Aprikoosiseemneõli - kingitus looduselt!

26.11.2020
Aprikoosiseemneõli - kingitus looduselt!

Aprikoosiseemnetest pressitud õli sarnaneb kõige enam inimese nahas tekkiva rasuga ning ei tasu imestada, et õli sobib ideaalselt kuivale ja tundlikule nahale. Leevendab sügelevat, lõhenenud, haavalist ja valutavat nahka ning aitab naha kiiret paranemist, kusjuures jätmata rasust kihti. On teada, et aprikoosiseemneõli leevendab ka kõhukinnisust ning köha sümptomeid. 


Aprikoosiseemneõli ajalugu
Aprikoosipuu nimi on saanud alguse Armeeniast kus aprikoosipuu on kasvanud iidsetest aegadest ning tähendab otsetõlkes nime „Armeenia ploom“. Puu on ideaalne nikerdamiseks ning puhkpill duduk on voolitud just aprikoosipuust. Osad ajalooallikad kirjeldavad, et aprikoose leidus 3000 a eKr Indias. Lisaks arvatakse, et aprikoos pärineb hoopis Hiinast, kus „aprikoos“ on „haridusring“ ehk õpilased koondusid õppima aprikoosipuu varju, et olla taskukohane ka vaesematele. Nii pole tänaseni kindel, kus aprikoos päris täpselt pärit on.

Hiinas nimetatakse arsti kui „aprikoosisalu ekspert“ – legendi järgi kutsus Hiina arst Dong Feng oma patsiente istutama aedadesse aprikoosipuid, et "tervise"vaevadest vabaneda. Aprikoosipuud justkui esindasid "tänu tervenemise" eest ning selle tulemusena hakkasid kasvama arvukalt kogu piirkonnas aprikoosipuud. Hiina meditsiinis on aprikoosiseemneõli seotud ka viljakuse ning hingamisega.
Samuti kasutatakse Hiina traditsioonilises meditsiinis aprikoosiseemneõli tursete, haavandite, kasvajate ja pahaloomuliste kasvajate leevenduses ning ravis (iidne rahvapärimus, mis on levinud kogu maailmas). Ajurveedas kasutatakse aprikoosiseemneõli niisutavaid omadusi, aeglustada vananemist ja immuunsust suurendavaid omadusi üldise tervise parandamiseks.


Sajandite jooksul on aprikoosiseemneõli kasutatud naha, juuste, tervise parandamisel eelkõige õli pehmendava, niisutava, noorendava ja toitvate omaduste tõttu.  Eks aprikoosid kuuluvad lupeedide perekonda nagu ka mandlid – siis on aprikoosiseemneõli igati võrreldav mandliõliga.

Aprikoosiseemneõli eelised

Aprikoosiseemneõli

peamised keemilised koostisosad on: oleiinhapped, linoolhapped, alfa-linoleenhape, palmitiinhape, steariinhape, A-vitamiin ja E-vitamiin.
 
Oomega 9, oleiinhapped
Säilitab naha ja juuste pehmuse, nõtkuse ja sära
Stimuleerib juuste kasvu (paksemad, pikemad, tugevamad juuksed)
Vähendab vananemist (vähendab enneaegseid kortsude ja peenete joonte tekkimist nahal)
Kõõma korral(eemaldab kõõma ja toetab juukse kasvu)
Suurendab immuunsust, annab organismile vajalikke antioksüdante
Leevendab liigeste põletikke, jäikust ja valu
  
Oomega 6, lioolhapped
Niisutab ja hoiab niiskust  (niisutab juukseid ja soodustab nende kasu)
Hõlbustab haavade paranemist
Põletikuvastased omadused
Akne rahustaja ning vähendaja
 
Oomega 3, alfa-linoleenhape
Vähendab põletikke
Rahustab liigesevalu ja leevendab jäikust
 
Palmitiinhape
Pehmendava toimega jätmata rasust kihti (hea kasutada juustele)

Stearhape
Hea puhastusomaduse poolest – puhastab nahka mustuse, higi, liigse rasu juustelt ja nahalt,
Hea emulgaator (sidudes vett ja õli)
Aitab toodetel püsida pikka aega värskena
Aitab kaitsta juukseid kahjustuste eest, säilitades läiget ega tekita rasust tunnet.
Pehmenda nahka
 
A-vitamiin
Kaitseb nahka UV- kiirguse eest
Aeglustab naha vananemist,
Stimuleerib kollageeni tootmist
Stimuleerib rakkude taastumist, et nahk oleks terve, tugev ja kindel
Aitab haavade kiiremat paranemist
Kaitseb nahka toksiinide ja bakterite eest ning soodustab rakkude tootmist, suurendades seeläbi immuunsust
Aeglustab rasu tootmist nahas, puhastab poore
 
E-vitamiin
antioksüdandid, mis aeglustavad vananemist ja suurendavad vereringet
Parandab armistunud ja plekilist nahka
Väldib naha ja juuste niiskuse kadu
Pakub põletatud nahale rahustavat leevendust
Puhastab poorid sügavalt tasakaalustab rasu tootmist
Välispidiselt kasutatuna niisutab aprikoosiseemneõli kuiva ja tundlikku nahka kuid neil kellel on pähkli- (k.a luuviljade, seemnete) allergia – peaksid aprikoosiõliga olema ettevaatlik.
 
Aprikoosiseemneõli
KOSMEETIKAS: põletikuvastane, antibakteriaalne, antiseptiline, antioksüdant, elustav, pehmendav. Vananemisvastane.
 
RAVIMINA: põletikuvastane, antibakteriaalne, antiseptiline, antioksüdant, elustav, rögalahtistav, köhavastane.
 

Kvaliteetse aprikoosiseemneõli kasvatamine ja koristamine

Metsikuid aprikoosipuid võib leida kasvamas kuivas, kivisel ja vähem viljakal pinnasel, mäenõlvadel. Aprikoos ei tālu liivast ja mullast kasvuala sest liigne niiskus hävitab juurestiku. Kõrgeid temperatuuri taludes on aprikoosipuu ideaalne kasvuala vahemereline kliima ning aprikoose leidub nii Hispaanias, Ungaris, Lõuna-Aafrikas, Austraalias kui ka Ameerikas. Aprikoosipuu on üldiselt vastupidavad ning mõni sort talub lausa -28 külmakraadi aga seda siiski lühiajaliselt. Viljakusevõime poolest ei vaja aprikoos eraldi tolmendamist ning peamine abimees on mesilane. Ka pookimine on edukas ning ploomi, virsiku või mandlipuu sobib selleks ideaalselt. Täielikult viljakandvaks saab puu 2-6 aastat pärast istutamist. Õitsema hakkab puu talvisel perioodil, kevadeti on viljad küpsemas. Juunist  juulini toimub viljade korje ning koristus toimub üldiselt käsitsi. Pärast korjet eemaldatakse aprikoosilt seemne ning seemnetuum(pähkel) eraldatakse.

Kuidas aprikoosiseemneõli saadakse?

Seemnest tuuma/pähkli kättesaamiseks hoitakse luud vees ning leotatakse kuni 20 minutit, seeläbi avaneb luu ning eemaldatakse tuum/pähkel.
Seejärel purustatakse seemned peeneks pulbriks/massiks ning suunatakse pressi. Saadud toorõli on kollane ning iseloomuliku aprikoosi aroomiga.  
Pressitud seemnetest järgi jäävat massi kasutatakse loomasöödaks.


NB! Jälgi, et aprikoosiseemneõli oleks külmpress ning bio sest vahel jääkmassi võidakse kuumutada ning seeläbi uue pressina saadud õlina "turul" pakkuda kuid ettevaatust – kuumutatud seemneõli sisaldab tervisele kahjulikke aineid!

 
Aprikoosiseemneõli kasutamine

Nii nagu eelpool sai kirjeldatud: õli kasutusala on lai – kosmeetikast kuni meditsiinini. Aprikoosiseemneõli on rasvavaba ja hea juustele, nahale. Rahustades nahka sobib hästi akne, põletiku korral. Ka silmade all tumedate silmaalustele on aprikoosiseemneõli ideaalne. Hea naha puhastaja, silmameigi eemaldaja, hea näomask jne.

Aprikoosiseemneõli on hea kasutada ka segamiseks teiste õlidega, seerumitega ja salvidega. Massaažis ideaalne ning loomulikult juustehoolduses ideaalne abimees.
Aitab eemaldada juuste „pusasi“, toidab peanahka, vähendab kuivust. Masseeri aprikoosiseemneõli peanahka ning lase õlil 20 minutit seista (võid teha ka segu – mandliõli + kookosõli + aprikoosiseemneõli). Seejärel pese juuksed pesuvahendiga puhtaks, kasuta palsamit nagu tavaliselt. Võid teha sellist „kuuri“ 3-4 korda nädalas. Aprikoosiseemneõli vähendab juuste väljalangemist.

Meditsiinis on aprikoosiseemneõli kasutatud ka lahtistava omaduse poolest, ainevahetuse kiirendamiseks ja organismist toksiinide väljutamise poolest.
Kõhukinnisuse ja hea seedimise soodustamiseks sega 6 tilka aprikoosiseemneõli 2 tilga piparmündi eeterliku õliga ning masseeri õrnalt kõhtu.
Aprikoosiseemneõli on soovitatud kasutada ka nahal päikesepõletuse korral, raseerimise järgselt.
Hingamisteede mõjutamiseks on hea segada omavahel  4 tilka aprikoosiseemneõli 2 tilga piparmündi eeterliku õli ja 2 tilga musta pipra õli ning lisada mõni tilk auravasse veekaussi. Mõni minut auru sisse hingata. Sama segu võib lisada ka kreemile ning masseerida selja- ja rinnapiirkonda.
 
Toidus:
Aprikoosiseemneõli 100% bio külmpress sobib hästi kasutamiseks ka toidus. Õli on tagasihoidliku aprikoosimaitseline ning annab mõnusa maitse salatitele.

 

100% Bio aprikoosiseemneõli saab osta siit! 

Super kingiidee, hea kingitus alati!

Kirjutas: Katrin efood

Materjal: aprikoosiseemneõli tootja Gea; internet; fotod: internet ja tootja

#aprikoosiseemneõli #bioaprikoosiseemneõli #hiinameditsiin #ajurveda #kingiidee