Seda küsimust küsitakse ja kui teile vastatakse jah – siis tegelikult ei räägita kogu tõde.
Kõrvitsaseemneõli, mida toodetakse vastavalt nõuetele ja ametlikele spetsifikatsioonidele siis õige kõrvitsaseemneõli ei ole külmpress ega ka kuumpress.
Nii ongi, et kõrvitsaseemneõli on saanud täitsa eristaatuse ja liigitatakse täiesti eraldi kategooriasse.
Kui asjasse süvitsi minna siis külmpressimine tähendab õlisaamist mehaanilise pressimise teel ehk ilma soojust andmata. Peale pressimist filtreeritakse õli. Oliive annab ideaalselt nii pressida...
Kuumpressi käigus kuumutatakse röstimisnõud tavaliselt temperatuurini kuni 120 kraadi ning seejärel toimub mehhaaniline pressimine.
Kõrvitsaseemneõli aga ei toodeta ei külmpressina ja ka mitte kuumpressina.
Alustuseks peab muidugi teadma, et õli saadakse kindlast kõrvitsasordist. 1 liitri kõrvitsaseemneõli saamiseks läheb tarvis keskmiselt 33 kõrvitsat – 2,6-2,8 kg seemneid.
Seemned kontrollitakse ja puhastatakse. See samm on äärmiselt oluline lõpptoote kvaliteedi jaoks. Seemned harjatakse vahakesta eemaldamiseks, õhuga eemaldatakse lisaks kõik lisandid (kõrvitsa enda viljaliha, tolm, liiv, lehed..)
Seemned sorteeritakse suuruse ja kaalu järgi ning seejärel kuumutatakse kergelt seemneid (püüa sa pigistada kõrvitsaseemnest õli niisama välja). Peale seda purustatakse seemned ning õli esilekutsumiseks lisatakse vett ja soola. Ettevalmistatud mass suunatakse röstimispannidesse ning toimub pidev segamine ja alles pärast seda suunatakse mass pressi. Seesama õli jäetakse seisma, et saaks looduslikult settida. Ajaliselt kaks kuni kolm nädalat.
Seejärel villitakse õli pudelitesse ning koiks mis kõrvitsaseemneõli tootmisest järele jääb on „kõrvitsakook“, mida kasutatakse loomasöödaks.
Seega – ei ole olemas külmpress kõrvitsaseemneõli aga ka mitte kuumpress.
Nii nagu kõrvitsaseemneõli, seda originaalretsepti järgi toodetakse vaid Gea õlitehases, on just seesama õli ka eriline! Ei külmpress ega kuumpress vaid üdini hea, tervislik ja maitsev, mida looduse meile pakkuda saab!