Punane, valge roosa. Need on veini värvid, eks. Kui aga ütleme, et on olemas sinist,rohelist ja oranži värvi veini? Kusjuures oranž vein on täna täielik trend, on oranž vein siiski olemas juba sajandeid.
Maineka veiniajakirja Decanter hinnangul maailma 30 parima oranži veini nimekirjas ka Sloveenia Rebula oranž vein ning tänaseks on Sloveenia veinipopulaarsus gurmaanide hulgas kasvanud tänu seal toodetud erakordsetele oranživeinidele.
Hellitavalt kutsutakse oranži veini apelsiniveiniks või ka merevaiguveiniks. Muidugi ei ole tegemist apelsinidest tehtud veiniga vaid eelkõige on nimi tuletatud oranžikast värvitoonist.
Vein valmistatakse heledatest viinamarjadest kasutades punase veini valmistamise metoodikat ehk Vana-Rooma stiili. Veini valmistamisel jäetakse marjakestad käärimisel sisse.
Valge veini valmistamisel eemaldatakse kestad koheselt ja roosa veini saamiseks jäetakse punaste viinamarjade purustamisel nad lühikeseks ajaks mahla hulka, et veinile kena roosa toon saavutada ning nii nagu eelpool juba sai mainitud – oranži tooni jaoks ei eemaldata käärimise ajal viinamarjakestasid.
Oranži veini on tehtud Gruusias ning arvatakse, et esimene oranž vein ongi sealt pärit. Gruusias kasutatakse spetsiaalset keraamilist anumat, et kääritada veini maa all. Samuti on olemas esimesed kirjalikud andmed oranži veini olemasolust eelkõige just Sloveenias.
Kuidas oranž vein maitseb? Võime kinnitada, et valgest veinist kindlasti tugevamalt ning punasega võrreldes hoopis põnevama maitsega.
Parimad restoranid Euroopas hoiavad oma veinikaardil alati oranži veini. Tõeline sommeljee teab oranži veini väärtust ehk kui “looduslik vein” sest veinivalmistaja sekkub veini valmimisse võimalikult vähe.
Oranžid veinid on täidlased, sügava maitsega nagu punane vein, lisatud valge veini värskendavate omadustega. Apelsiniveinid on üsna intensiivsed, samas pehmed.
Head oranži veini saab vaid meilt!
Head ja tõelist oranži veini ei leia sa tõesti supermarketist ega nurgapoest vaid veinikeldrite esinajatelt. Üheks parimaks oranživeini valmistaja on Lavrenčič ja nende Rebula Classic 2017.
Samuti on samast veinikeldrist pärit Barbera marjast Cuvee Rouge. Kui muidu teatakse barbera marja Piemonte piirkonnast (Itaalia) siis Lavrenčič veinikeldrist pärit vein on tõelise kauni värvusega, jõuline ja nauditav vein ning on hinnatud ka Sloveenia 2019 parimaks Cuvee Rouge veiniks.
Veinivalmistamise ajalugu Lavrenčičide perekonnas ulatub aga kaugesse aega ning rohkem kui 150 aastat on peres valmistatud Rebula, Pinela ja Malvaasia marjadest tammevaatides veine. Loomulikult ei ole veinikogused suures kuid tänaseks on nad laiendanud oma viinamarjaistandust ning on valikusse võtnud uusi marjasorte ning peale veinivalmistamise paljundatakse ka kvaliteetseid viinamarjapooke, mida on tänaseks üle Sloveenia eripiirkondadesse müüdud.
Sloveenia on tõeliselt vana ja väärikas veinimaa! Avasta parimat!