Rikkaliku mineraalsusega mineraalvesi Radenska on tuntud kogu maailmas. Magneesium, kaltsium, kaalium, räni, naatrium parimas vahekorras ning loodusliku mulli sisaldus on just see, mille tõttu Radenska mineraalvesi on lausa kahel korral maailma parimaks mineraalveeks tunnistatud.
Nüüd on Radenska loonud sõpruse 10 vitamiiniga ja selline kooslus on tõeline rakett sinu organismile ning suurepärane vaheldus maitsete maailmas. Mineraalained lisaks toetavad vitamiine ja vitamiinid seovad end mineraalidega. Loodusliku mulliga mineraalvesi annab veele hea mõnusa mullisuse ja kui sulle mullidega joogid ei meeldi, sobib Oraketa ideaalselt mullivaba Naturellega.
Oraketa vitamiinipulber on saadaval 19g pakina (valmiskogus 250ml klaasitäis) või 800g pakina (supilusikaga võttes). Päevas on soovitav juua klaasitäis ehk 250ml ning saadaval on 3 erinevat maitset: apelsin; sidrun; eksootiline (banaan,mango, ananss).
Valmistamine: 19g Oraketa vitamiinipulbrit või 1-2tl asetada 250ml klaasi ning kallata klaasi Radenska mineraalvett. Segada ning vitamiinijook on valmis! Vitamiinijoogi "kangust" saad ise endale sobivaks kujundada, kas kallad vähem pulbrit või rohkem vett.
250ml kogus: energiajook ja intensiivne toime. Tõstab kiirelt energiataset ja värskendab kiirelt.
350ml kogus: hea kiire janukustutaja ning annab pikaajalise hea enesetunde.
450ml kogus: hea kerge maitsega ja annab mõnusa värskustunde.
Sobilik: väikelapsest kuni eakani. Oleme terved! Südamest. Radenska
Oraketa 10 vitamiini
- C-vitamiini
Toetab immuunsüsteemi ja võitlust paljude haigustega. C-vitamiin lahustub vees ja väljutatakse kehast kiiresti, seepärast on vaja seda iga päev juurde saada.
Olulised faktid:
c-vitamiin hoiab naha tervena, võitleb nakkustega, kaitseb nägemist on ideaalne antioksüdant.
Vaeguse sümptomid:
Veritsevad igemed, verevalumite kerge tekkimine, valud, sagedased külmetus-ja nakkushaigused, punased vistrikud nahal, ninaverejooksud.
Kogus: tavaliselt vajab inimene 60mg C-vitamiini, mis on hädavajalik kogus, kuid suitsetajad, alkoholi juues, stressirohkel ajal vajab inimene suuremat kogust.
C-vitamiin toimib koos kaltsiumi ja magneesiumiga – nii imendub c-vitamiin oluliselt paremini.
Radenska sisaldab ideaalses vahekorras magneesiumi ja kaltsiumi – ning lisatuna oraketa vitamiine – on c-vitamiini imendumine parim!
- Niatsiin ehk B3-VITAMIIN
Niatsiini on vaja rasvade ja süsivesikute ainevahetuseks ning valkude sünteesiks,närvisüsteemi ja lihaste talitluseks, naha, keele ning seedeelundkonna kudede õigeks moodustumiseks ja säilimiseks ning naha armkoe parandamiseks,kolesterooliringluse parandamiseks ja kolesterooli ning triglütseriidide taseme langetamiseks veres, rakuhingamise protsessides osalemiseks.
Niatsiini puuduse tunnused võivad olla nahakahjustused, kõhulahtisus ja seedehäired ning üldine väsimus. Pikaajalisel niatsiini puudujäägil võib tekkida pellagra ehk „kare nahk”. Tavalise ja mitmekesise segatoidu piisaval tarbimisel niatsiini puudujääki ei teki. Soovituslik päevane tarbimiskogus 15–18 mg kui aga jood vitamiinipulbrit siis tea, et soovituslik päevane kogus on 50% (toiduga saad ülejäänud koguse).
- E-vitamiin
On eriti oluline südame-ja veresoonkonna tervisele ning kasulik nahale. Kuigi E-vitamiin lahustub rasvas, säilib see kehas väga lühikest aega ja seda tuleb regulaarselt juurde saada.
Olulised faktid: imeline antioksüdant, hoiab naha noorena, oluline viljakusele, leevendab menopausi sümptomeid, hoiab veresoonte tervist.
Vaeguse süptomid: verevalumite tekkimine, haavade aeglane paranemine, kurnatus, väsimus, veenilaiendid, silmaprobleemid (kae tekkimine, nägemise halvenemine).
E-vitamiini tasub iga päev lisaks manustada ning vitamiinpulbris on täpselt sobiv annus ning e-vitamiin toimib kõige parmini koos C-vitamiini ja seleeniga, selle omastamist takistab liiga kõrge rauadoos.
- Pantoteenhape ehk vitamiin B5
Pantoteenhappe nimi pärineb kreekakeelsest sõnast pantothen, mis tõlkes tähendab „igalt poolt” ning näitab seda, et pantoteenhapet on võimalik saada peaaegu kõikidest toitudest.
Pantoteenhapet on vaja: ainevahetuse aktiveerimiseks, kuna ta osaleb energia vabastamisel põhitoitainetest ja teiste vitamiinide, eriti B₂-vitamiini kasutamises,neerupealiste töö stimuleerimiseks, tõstab kortisooni ja teiste neerupealise hormoonide, mis on tähtsad nahale ja närvidele, produktsiooni, rakkude ülesehitamiseks ja tsentraalse närvisüsteemi arenemiseks, kolesterooli, steroidide ja rasvhapete sünteesimiseks,
terve seedetrakti tagamiseks,organismi vastupanuvõime tõstmiseks stressi vastu,vähendab paljude antibiootikumide toksilist efekti, kaitseb enneaegse vananemise ja kortsude tekke eest.
Pantoteenhappe puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 6 mg. Pantoteenhapet leidub toiduainetes piisavalt ning selle puudujääki esineb vaid tõsise alatoitumuse korral.
- B6-vitamiin
B6-vitamiinil on meie kehas palju tähtsaid ülesandeid, kuid üheks olulisemaks võib pidada selle tuge südame-veresoonkonnahaiguste ennetamisel.
B6-vitamiini on vaja: aminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks (sh valkude lõhustamine ja kasutamine), süsivesikute, rasvade ainevahetuse tagamiseks, paljude bioaktiivsete ühendite (nt serotoniin) tekkeks organismis, erütrotsüütide valmimise protsessiks tsentraalse närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, B12-vitamiini ja magneesiumi täielikuks imendumiseks, soolhappe tootmiseks.
Kuna B6-vitamiin osaleb valkude ainevahetuses, siis selle vajadus suureneb koos tarbitud valgukoguse suurenemisega, nt sportlastel.
Toiduga saadava B6-vitamiini puudulikkust esineb harva ja tavaliselt on see kombinatsioonis teiste B-grupi vitamiinide puudusega. Imikutel ja lastel ilmnenud kliiniliste sümptomite hulka kuuluvad epilepsialaadsed krambid, kehakaalu langus, seedetrakti probleemid ja mikrotsütaarne aneemia.
- B2-vitamiin ehk riboflaviin
B2-vitamiin on kergesti omastuv vitamiin, mis omab võtmerolli inimese tervise tagamisel.
B2-vitamiini on vaja: rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks, närvisüsteemi, lihaste ning südamelihase talitluseks,
nägemisprotsessis, silmade väsimise vähendamiseks ja normaalse nägemise tagamiseks, terve naha, limaskestade, tervete küünte ja juuste tagamiseks,
antikehade moodustumiseks. Kuigi B2-vitamiini puuduse ainevahetuslikud mõjud on tugevad, tekib selgeid kliinilisi sümptomeid väga vähe. Nende hulka kuuluvad erinevad nahamuutused. Puuduse üsna levinud tunnusteks on lõhenenud suunurgad.
Rasket riboflaviinipuudust on seostatud raua seisundi halvenemise, aneemia ja vaimsete häiretega. Ainult B2-vitamiini defitsiiti harilikult ei esine. Tüüpiliselt ilmneb selle puudus koos muude toitainete puudusega. Toidus sisalduva B2-vitamiini hulk on reeglina väike, nii et vajamineva koguse saamiseks toidust tuleb toituda hästi mitmekesiselt ning eelistada rafineerimata toiduaineid.
- B1-vitamiin ehk tiamiin
B1-vitamiinil on oluline roll süsivesikute ja osade aminohapete ainevahetuses organismis.
B1-vitamiini on vaja: rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks, närvisüsteemi, lihaste ning südame normaalseks funktsioneerimiseks, maomahla normaalseks tekkimiseks.
B1-vitamiini puudust soodustab rafineeritud toiduainete kasutamine, seega kasutage täisteratooteid, sest need sisaldavad antud vitamiini tavatoodetest rohkem. Vitamiini pikemaajaline puudujääk põhjustab haigust nimega beri-beri. Täiskasvanutel hõlmavad selle sümptomid perifeerse närvisüsteemi ja südame talitlushäireid. Puuduse varaste sümptomite hulka võivad kuuluda anoreksia, kaalulangus, vaimsed muutused ja lihasnõrkus.
- Foolhape ehk B9-vitamiin
Foolhapet on vaja eelkõige loote närvikoe normaalseks arenguks,
valkude, rasvade ning süsivesikute ainevahetuseks, närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, DNA ning RNA sünteesiks, mis on oluline kasvuprotsessis ja organismi rakkude taastootmiseks, punaste vereliblede moodustamiseks B12-vitamiiniga, vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks ja maksa töö tõhustamiseks.
Toiduga saadud folaadid või manustatud foolhappest saadud folaadid on eriti olulised rasedatele, seda tegelikult juba enne raseduse algust, et tagada lapse normaalne areng. .
- Biotiin
Biotiin tuleb kreekakeelsest sõnast bios, mis tähendab elu. Biotiin on üks tähtsamaid vitamiine kasvamise, sh rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel. Biotiin on vesilahustuv ühend, mida varem nimetati ka H-vitamiiniks ja mis on üks B-grupi vitamiinidest (B7-vitamiin).
Biotiin on elutegevuseks oluline kõigile tuntud organismidele ning seda sünteesivad taimed ja mikroorganismid, kuid loomadel, sh inimesel, on biotiini süntees puudulik. Toidus leidub biotiini vabas või valguga seotud vormis.
Biotiini on vaja: rasvhapete ja glükoosi sünteesis ning osade aminohapete ainevahetuses, valkude, foolhappe, pantoteenhappe ja B12-vitamiini ainevahetuses.
Biotiini puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 30 µg. Biotiini defitsiidi esmasteks tunnusteks on isutus, lihaste valulisus, kuiv nahk ja unetus. Sügava defitsiidi tunnuseks on seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest.
- B12-vitamiin ehk kobalamiin
on unikaalne, sest see on ainus vitamiin, mis sisaldab mineraalainet, so koobaltit. Vitamiin B12 sünonüümina võib kasutada nimetust kobalamiin. Toidus leidub ka vitamiin B12-ga analoogseid mitteaktiivseid ühendeid, eelkõige taimset päritolu toiduainetes.
B12-vitamiini on vaja: aminohapete normaalseks ainevahetuseks,
erinevate aneemiate ennetamiseks (nt erütrotsüütide valmimise protsessiks koos folaatidega), närvikoe normaalseks arenemiseks.
B12-vitamiini puuduse tunnused võivad ilmneda alles 5–6 aasta pärast. Puudujääk võib esineda ebapiisava imendumise puhul ja taimetoitlastel. B12-vitamiini toodetakse mingil määral ka organismi mikrofloora poolt, selle omastumine organismis on küsitav. Samuti on teada vetikatest tehtud spirulina, mis sisaldab B12-vitamiini erinevaid vorme, mis kahjuks ei ole organismis aktiivsed.
Taimetoitlased, kes ei tarbi üldse loomse päritoluga toite, vajavad seetõttu B12-vitamiini toidulisandina. Mõned taimepõhised piimaasendajad (nt sojajook, kaerajook ja riisijook) võivad olla B12-vitamiiniga rikastatud ning olla seetõttu veganite menüüs olulisteks B12-vitamiini allikateks. B12-vitamiini puuduse kliinilised sümptomid kujunevad üldiselt välja alles pärast mitmeid aastaid kestnud puudulikku toitumuslikku tarbimist või vähenenud imendumist. B12-vitamiini piisav saamine on äärmiselt oluline normaalseks vereloomeks ja neuroloogiliseks talitluseks. Vitamiini puudus toob seljaaju, aju ning optilise ja perifeersete närvide mandumise tõttu kaasa makrotsüütilise, megaloblastilise aneemia ja/või neuroloogilised sümptomid.
Puudulikust toitumuslikust tarbimisest põhjustatud puudust võib täheldada üksnes neil täiskasvanutel, kes on olnud mitu aastat veganid ning ei ole tarvitanud B12-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid või B12-vitamiiniga rikastatud toiduaineid. Samuti neist perekondadest pärit imikutel ja lastel, kelle perekondades niisugust toitumismustrit järgitakse. Kui selle vitamiini puudust organismis ei avastata õigeaegselt, võivad tagajärgedeks olla kestev vaimse tervise halvenemine ning halvatus. B12-vitamiini pidevat liigset tarbimist on seostatud eesnäärmevähi riski tõusuga.