Tootegrupid

Pisike räpane saladus ja trühvli paradiis. Suguiha ja potentsi suurendav toime ehk „naised hellemaks ja mehed armsamaks“.

24.11.2020
Pisike räpane saladus ja trühvli paradiis. Suguiha ja potentsi suurendav toime ehk „naised hellemaks ja mehed armsamaks“.

Lihtne sugukirg ehk avastatud „seeme“, millele ei järgne külvi ja nii ongi hea sest trühvlite suuremaks väärtuseks on nende kallidus. Jah, võimalik, et neid ei hinnataks nii kõrgelt, kui nad oleksid odavad!

Trühvlid on gurmaanidele olnud nii "silma kui maitsemeelte" objektiks aastatuhandeid.

Vana-Rooma aristokraadid pakkusid trühvleid alati oma rikkalikel bankettidel eelkõige afrodisiaakumi* seotuse tõttu jumala Jupiteriga, kellel oli maine jumaliku magamistoa võimekuse poolest. Võib arvata, et seetõttu ei soovitanud kirik keskajal trühvlite tarbimist, märgistades neid kui „kuradi seeme“. Nii juhtus, et aastatuhandeid oli trühvel leidnud koha talupoegade söögilaual. Mis aga trühvlitega pole siiani raugenud on trühvli maine seksuaalse stimulandina. Eks ka prantsuse kirjanik A. Dumas kirjutas, et trühvel on gurmaanide püha, mis muudab naised hellemaks ja mehed armsamaks.

Võta sa kinni, kas vastab tõele või mitte…

Ometi oli aeg kus valge trühvli otsimine maailmas piirdus peamiselt Alba ümbrusega, Itaalia Piemonte piirkonnas ning omistades nii geograafilise päritolu nagu Dijoni sinep, Parma sink. Valged trühvlid said Albale sünonüümiks, millel teatakse olevat hoopis oma legend: Piemonte valgete trühvlite müüja Giacomo Morro hakkas valgeid trühvleid saatma kuulsustele – Winston Churchill sai paar trühvlit, Rita Hayworth, Joe DiMaggio ja Marilyn Monroe. Paavst Paulus VI sai lausa karbi. Samuti tipptoidukohad Euroopas ja Põhja-Ameerikas said Morrolt paki trühvleid ja nii hakati rääkima valgetest trühvlitest kui „Alba valged trühvlid“.

Istria piirkonnas leitud trühvleid peeti kohalike arvates räpasteks ja haisvateks kartuliteks, mida visati sigadele.

Lihtne suguiha

On teada, et sead on head jahimehed. Just emised aga miks? Ei ole siin põhjuseks, et kõht on tühi või meeldib lihtsalt maapinda tagurpidi keerata. Emise loomuomane trühvli otsimisekirg on lihtne suguiha. Trühvel lõhnab ja sisaldab ühendit, mis sarnaneb kuldi süljes esinevat sugufermooni, millele on emised väga tundlikud. Kuna aga sigadele maitsevad trühvlid niivõrd, et pärast leidmist lihtsalt seened ära söövad, siis tänased trühvlikütid kasutavad koeri. Praegu on selleks puhuks ainsaks tunnustatud tõuks Romagna veekoer aga tegelikult on võimalik selleks otstarbeks treenida igat koera.

 

 

Ajal on oma lugu,

nii juhtus ka „seatoiduga“. Seesama „räpased, haisvad kartulid“ muutusid ühtäkki huvitavaks itaallaste hulgas ning hakati kokku ostma trühvleid, andes neile päritoluks Itaalia ja see kestis aastakümneid. Väike räpane saladus: paljud valged trühvlid, millele oli aastaid silt „Tartufi d´Alba“(Albast pärit trühvel) on suures osas pärit just Istriast sest itaallastel puudus motivatsioon piirkonda trühvliparadiisina turustada, eelkõige kompenseerisid nad end mugavalt – saades lihtsa vaevaga trühvlite eest raha.

 

Ajalugu aga muutub

1999 aastal leiti Istria poolsaarelt suur tohutu trühvel (2.november 1999, Bujest leitud trühvel kaalus 1,31 kg ning Guinnessi maailmarekordi loetellu lisati kui maailma suurim trühvel.) Rekordi omanik Zigante aga selle asemel, et seen tuhandete dollarite eest maha müüa, tegi  kohalikele õhtusöögi kuhu kutsus ka ajakirjanikud ning isegi presidendi. Seesama õhtusöök pälvis palju tähelepanu.

Ja ühtäkki selgus saladus – valgeid trühvleid leidub ka mujal kui Itaalia. Istria on lisatud valgete trühvlite jahimaaks!Trühvel ise tuleneb ladinakeelsest nimetusest ning tähendab kühmu. Trühvleid on erinevaid ning eelkõige teatakse valget ja musta trühvlit. Kuid on olemas ka Hiina trühvel, Burgundia trühvel, suvetrühvel ning mitmeid vähem kasutatud trühvliliike nagu Scirzone trühvel, Tuber macrosporu jt. Ameerika looderannikul kultiveeritakse mitmeid trühvliliike ning tähelepanuväärseima osa moodustavad Oregoni valged trühvlid. Pekani-hikkoripuu trühvel on leitav aga lõunaosariikides.  Peab tunnistama, et just seesama pekani-hikkoripuu trühvel on tõusuteel. Kokad, kes antud trühvliga on toitu valmistanud, nõustuvad, et see trühvel on väärtuslik ja hea toiduaine ning tõeline gurmee.

Prantsusmaa trühvlisaagid (pea 80%) pärinevad  trühvliistandusest. Trühvleid leidub ka Hispaanias, Hispaanias, Rootsis, Uus-Meremaal, Austraalias, Suurbritannias – peamiselt siis istandustest kuid alati jääb võimalus külastada päris ehedat trühvlikütti, kellega trühvlijahile minna sest looduslikud leiualad on põlvest-põlve edasiantud saladus.

Meie valikus on trühvlitooted just sellest samast talust, mis 1999 aastal maailma suurima valge trühvli leidis

* afrodisiaakum on aine (kas toiduaine või ka ravim), millel on või arvatakse olevat suguiha või ka seksuaalset naudingut või potentsi suurendav toime

Kirjutas: Katrin efood.ee Materjal Gold Istria trühvlitalu materjal, internet. Fotod internet, Gold Istria
#valgetrühvel #efood.ee #legend #trühvel #trühvliajalugu #musttrühvel #istria #trühvliõli #trühvlitooted #trühvlisalaami #trühvlipasta #trühvlimesi #trühvlijuust #eesti #vahemeri