Maailma tumepunaseim veini soovitatakse Sloveenias naistele 20g ööpäevas ja meestele 50g ööpäevas
Maailma tumepunaseim vein oli Casanova lemmikvein
Maailma tumepunaseim vein on pühendatud aurik Rex mälestusele
Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib teie tervist kahjustada.

 

Kreeka tuli Eestisse

23.08.2019
Kreeka tuli Eestisse

Kuidas maitseb oliivipasta, sillerdav oliivõli, granaatõunast balsamico, veiniäädikas ja mis meki annab oregano otse Kreekast toodud fetaga.

 

Kuidas kõlab kreeka keel siinsamas, meie esinduses – ehk kes esmaspäeval meie esindusse sattus, said tuttavaks Terje ja Panayiotisega.

Terje ja Panayiotis jälgivad Kreekas kohapeal olles, et iga oliiv, mis purki pannakse on käsitöö ja meie retsepti järgi valmistatud.

Oliivõli on pressitud ikka ehedalt ning petimez ei sisaldaks lisatud suhkruid. Suurepärane võimalus küsida näha ja maitsta toodete kvaliteedis ja eheduses.  Meil on heameel, et kohale tuldi nii kodumaalt kui otse Kreekast ja saime palju uusi toredaid sõpru.

Kui aga juba nii kaugelt meile külla tuldi, tegime loomulikult kreeklastele ka Eestimaa tutvustuuri ning külastasime Rannapungerjat, kolasime Sibulateel ning ööbisime Nelijärvel. Oli meeleolukas ja vaheldusrikas seiklus!

 

 

Tšernobõli ekskursioonide korraldaja ametlik koostööpartner

16.08.2019
Tšernobõli ekskursioonide korraldaja ametlik koostööpartner

Tšernobõli ekskursioonide korraldaja ametlik koostööpartner Pull Punt võimaldab lihtsalt ja usaldusväärselt osta pilet Tšernobõli ekskursioonile. 

EKSKURSIOONID ON PEATATUD  KUNI VIIRUSEPUHANGU LÕPUNI!

Tšernobõli tuumajaama eraldustsoon on vabaks läbipääsuks keelatud territoorium. Huvi Tšernobõli tragöödia ja keelutsooni vastu on suur ning igal aastal tuleb sinna üha rohkem inimesi. Tšernobõli linn on praegu elamiskõlbmatu. Seal asub eraldustsooni administratiivkeskus, kus elab ajutiselt administratsiooni ja seda teenindavate firmade personal. Alaliselt seal inimesi ei ela ning erikorraldajatega pääseb territooriumile.

 

Vaata ka siia: Tšernobõli ekskursiooni tagasiside  

 

Kirjeldus: ekskursioon Tšernobõli algab kell 8.00 kokkulepitud väljasõidupunktis (täpsem info osalejatele). Toimub passide, riietuskoodide jne kontroll. Sõit piirikontrolli kestab kaks tundi, mille ajal näitame dokumentaalfilmi Tšernobõli kohta. Giid tutvustab mahajäetud külasid ning teeb lühikese kokkuvõtte keelutsoonis haldusjaotuse, ohtlike jäätmete ultiliseerimise jms kohta. Iga osaleja kirjutab alla lepingule, mis on kehtestatud kui külastate keelutsooni. Kahes piirikontrollis toimub dokumentide kontroll ning iga osaleja saab kaasa riikliku kiirgusmõõtja + gps (andmete koguja, ilma digitaalse näidikuta. NB. Dosimeetri saab eraldi tellida)

Peale Tšernobõli külastatakse ka Pripjati kummituslinna ja ka radarit Duga 3. Tšernobõlist lahkudes toimub mõlemas piirikontrollis kohustuslik kiirguskontroll. 

Ekskursioon* sisaldab:

 • edasi-tagasi sõit Kiiev-Tšernobõl-Kiiev, kokku kestvus 8.00 – 19.00/19.30
 • ekskursioon Tšernobõli, kummituslinna Pripjat, radar Duga3
 • giidi teenus
 • lõunasöök – võimalik saada ka vaid taimetoitu
 • kiirgusekontroll mõlemas piiripunktis

 

*Ekskursioone saab tellida ühe- ja mitmepäevaseid (koos majutusega), privaat-ekskursioonina ka venekeelne


* Mitmepäevane ekskursioon - juhul kui ööbimine toimub tsoonis asuvas hotellis, on alates kella 20.00 täielik liikumiskeeld hommikuni.  


* Mitmepäevane ekskursioon - ööbimine 5km enne tsooni maamajas järvekaldal ( 49 eur/  kahene tuba) 

Hind: 90€ inimene  ( ühepäevane ekskursioon)

Hind: alates 275€ inimene ( kahepäevane ekskursioon,) 

Vajalik: pass (kehtivusaeg peaks olema vähemalt pool aastat), edastada meile passist koopia

 

 

Miinusega F- ehk mis on FLUORIID joogi- ja mineraalvees?

13.08.2019
Miinusega F- ehk mis on FLUORIID joogi- ja mineraalvees?
Miinusega F- ehk mis on FLUORIID joogi- ja mineraalvees?
 
Fluoriid osaleb hammaste ja luude mineralisatsiooniprotsessis, muutes hambaemaili tugevaks ning vastupidavaks hapetele.
 
Seetõttu on vajalik, et inimene saaks teatud hulga fluoriidi, mis tagab loodusliku kaitse kaariese eest. Toote etiketil tuuakse fluoriidi sisaldus välja tähega F millel on väike miinus paremal nurgas. Eestis on fluoriidile kehtestatud piirnorm joogivees 1,5 mg/l.

Pikaajalisel fluoriidirikka vee tarbimisel hakkavad avalduma fluoriidi toksilised mõjud. Esmalt tekib hambafluoroos (kui vees on fluoriide üle 1,5 mg/l).
 
Hambafluoroos on jäävhammaste struktuuri püsiv kahjustus. Fluoroos areneb välja hammaste arengu perioodil varases lapseeas. See avaldub algstaadiumis valgete või pruunikate laikudena hammaste pindadel. Hambad kaotavad läike ning email muutub hapraks.
 
Raskematel juhtudel email mureneb ja langeb tükikestena välja. Fluoroosi raskusaste sõltub saadud fluoriidiannusest.
 
Hambafluoroos jääb kogu eluks – ravi on ainult kosmeetiline. Veel kõrgemal fluoriidisisaldusel võib areneda luustikufluoroos (üle 4 mg/l). Uuringud näitavad, et fluoriidid suurendavad ka luumurdude, vähi ja kilpnäärmehäirete esinemise riski.
 

Radenskas Naturelles on fluoriide 0,2mg/l kohta ja Radenska Classikus 0,5mg/l kohta.
 

Sidrunimaitselised kartulid RETSEPT

10.08.2019
Sidrunimaitselised kartulid RETSEPT

Kreeklased armastavad ahjukartuleid nimega Patates Lemonates, ehk siis maakeeli sidrunimaitselised ahjukartulid

Retsept on imelihtne, pese, koori, tükelda kartulid, aseta kaussi, vala peale tubli sorts esimese külmpressi oliiviõli, pigista juurde sidrunimahla (vaata koguseid retseptist), lisa veidi soola, pipart ning värskeid või kuivatatud ürte (eriti hästi sobivad oregano ja rosmariin). Võid lisada ka mõned küüslauguküüned. Sega korralikult läbi ja pane ahju küpsema Sobib liha, kana ja kala kõrvale, Καλή όρεξη!

HEA TOIDU FESTIVAL - GRILLFEST

30.05.2019
HEA TOIDU FESTIVAL - GRILLFEST

Oleme olemas Pärnus, 7 ja 8 juuni Hea Toidu Festivalil- Grillfestil. Sissepääs on tasuta ja meie asume Naudingute alleel.

Eesti Toidumessil - SÖÖMA! Vinakoperi veinidega

05.04.2019
Eesti Toidumessil - SÖÖMA! Vinakoperi veinidega

VinaKoper veinid on Eesti Toidumessi eksponent.

Just just! Tule meile külla Eesti Toidumessile Sööma!


Reede ja laupäev, 3.-4. mai 2019, Tallinna Lauluväljak, kell 11-20, sissepääs tasuta!

 

Esmakordselt on Eestisse jõudnud viinamarjasiirup Petimez

19.02.2019
Esmakordselt on Eestisse jõudnud viinamarjasiirup Petimez
Esmakordselt on Eestisse jõudnud viinamarjasiirup ehk Petimez!
 
Kanakis toodab vaid parimast toorainest ning on maailmas tipprestoranide poolt nõutud. Nüüd võid sinagi tippkvaliteeti omada!
Petimezi on traditsiooniline kreeka viinamarjasiirup ja kuna seda tehakse viinamarjadest (ehk siis täpsemalt viinamarjavirdest), siis on ta maitse mõnusalt magusapoolne. Mesi ja petimezi ongi ühed maailma vanimad „magustajad“.
Petimezis on rikkalikult antioksüdante, A, C ja B vitamiine ning mineraalne, nagu näiteks rauda, kaltsiumi ja magneesiumi.
Petimezi sobib suurepäraselt suhkru asendajaks.

MIDA TEHA selle petimeziga?❤️

Mina kasutan petimezit täitsa palju, hommikuti pudru, jogurti sisse (teeb magusamaks ja annab sellise mõnusa maitse) või siis siristan muna/avokado näkileivaampsule. Lõunal, õhtul rohelise salati, kinoa, tatrapudru, juustu peale. Kreeklased kasutavad petimezit ka kõiksugu küpsetistes, mille retsepti ma varsti jagan ;)
ja lõpetuseks: eelmisel aastal uuriti, et millistes maailma kohtades elavad inimesed kõige kauem ja üheks selliseks kohaks on Ikaria saar Kreekas. See saar on kusjuures kuulus petimezi tootmise ja kasutamise poolest.

Söö, naudi, armasta Kreeka moodi, esimese Petimezi maaletooja
 
 

Sisaldab sulfiteid - alarm võhikule veinihuvilisele

06.02.2019
Sisaldab sulfiteid - alarm võhikule veinihuvilisele
Contains sulfites ehk maakeeli „sisaldab sulfiteid“. Kuidas võib lumepallina teema veerema minna- algaja veinihuviliste jaoks mõjub see tõelise alarmina – uhh, mingi tundmatu kemikaal. Või siis sulfitid on need, mis peale joomist pea valutama panevad.
 
Tegelikult on sulfititel pikk ajalugu. Juba antiikajal tuli mõelda, kuidas toidus bakterite vohamist vältida. Kus on toit, õhk, niiskus ja ka soojus – seal bakteritel elulugu pihta hakkab. Nii võime ruttavalt juba öelda, et sulfititel on roll veinis värvi säilitada ja veini ka stabiliseerida. Juba sajandeid tagasi propageeriti, et veini väävliga käsitleda tagab see veini pikaajalise säilimise tema pikal teekonnal sihtkohast sihtkohta. Eks on ju mõistetav – tegemist on elava tootega.

Iga käärimine moodustab sulfiteid

Tegelikult tekib sulfiteid ka viinamarja käärimise käigus, seega 100% sulfitite VABA veini pole võimalik toota. Alati, iga kääritamine toodab sulfiteid.

Puuviljad, pähklid sisaldavad kordi rohkem sulfiteid
Ka leivateo, ka õllevalmistamise käigus tekib sulfiteid. Tihti toidus sisaldub sulfiteid rohkem kui ühes veinipudelis. Kõik kuivatatud puuviljad, pakendatud lihad, sügavkülmutatud tooted, eelküpsetatud taignad, puuvilja kontsentraadist tehtud mahlad, moosid, konservid sisaldavad rohkem sulfiteid kui vein. Tavaliselt kuivatatud puuviljad, pähklid 10 korda rohkem.
Sulfiteid pannakse veiniteo käigus lisaks – värsketele marjadele, käärivale massile kui ka valminud veinile. Enne villimist pudelisse lisatavad sulfitite kogus sõltub veini ph-tasemeset, alkoholi kangusest ja suhkrusisaldusest.

Punases vähem, valges rohkem

Punased veinid on oma parkainetele iseenesest stabiilsemad. Valgetesse tavaliselt läheb rohkem sulfiteid ja kõige enam leidub neid dessertveinides. Loomulikult jääb igasugune tarbimine mõistuse piiridesse ning päevane soovitav kogus on kuskil 60mg ringis. Pudel veini sisaldab kuskil 170mg. Magusates veinides maksimumkogus on 400 mg/l, kuivadel siis 250mg. Kui nüüd lisaks süüa hunnikus pähkleid ja kuivatatud puuvilju võib tekkida organismis astmale sarnaseid reaktsioone – köha, punetav kehalööve.

Peavalu pärast veini joomist

Peavalu tuleb otsida aga parkainetest ja olgem ausad – vahel ka liigsest kogusest. On teada, et 99,8% rasvastikust on sulfitite suhtes täiesti tolerantne. Ettevaatus kulub marjaks eelkõige astmahaigetel.

Ei ole olemas 100% sulfititevaba veine

Väide, et on olemas 100% sulfititevaba veine – ei vasta tõele. Vein on elus ja pidevas muutumises. Sulfitid on käärimisprotsessis kõrvalsaadusena tekkivad väävliühendid, mis toimivad säilitusainena pärmseente ja bakterite vastu – mis vohades veini hästi kiiresti „metsa“ keeravad. Jah, ainuüksi käärimisel tekkivad sulfiteid ei ole piisavalt, et pudel veini säiliks pikemalt. Seega kõik veinitootjad peavad mikroobide ohjeldamiseks veinile sulfiteid täiendavalt lisama. On nõutud, et siltidel oleks märgitud sulfitite olemasolu neil kellel ületab sisaldus 10 mg/l kohta , mille tulemusena hakkasid piiril „mängijad“ näitama siltidel kui sulfititevaba vein – mis iseenesest päris tõele ei vasta.

Tagasi peavalu juurde

Tagasitulles peavalu juurde. Oleme nõus, et veini kogus võib määrata järgmise päeva peavalu olemasolu või mitte – on siiski uuritud ja puuritud, et samadel inimestel valutab pea ka siis kui joovad väiksema sulfitite sisaldusega veine. Kui sinul peale veini joomist, isegi tilgakese pea valutama hakkab – siis on see lihtsalt sinu eripära ning kuigi avastatud pole probleemi põhjust, siis tasuks pigem kahtlustada histamiini ja türamiini, kaht punaveinis sisalduvat loodusliku päritoluga kemikaali, mis võivad mõjutada vererõhku ja põhjustada peavalu.
Sulfiteid saab veinist ka „eemaldada“ ehk lisada tuleb vesinikülihapendi ehk vesinikperoksiidi (H2O2) lahust. Vesinikülihapendi oksüdeerib sulfiteid, teisendades need vesiniksulfaadiks, millel sulfititega seonduvaid soovimatuid tervisemõjusid pole. Spetsialistid on juba ammu soovitanud lisada veinile paar tilka vesinikperoksiidi, mis vähemalt teoreetiliselt peaks joogist eemaldama kõik sulfitid.

Sulfitite vaba vein = sulfitite sisaldus on lihtsalt väiksem
Sulfitite vaba vein tähendab seega lihtsalt seda, et sulfiteid ei ole veiniteo käigus juurde lisatud (või on nende sisaldus minimaalne).  Samuti BIO tähis ei määra sulfitite määra vaid näitab kas viinamarjad on mahedalt kasvanud või mitte. Üldiselt viinamarjade väljad ongi üks suur mahekasvandus, kõrgel mägedes, eemal saastest.

Lapsed tulid külla

15.07.2018
Koostöö on tore töö koos.
 
Meie õuel on olemas savikoda kus käsitsi tööd saab teha ning oma kätega nii mõnigi tore käsitöö valmib!
 
Ja nii tore on, et toredal päeval tuldi ka meid uudistama ning ühtteist Sloveeniast targemaks saime :-)
 
Suvi on ka tore!
 

Oleme raadios

05.07.2018
Oleme raadios

 

Oleme raadios

 
Pole me papist poisid vaid ikka käime rääkimas Sloveeniast. Nüüd siis raadiost. Äge vaheldus ja põnev ka! Kui ainult niipalju rääkida poleks ja valima peab :-)
 
 
 
 
 
 

 

Suursaadiku külaskäik

24.02.2018
Suursaadiku külaskäik

24. veebruaril külastab meid ikka Sloveenia Suursaadik oma abikaasaga.

Aitäh, et olite meiega need aastat!

Viimased võimalused sest Sloveeniat hakkab esindama uus Suursaadik.

Järgmiste kohtumisteni Robert ja Marjana!

 

Toiduõlide degusteerimine

14.02.2018
Toiduõlide degusteerimine

Millised õlised hetked! Kuidas mekib Kalamata mãgedest pãrit oliividest pressitud ehe oliivõli või milline maitsevahe võib olla bioõlil ja kodus pressitud oliivõlil. Ja kui hãsti mekib päevalilleõli, kui mõnus võib olla trûhvliôli, küüslauguõli, rosmariiniga.... mmmm milline vahe on Gea originaal kõrvitsaseemneõlil ja kaubandusvõrgus saadava kõrvitsaõlil... ja nämm kui head on ühed Kalamata oliivid! Aitãh sulle kes kohale tuli ja targemaks sai!

 

 

Miks peab jooma mineraalvett?

02.01.2018
Miks peab jooma mineraalvett?
Miks juua vett?
 
Toome teieni vaid mõned punktid, miks on vee joomine oluline. Kehas leiduvad toksilised aineid väljutatakse organismist neerude ja põie kaudu, mida kõike rakendab töösse vesi seega on äärmiselt oluline, et me jooksime piisavalt sest ...
 
Mineraalvee joomine aitab kaasa heale seedimisele kaasa ning aitab kaasa rasvade ainevahetusele, soodustab rakkude uuenemist ja ergutab keha üleliigsest rasvast vabanema.

Mineraalvee joomine annab lisaenergiat.

Mineraalvee joomine langetab neerukivide tekkimise riski.

Mineraalvee Radenska joomine aitab ennetab vereringehäireid, liigesepõletikku ja luude hõrenemist.

Mineraalvee joomine aitab vältida haigestumist.

Mineraalvesi taastab higistamisega kaotsi läinud mineraalained ja vitamiinid.
Enne trenni ja treeningu ajal joomine annab energiat ja vähendab krampide ja nikastuste tekkimist. Eriti hea on juua mullivaba vett, milleks parim on Radenska Naturelle

Regulaarne vee joomine turgutab aju ja aitab keskenduda.

Vee joomine mõjub hästi nahale, sest siis ei ole nahk nii kuiv ja nahal on lihtsam vabaneda mürkidest ja bakteritest. Tulemuseks on tervem, nooruslikum ja kaunim nahk.

Mineraalvesi Radenska toetab normaalset soolestiku tööd ja aitab vältida kõhukinnisust.

Vesi on ainus asi, mida me joome/sööme, mis ei sisalda kaloreid. Ilmselgelt lihtsa põhjusega, et me seda rohkem jooksime!

Vesi soodustab hormoonide ja toitainete liikumist, mistõttu vabanevad ka endorfiinid ja tunned end õnnelikumana.

Parim mineraalvesi, et püsiksid terve, energiline ja õnnelik on Radenska!
 

Mineraavee gastronoomia

28.11.2017
Mineraavee gastronoomia

Mineraalvee gastronoomia

Looduslikul mineraalveel on omaette staatus teadjate gurmaanide hulgas. Juba mõnda aega ei ole looduslik mineraalvesi ainult janukustutaja vaid midagi palju enamat.

Härra Masche, maailma tuntumaid sommeljeesid ja populaarse raamatu „Fine Waters“ autor mainib, et „ vesi on gurmaanide trend sel sajandil“.
Trend tarbida pudelivett, eriti loodusliku mineraalvett on kasvav ja populaarne prestiižetes restoranides ja baarides: loodud on spetsiaalsed mineraalveemenüüd nii nagu veinimenüüd. Lisaks valikus pakutakse vaid parimaid veesid.
Looduslik mineraalvesi pakub toitumisnaudinguid toidu ja joogi kõrvale sõltuvalt vee mineraalsusest ja karboniseeritusest. Vett serveeritakse söögiisu tekitamiseks, samuti on vesi hea kerge jook toidu või snäkkide kõrvale.
Õige mineraalvesi sisaldab looduslikku mulli ning mineraalained on sobivad vahekorras mida inimorganism vajab.
 
VEE SERVEERIMINE
Looduslikku mineraalvett serveeritakse alati originaalpudelis, et säilitada looduslik puhtus ja organoleptilised omadused (ehk meeltajutavad omadused: toidu, vee või mõne muu aine omadused, mis on tajutavad inimese meeleelunditega. Vee puhul: värvus, maitse, lõhn ja väljanägemine).
Parim vee maitse avaldub alles siis kui vett juua võimalikult õhukesest klaasist valmistud veeklaasist. Mullidega vee jaoks ei sobi suured ega “lehtri” kujuga klaasid. Parem on valida klaas, mis hoiab mulle võimalikult kaua õhku lendumast.
Looduslike mineraalvete joomisel ei soovitata lisada midagi. Jää ja värske sidrunilõik võtavad mineraalveelt tema maitse eripära ja omadused. Värske sidruniviil muutub vee aroomi ning happesus muutub häirivaks ja domineerivaks saab sidrunimaitse. Jääkuubik vähendab mineraalvee temperaaturi ja lahjendab maitset. Tunnustatud sommeljed soovitavad serveerida loodusliku mineraalvett temperatuuril 8 kuni 10C
Mulliga mineraalvesi serveeritakse alati ülalt kitsamaks minevas klaasis.

MINERAALVESI SÖÖGI JA JOOGIGA
Söögiisu tekitamiseks on soovitav serveerida rohkete mullidega vett, mis stimuleerib vereringet.
Kergete eelroogade juurde (pasta, salatid) on soovitav pakkuda väiksemate mullidega mineraalvett, mis ei varjuta aroomi.
Kreemjate suppide ja rasvarikaste toitude kõrvale sobib juua mullivaba vett. Mullid ehk süsinikdioksiid ja kombinatsioon erinevatest rasvadest tekitab suhu metalse maitse.
Vürtsikate liharoogade juurde soovitavad eksperdid aga rikkalikult mineraliseeritud vett, milles on vähem „mulle“. Selline kombinatsioon intensiivistab maitset. Sarnane kombitatsioon sobib ka kalatoitude juurde.
Looduslik mineraalvesi stimuleerib maitsemeeli. Seetõttu on keelel ja suuõõnel tugevam, parem tunnetus maitsetele ja aroomidele.
Vesi on ka suurepärane kaaslane veinidele, tuues välja ning rõhutades veinide omadusi. Sarnane efekt toimib ka viski ja teiste alkohoolsete jookidega.

Eesti keelde tõlkis: Ragnar Reikop , kasutatud materjalid http://www.radenska.si/vodapedia/voda-v-gastronomiji/
 

Kõrvitsaseemneõli video!

17.07.2017

Õige kõrvitsaseemneõli ihuhoolduses

15.07.2017
Õige kõrvitsaseemneõli ihuhoolduses
Imeline on kõrvitsaseemneõli, kasuta sisemiselt ja välimiselt ning sa näed!
 
Kui sul on kõõm – kasuta originaalõli!
Vaja läheb: 1tl Štajerska-Prekmurje kõrvitsaseemneõli, ½ lusikatäis brändit või konjakit ning 1 munarebu.
Sega koostisosad, hõõru saadud segu peanahka ning lase segul veidi imenduda. Seejärel pese juuksed puhtaks. Kindlasti tee seda kuurina pikema aja jooksul.

Kui sul on värvilised ja hõredad juuksed siis vajad
25ml Štajerska-Prekmurje kõrvitsaseemneõli ning 25 ml oliivõli
Sega mõlemad õlid hästi läbi ning hõõru segu õrnalt juustele. Seo rätik pähe ja lase segul imenduda mitu tundi – ideaalne kui üleöö. Seejärel loputa jap ese juuksed korralikult šampooniga.

Kõrvitsaseemneõli küünehoolduses
Vaja läheb: 10 ml Štarjeska-Prekmurje kõrvitsaseemneõli, 10 ml riitsinusõli, 5ml oliivõli.
Sega õlid omavahel, kanna kord nädalas sõrmedele ja küütele.

Kõrvitsaseemneõli vannis
Selleks, et sinu nahk oleks tänulik, kasuta kõrvitsaseemneõli vannis. Selleks vajad 1 teelusikatäis kõrvitsaseemneõli (originaal), 1 supilusikatäis jahvatatud kõrvitsaseemneid (nt kohvimasinas, köögikombainis), 200 ml mineraalvett.
Sega omavahel koostisosad ja lisa vannivette.

Kõrvitsaseemneõli massaažiõlina
Vaja läheb 100ml Štajerska-Prekmurje kõrvitsaseemneõli, 50ml päevalilleõli, 50 ml oliivõli.
Sega õlid korralikult omavahel ning säilita õlisegu tumedas pudelis. Võid lisada eeterlikku õli kui soovid lõhnavat õli (kummeliõli, teepuuõli, melissiõli jne). Eelkõige sobib massaažiõli ennetava nahahooldusena – niisutava toimega.
 
 
 

Linnaleht käis külas

12.05.2017
Linnaleht käis külas

Peale ajakirjade ja lehtede ning erinevate klubide, firmade külastamise, leiavad meid ka lehed. Nii sündis artikkel Linnalehes Sloveeniast kus saime kirja kogu ajaloo ja palju seiku meie elust.

 

Meie tooted ja medalisadu rahvusvahelisel põllumajandsmessil!

12.02.2017
Meie tooted ja medalisadu rahvusvahelisel põllumajandsmessil!
Rahvusvahelisel põllumajandusmessil on Gea toiduõlid saavutanud
2017 - toiduõli kategooria - KULDMEDAL mustristiköömneõli 2016 - toiduõli kategooria - KULDMEDAL kookosõli, külmpressitud• 2015 - toidurasvade kategooria - KULDMEDAL rapsiseemneõli• 2013 - toiduõli kategooria - KULDMEDAL kreekapähkliõli• 2012 - toiduõli kategooria - HÕBEMEDAL GEA kanepiseemneõli • 2011 - ekstra neitsioliiviõlide kategooria – KULDMEDAL GEA ekstra neitsioliiviõli • 2010 - kõrvitsaõli kategooria - KULDMEDAL GEA Štajersko Prekmursko kõrvitsaseemneõli
Gea kõrvitsaseemneõli on maailmas tunnustatud kulinaarse tipuna ning just Geal on pikad traditsioonid ja õigused toota ajaloost tulenevat vanima retsepti alusel seda õiget ja originaal kõrvitsaseemneõli. 1750 aastast alanud traditsioon on Sloveenia uhkus ning 1904 aastast on Gea õlitehasel ametlik õigus seda algupäraselt toota. Alates 2012 on Gea kõrvitsaseemneõli kaitstud geograafilise tähisega ning kantud Euroopa geograafiliste tähiste registrisse .
 

Ainus ja õige kõrvitsaseemneõli saadaval ka Eestis!

11.02.2017
Ainus ja õige kõrvitsaseemneõli saadaval ka Eestis!
Štajerska-Pekmurje kõrvitsaseemneõli on kaitstud põllumajandustoode ning tähistatud geograafilise tähisega. Štajerska-Pekmurje kõrvitsaseemneõli on ainus ja õige kõrvitsaseemneõli, mida toodetakse 1750 aasta esimese toodetud õli retsepti järgi.
Korraliku kõrvitsaseemneõli 1liitri tootmiseks on vaja 33 keskmise suurusega kõrvitsat!
Kõrvitsaseemneõli annab terve naha! Kõrvitsaseemneõli kasulikke mõjusid nahahooldustoodetes on tunnustatud juba mitu sajandit. Õli sisaldab vitamiine A ja E, mineraale, fütosteroole (fütosterool on tuntud kui keharasva vähendav aine ning vitamiinid soodustavad iseeneseslikku rasvapõletamist) ja mikroelemente mis on naha,juuste ja hammaste jaoks hädavajalikud. Nii saab kõrvitsaseemneõli kasutada loodusliku nahahooldusõlina, mis toidab ja noorendab nahka. Sobib kasutamiseks ka massaažiõlina.
Kõrvitsaseemneõli on sobilik südamehaiguste, vaskulaarhaiguste ja eesnäärmevähi ennetamiseks.
Kõrvitsaseemneõli on ideaalne põie ärrituste korral. Põie ärritus on tavaline probleem naiste hulgas, eriti menopausi ajal kuid kõrvitsaseemneõli sobib ideaalselt ka urineerimissageduse muutumisel (vähenenud urineerimisvoog, valulik urineerimine) – nende sümptomite leevendamiseks kasutatakse kõrvitsaseemneõli muide ka traditsioonilises meditsiinis.
 

Radenska maailma parim mineraalvesi on Eestis

16.07.2016
Radenska maailma parim mineraalvesi on Eestis

Sloveenia Suursaadik Robert tuli külla

16.06.2016
Sloveenia Suursaadik Robert tuli külla

SLOVEENIA SUURSAADIK ROBERTI KÜLASTUS

 
Hästi tore on kui Sloveenia Suursaadik meile ikka ja jälle külla tuleb. Väikesed toredad hetked, mis liidavad kauaks. Tore, et oleme üksteist leidnud! Maapealne paradiis on koht kuhu igaüks meist korra elus peaks sattuma!

Euroopa parimad toiduõlid Gea nüüd ka Eestis!

11.03.2016
Euroopa parimad toiduõlid Gea nüüd ka Eestis!

Gea kvaliteetsed õlid on tuntud kogu maailmas ning meil on tore kuuluda maailma! Toitu tervislikult, kasuta vaid kvaliteeti!

Oleme esimesel laadal

13.06.2015
Oleme esimesel laadal

Pärast pikki aastaid Sloveeniat tutvustades, tõime esmakordselt Eestisse esimesed Sloveenia tooteid ning oli tore, et esimesel laadal üllatavalt hästi vastu võeti!

 

Artikkel "Psühholoogia"

12.05.2015
Artikkel "Psühholoogia"
"Nuustakult alanud reis muutis perekonna reisisõltlaseks"
 
Üks tore suur artikkel meie reisidest, psühholoogiast ja toimetulekust.
Oli tore artiklit kirjutada ning meendutada kui õnnelikud me oleme!
 

Artikkel "Toit ja Trend"

13.10.2014
Artikkel "Toit ja Trend"
Toit ja Trend. Võileib kindalaekas või praad restoranis. Artikkel 2014
 
Kuidas lastega reisida, kuidas autoga reisida, kuidas auto ja lapsed koos käivad?
 
 
Just sellest sai artiklis palju lobisetud ning väikeseid nippegi jagatud.
Ja kogemusi meil selleks on olnud juba aastaid! Lastega reisimine on äge ja autoga mugav.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Juurviljade säilitamine mägedes

12.06.2012

On olemas ägedad plastpotid, millel renn küljes kuhu hiljem kaan peale pannakse ja renn veega täidetakse.

Sees aga kerges äädikas terved juurviljad säilima jäetakse. Ja sügavas talves on nii hea krõmpsuvaid juurvilju süüa!

Mõnus idee säilitamiseks!

 

    

 

Iga algus algab algusest

01.01.2009
Iga algus algab algusest

Iga algus algab algusest.

Ühest sammust saab pikk teekond, millel teinekord polegi ehk lõppu.

Just niisamuti on meie sünd saanud alguse sõprusest ja armastusest. Teame, et südamega tehtud asjad on jäädavad. Nii ka meie soov pakkuda parimat ja loomulikult läbi traditsioonide ja maitsete. 

Pildil olev mägi on Mangart mis on Sloveenias Julia Alpides kõrguselt kolmas mägi 2679m. See on üks meie lemmik mägedest. 

Ikka ja alati päikelisem pool Alpidest